اپرا در سفینه‌ی بیگانه

گروه معماری «MAD» به‌تازگی جدیدترین پروژه‌ی خود را در «هاربین» چین به پایان رسانده است؛ دو سالن اپرا با ظرفیت ترکیبی دوهزار نفر‌ که در نگاه اول شما را به یاد فضاپیمایی بیگانه می‌اندازد. این مجموعه‌ی زیبا که «Harbin Opera House» نام دارد، در فضایی به مساحت ۷۹هزار مترمربع و ارتفاع ۵۶ متر احداث شده و طراحی آن، با الهام از هوای سرد این منطقه در شمال‌شرقی چین انجام گرفته که در زمستان‌ها تا منفی ۲۰ درجه‌ی سانتی‌گراد هم سرد می‌شود.

1-D-mad_harbin-opera-house-4

نمای خارجی چشم‌نواز این مجموعه، از پنل‌های آلومینیومی سفیدی پوشیده شده که خطوطی جلایافته آن را قطع کرده‌اند و در میانش، تاج شیشه‌ای زیبایی بر فراز لابی بزرگ خودنمایی می‌کند. هرچند منحنی‌های شناور این طرح، یادآور برخی آثار «زاها حدید» است، اما اگر با کارهای «مَد» آشنا باشید، زبان آشنای معماری این گروه را در جای‌جای مجموعه تشخیص می‌دهید.
بازدیدکنندگان از پارکینگ زیرزمینی وارد مجموعه می‌شوند و می‌توانند به پلازای بزرگ یا لابی‌اش بروند، جایی ‌که دیواره و سقف شیشه‌ای، نور طبیعی کافی به داخل می‌تاباند. تزئینات چوبی داخلی، دکور جالبی پدید آورده‌اند و راه‌پله‌های چوبی، بازدیدکنندگان را به سالن‌های تئاتر بزرگ یا کوچک هدایت می‌کند.
سالن تئاتر بزرگ، ۱۶۰۰ نفر ظرفیت دارد و دیواره‌های منحنی و بالکن‌هایش از چوب درخت زبان‌گنجشک منچوری ساخته شده تا کیفیت آکوستیکی آن به حد کمال برسد. روشنایی این سالن نیز از نور طبیعی تامین می‌شود. سالن تئاتر کوچک هرچند به این زیبایی نیست، اما پنجره‌ی ضدصدای عریضی در پشت‌صحنه نصب شده که چشم‌اندازی رو به تالار دارد.
بر فراز این مجموعه، تراسی قرار گرفته که بازدید از آن برای عموم آزاد است و در بخشی از آن، فضایی برای اجرای آزاد پیش‌بینی کرده‌اند.

1-mad_harbin-opera-house-3-651x434 1-A-mad_harbin-opera-house-2-737x492 1-C-mad_harbin-opera-house-6-740x429