الورا هاردی (Elora Hardy) یک شغل بسیار موفق در صنعت مد در نیویورک داشت اما این کار نتوانست روح هنرمند و زیبابین وی را ارضا کند. وی از شغلش کناره گیری نمود و در جستجوی عشق و علاقه خود به اندونزی رفت .اقامت بالی و تیم او در ۵ سال گذشته در بالی اندونزی صرف ساخت و ساز خانه هایی بسیار زیبا و هنرمندانه از چوب درخت بامبو شده است. استفاده از چوب های این گیاه به عنوان منبع تجدید پذیر کمتر مورد توجه قرار گرفته است. هاردی از بور (boron)، که به طور طبیعی در طبیعت وجود دارد، برای ثبات و پایداری بامبو و حفاظت آن در مقابل هضم شدن توسط حشرات استفاده می کند. بامبو دارای نیروی فشاری بتن، نسبت قدرت به وزن از فولاد، و یکی از گیاهان با رشد سریع است. نقاط ضعف اصلی آن خسارت دیدن در مقابل حشرات و رطوبت است که این مشکل نیز با استفاده از بور حل می شود و درنتیجه سازه بامبو می تواند سالها عمر کند. بامبو زیبایی و وقار را برای فضا و دکوراسیون این خانه ها به ارمغان آورده است. وی پدرش را الهام بخش خود در این کار می داند.

بامبو که در زبان فارسی‌ به‌ نی‌ خیزران شهرت دارد،گیاهی‌ است‌ که‌ در دامنه کوه‌ها و تپه‌هایی‌ که‌ دارای رطوبت‌ ۶۵ تا ۹۰ درصد باشد روئیده یا کشت می‌شود. میزان رطوبت‌، حرارت‌ ‌موجود در منطقه و نوع خاک، تعیین‌کننده کیفیت و مرغوبیت بامبو است و هر چه‌ میزان‌ رطوبت‌ و حرارت‌ بیشترباشد، کیفیت محصول بهتر خواهد بود. چینیها معتقدند که بامبو گیاهی خوشیمن است و این روزها این تفکر شرقی به کشورهای غربی نیز سرایت کرده است. سختی این گیاه سمبل سلامت و تندرستی بیشتر میباشد. بامبو بیشتر شبیه یک مینیاتور است و در مقایسه با سایر گیاهان شکلی عجیبتر و متمایز تر دارد؛ به همین دلیل به آن لقب «دراکائنا» نیز دادهاند. این گیاه برای تزئین داخل منزل و محل کار، انتخاب واقعاً خوبی است و از آن میتوان به عنوان یک هدیه خوب هم استفاده کرد.

گیاه بامبو که‌ تاکنون بیش از ۶۶۲ نوع آن شناخته شده دارای قطر و ضخامت‌های متفاوت ‌‌است‌ و در حال حاضر بهترین‌ نوع بامبو در ژاپن‌، چین و به‌طور کلی کشورهای شرق آسیا و هند ‌روئیده و کشت می‌شود. در ایران می‌توان لیالستان لاهیجان، علی‌آباد (در فاصله سخت‌سر و تنکابن‌)، قاسم‌آباد رودسرو تقریبا بیشتر نقاط شمال کشور را از مساعدترین‌‌ مناطق رویش‌ بامبو به‌ حساب آورد.