مسجد نصیرالملک یکی از مساجد قدیمی شیراز است که شاید زیباترین مسجد شیراز باشد و تماشای آن با شیشه های رنگی، طاق های بلند و کاشی کاری های زیبایش، یکی از آرزوهای هر جهانگردی به حساب می آید. این بنا به دستور میرزا حسن علی ملقب به نصیرالملک که یکی از بزرگان سلسله قاجار بوده ساخته شده است. معماری آن کار محمد حسن معمار بوده و مدت ساخت آن حدود ۱۲ سال و از سال ۱۲۵۵ تا ۱۲۶۷ خورشیدی به طول انجامیده است.
مسجد نصیر الملک از نظر کاشیکاری و مقرنس کاری از زیباترین مساجد ایران است. مسجد دارای صحن وسیعی می باشد که در سمت شمال آن قرار دارد. در ورودی دارای طاق نمایی بزرگ استظ¬ که سقف آن با کاشی‌های رنگارنگ مزین گشته است.مسجد دارای دو شبستان شرقی و غربی است.

مرمت، حفظ و نگهداری این بنای باشکوه و ارزشمند با رعایت استانداردهای بین‌المللی مرمت آثار تاریخی از سال‏ها پیش آغاز شده است.این مسجد دارای حیاط وسیع است که حوض بزرگ در وسط آن می‌باشد. در سمت شمال حیاط طاق مروارید، در سمت شرق شبستان با هفت ستون سنگی، در سمت جنوب دو گلدسته زیبا و در سمت غرب شبستان اصلی قرار دارد که دارای دریچه‌هایی با شیشه های رنگی است.

استفاده از رنگ آمیزی شیشه ها در طراحی داخلی معماری ایرانی و نیز در کلیساها و کنیسه بسیار معمول است. اما دیدن آنها در شگفت انگیزترین مسجد ایران، مسجد نصیرالملک که می توان آن را مسجد رنگها نامید، جلوه ای دیگر دارد. با هم مجموعه تصاویر ناب و بکر از این شاهکار معماری اسلامی ایرانی که توسط عکاس هنرمند رامین رحمانی نژاد ثبت شده اند را می بینیم.

مسجد رنگها

شبستان اصلی

طاق اسرار آمیز

طاق اصلی مسجد نصیرالملک

آرامش رنگها

در نور صبحگاهی

منتشر شده در ۱۴ فوریه ۲۰۱۵  در روزنامه “تایمز” – انگلستان

قوس رنگین کمان

طاق و سقف محراب

جادوی هماهنگی

ستون رنگها

مسجد رنگها

راه اصلی به محراب

در رویای زنگها

دیوار خدا

مسجد رنگها

شبستان اصلی

مسجد رنگها

زن جوان در حال نماز خواندن در شبستان اصلی

مسجد رنگها، هارمونی رنگها

شبستان اصلی

مسجد رنگها

سقف طاق اصلی

مسجد رنگها

Panj-Kashi

پنجکاشی

سقف طاق اصلی

در ستایش رنگها

محوطه مسجد نصیرالملک در شب

سقف رنگها