برای اولین بار یک گل در ایستگاه بین المللی فضایی که توسط فضانورد ناسا اسکات کلی (Scott kelly) پروش داده شده بود، شکوفه کرد. فضانوردان در ایستگاه بین المللی فضایی بدون نور آفتاب، یک گل آهار پرورش دادند.

فضانوردان ایستگاه بین المللی فضایی در کنار اینکه کارهای علمی مختلفی انجام می‌دهند، دست به کارهای هیجان‌ انگیزی هم می‌زنند. یکی از این کارهای علمی که علاقه‌مندان بسیاری هم دارد، پرورش گیاه است. امروز اولین گل در ایستگاه بین المللی فضایی شکوفه کرد. اگر شکل آبیاری این گیاه را نادیده بگیریم، موضوع پرورش گیاه در جاذبه‌ی صفر بسیار جالب توجه به نظر می‌رسد. فضانوردان این گل را در محیطی با جاذبه‌ی صفر پرورش داده‌اند.

این گیاه که جزو خانواده‌ی گل‌های آهار به شمار می‌رود بسیار سریع رشد می‌کند. این گل دومین آزمایش برای پرورش گیاه بوده که به طور آزمایشی در فضا و در «آزمایشگاه گیاهی هیدروپونیک» (Hydroponic VEGGIE lab) ایستگاه بین المللی فضایی انجام شده است. قبلا سعی شده بود که گیاه «منداب» (Arugula) در فضا پرورش پیدا کند.

البته بد نیست بدانید از گل آهار که به تازگی در ایستگاه بین المللی فضایی پرورش پیدا کرده در سالاد و خوراکی‌های دیگر هم استفاده می‌شود.ایستگاه بین المللی فضایی مدتی پیش ۱۵ ساله شد و فضا نوردانی که در آن حضور دارند سال نوی میلادی را هم به مردم تبریک گفتند.

3 4 2