پودرهای پروتئینی

در ورزش های سنگین و فوق سنگین که انرژی زیادی از انسان هدر میرود تامین کردن تمام مواد مغذی مورد نیاز بافت های بدن بسیار مشکل است و همینطور مصرف زیاد برخی از مواد غذایی می تواند مشکلات کبدی و یا معده ای را برای فرد به وجود می آورد چونکه مواد غذایی علاوه بر مواد مغذی مورد نیاز ورزشکار مواد دیگری هم در خود دارند که میزان اضافیشان برای بدن مشکلاتی به وجود می آورند و همین امر موجب شده است که مکمل های ورزشی جزء مهمی از دنیای ورزش را در اختیار بگیرند. مکمل ها تاثیر بسیار زیادی بر  شکل دهی به ماهیچه ها و نحوه ی عملکرد آنها دارند. این مطلب در آنجا خود را بهتر نشان می دهد که برای سال های زیادی در رشته های پاورلیفتینگ و فیتنس اکثر ورزشکاران آمریکایی و کشورهای اروپایی هستند نه کشورهایی که دارای نژادی با فیزیک و اندام بزرگ هستند.

یکی از پرمصرف ترین و معروف ترین مکمل های ورزشی مکمل های پروتئینی است. داشتن اطلاعات از این دسته از پودرها و اطلاع از نحوه ی عملکرد آنها می توانند تاثیر بسیار زیادی در پیشرفت ورزشکاران داشته باشد. بخصوص رشته های از قبیل پاورلیفتینگ، فیتنس، وزنه برداری، کشتی و همه ی ورزش هایی که انرژی زیادی را از بدن می گیرد، و همینطور کسانی که دوست دارند اندامی ورزیده و زیبا داشته باشند.

پودرهای پروتئینی را به عبارت ساده می توان یکی از سه درشت مغذی مورد نیاز بدن برای ترمیم بافت ها و برای رشد و توسعه توده های عضلانی دانست که نیاز بدن به این درشت مغذی را می توان از طریق مواد طبیعی غذایی و مخصوصا منابع حیوانی تامین نمود و این در حالی است که امروزه این درشت مغذی به صورت مکمل های غذایی تولید شده و در قالب پودرهایی که به پودرهای پروتئینی معروف شده اند نیز عرضه می شود.

تامین نیاز بدن نسبت به پروتئین در شرایطی که در طول روز فعالیت های سنگین بدنی و ورزشی در برنامه نداشته باشیم با استفاده از منابع طبیعی غذایی به خوبی مقدور خواهد بود اما در شرایطی که فعالیت های سنگین بدنی نظیر آنچه که در پرورش اندم و ورزش های قدرتی معمول است را در برنامه روزانه داشته باشیم در طول روز و یا دست کم در برخی ساعات روز از جمله در وعده غذایی پس از تمرین، ناگزیر از مصرف پودرهای پروتئینی خواهیم بود چرا که سرعت جذب این فرم از پروتئین در قیاس با منابع طبیعی آن بسیار بالا بوده و همین مسئله نیز کاتابولیسم شدیدی که پس از اتمام تمرینات سنگین روزانه رخ داده و رفته رفته شدت می گیرد را به خوبی مهار کرده و عضلات را از گزند تجزیه شدن نجات می دهد.

معمول ترین و پرمصرف ترین فرم از مکمل های پروتئینی که امروزه تولید و عرضه شده و به فراوانی نیز مورد استفاده ورزشکاران قرار می گیرد همان مکمل هایی هستند که شما آنها را به نام پروتئین های «وی» می شناسید. این دسته از مکمل ها که معمولا از فراورده های لبنی نیز استحصال می شوند حاوی مقادیر معقولی از اسید آمینه هایی با زنجیره های کوتاه می باشند و همین مسئله نیز باعث شده است تا پروتئین و اسید آمینه های موجود در آنها به راحتی و به سهولت جذب بدن می شوند. این دسته از مکمل ها گذشته از از اینکه نیاز بدن به مواد غذایی و از جمله پروتئین ها را به خوبی برآورده می کنند و از نظر مزه و طعم نیز به مذاق اغلب ورزشکاران خوش آمده است.

پروتئین تنها درشت مغذی مورد نیاز آدمی است که علاوه بر سه عنصر اکسیژن، هیدروژن و کربن حاوی عنصر نیتروژن نیز می باشد و اصولا هدف از مصرف این دسته از مکمل های غذایی نیز تامین نیاز بدن به پروتئین و مثبت کردن بالانس نیتروژن در توده های عضلانی بوده است به این معنی که با مثبت کردن بالانس توده های نیتروژن در توده های عضلات، میزان نیتروژن ذخیره شده در عضلات از میزان نیتروژن از دست رفته در این توده ها افزون تر خواهد شد و همین مسئله نیز به نوعی می توان گفت که رشد و افزایش حجم روز افزون در این بافت ها را تضمین خواهد کرد.

از دیگر مزایایی پودرهای پروتئینی می توان به قابلیت حمل آسان و سهولت آماده سازی و سهولت مصرف اشاره کرد. بر خلاف مواد غذایی طبیعی که آماده سازی و طبخ آنها شدیدا زمان بر است حل نمودن پودر در آب و سر کشیدن آن در کمتر از یک دقیقه محقق می شود ولی با این وجود به این مهم نیز باید اشاره کنیم که پودرهای پروتئینی هرگز جایگزین مناسبی برای تغذیه طبیعی نبوده و تنها برای جبران نقایص احتمالی موجود در تغذیه روزانه کاربرد دارند.