چگونه پوستی شاداب داشته باشیم؟

برای این که پوست با طروات، شاداب، نرم و انعطاف پذیر باشد باید آب کافی در بدن داشته باشید. پوست یکی از محل های مهم ذخیره آب است و در مجموع ۲۰ درصد آب درون سلولی بدن را در خود نگه می دارد.
تبخیر مقداری آب از سطح پوست به طراوت آن کمک می کند. چربی طبیعی پوست از تبخیر بیش از حد آب پوست جلوگیری می کند. برای شاداب تر بودن پوست روزانه ۷ تا ۸ لیوان آب (بدون هیچ افزودنی) بنوشید. از ویتامین های C و E زیاد استفاده کنید.
سبزی و میوه تازه به حد کافی مصرف کنید ولی آنها را بخوبی بشویی تا آلودگی های مختلف را وارد بدن شما نکنند. از شستن کلی صورت خود با آب و صابون (بخصوص صابون های معمولی) بپرهیزید. بلافاصله بعد از شستن و خشک کردن صورت از کرم مرطوب کننده استفاده کنید و در زیر نور خورشید، کرم ضد آفتاب به پوست بمالید.

آیا صابون پوست را تمیز می کند؟
اگرچه صابون پوست را به خوبی تمیز می کند ولی بهتر است از صابونهای معمولی برای این کار استفاده نشود. زیرا صابونهای معمولی PH قلیایی دارند و با چربی پوست که به صورت نمک اسیدی در پوست وجود دارند، ترکیب می شوند و باعث از برداشتن چربی پوست و آسیب زدن به آن می شوند.
اگر مایلید صورت خود را با صابون بشویید بهتر است از صابونهای آرایشی و یا صابونهای اسیدی استفاده کنید، چون PH این صابونها به PH پوست نزدیک است. این صابون ها اسیدی بوده و به مقدار کمتری چربی پوست را بر می دارند و در نتیجه پوست را کمتر خشک می کند.
برای پوست های آکنه ای صابون آنتی باکتریال مناسب است و اگر پوست شما چرب است تمیز کردن پوست با آب و صابون مانعی ندارد، اما توجه شود که پوست خشک را بهتر است فقط با آب شستشو داد و در صورت استفاده از صابون بلافاصله پوست را خشک کرده و از کرم مرطوب کننده استفاده کرد.

چگونه پوستی شاداب داشته باشیم؟
۷ نکته برای اینکه پوست خود را در زمستان سالم نگه داریم
دکتر «حی باین دونی» متخصص پوست می گوید: کاهش رطوبت در محیط زندگی مهمترین کلید است. شما برای خانه، ماشین و حتی کمدهای لباس خود در زمستان فکری می کنید و تغییراتی را در انها انجام می دهید، اما در مورد پوست خود چه می کنید؟
محافظت از پوست در برابر آب و هوای سرد زمستانی و خشکی زمستان بسیار مهم و حیاتی است و خیلی هم راحت و ساده.
وقتی ماه های زمستان فرا می رسد تغییراتی در پوست ایجاد می شود زیرا تفاوت فاحشی بین هوای درون منزل، محیط کار و هوای بیرون وجود دارد و خشکی و سرمای باد زمستانی در بیرون از منزل رطوبت را از پوست بدن دور می کند، با اینکه استفاده از کرم ها و لوسیونهای مرطوب کننده تا حدودی این فقدان را جبران می کند، اما باید محیط زندگی خود را نیز مرطوب نگه داشت. وقتی پوست خشک و ملتهب، ترک ترک و حساس می شود در برابر ابتلا به عفونت ها آسیب پذیر تر می شود، به همین دلیل است که متخصصان پوست با تغییرات فصلی دستورات خود را برای بهداشت و سلامت پوست تغییر می دهد.
آنچه که ماه های مرطوب و شرجی و حتی گرم تابستان برای شما مفید است ممکن است باعث خشکی و ترک خوردن پوست شما در زمستان شود. زیرا در هوای مرطوب پوست بدن از رطوبت هوا، آب جذب می کند، اما وقتی رطوبت کاهش پیدا کند، پوست منبع طبیعی رطوبت خود را از دست می دهد.
در اینجا ما راه هایی را برای مرطوب نگه داشتن پوست به شما توصیه می کنیم.
۱- با استفاده از دستگاه های مرطوب کننده ای مثل بوخور سعی کنید اتاق خواب و فضای خانه را مرطوب نگه دارید.
۲- از دوش آب خیلی گرم استفاده نکنید. سرمای هوا و دمای پایین باعث می شود تا شما از آب خیلی گرم برای حمام استفاده کنید و ایستادن زیر دوش آب گرم ممکن است برای شما لذت بخش باشد، اما آب خیلی گرم باعث صدمه دیدن و آسیب رساندن به پوست شما می شود. بجای آن سعی کنید از آب ولرم استفاده کنید وقتی از حمام خارج شدید به آرامی تن خود را با حوله خشک کرده و در طول سه دقیقه از کرم های مرطوب کننده، برای مرطوب کردن بدن خود استفاده کنید.
۳- سعی کنید از کرم ها و لوسیونهایی استفاده کنید که یکی از مواد زیر را داشته باشد، پترولتوم، روغن های معدنی، اسید لنولیک، کرامیداس و گلسیرین.
۴- مراقب آب بدن خود باشید و سعی کنید در روز زیاد آب بنوشید، زیرا نوشیدن آب پوست شما را مرطوب نگه می دارد و باعث خروج مواد سمی از بدن شما می شود.
۵- از کرم های چرب کننده و ویتامین های مخصوص برای چرب کردن لبهای خود استفاده کنید.
۶- از کرم ضد آفتاب استفاده کنید، با اینکه در زمستان پوست شما کمتر در معرض آفتاب قرار دارد اما اشعه فرابنفش در روزهای صاف زمستانی نیز عملکرد خود را دارند. حتی وقتی هوا ابری است بازهم این اشعه به درون پوست نفوذ می کند.
۷- چنانچه ناخن های شکننده و بی دوامی دارید، با استفاده از وازلین آنها را مرطوب کنید، می توانید از پروتئینها و لاک های تقویت کننده ناخن استفاده کنید. (آقایون علی الخصوص این قسمت را بی خیال شوید!)
چنانچه این موارد را در زمستان رعایت کنید پوست سالم و با دوامی خواهید داشت مگر اینکه در موارد خاص مثل اگزما و … به وجود بیاید که در این صورت باید به متخصص پوست مراجعه کنید.