رپورتاژ آگهی/ در سالیان اخیر تغییرات جدیدی در حوزه مدیریت شهر بوجود آمده که باعث تسهیل فعالیت شهروندان و بالا رفتن راندمان جامعه و در دراز مدت نیز منجر به پیشرفت و رشد آن خواهد شد، این المان های شهری سرعت تکثیر فرهنگ را بالا برده و تفاوت های فرهنگی از اقوام را کاهش داده که نتیجه آن می شود که جامعه ای یک‌دست تر از قبل را داشته باشیم. در گذشته نه چندان دور انجام و ارائه همین خدمات هزینه بالایی داشت و این هزینه بیشتر بر دوش شهروندان منتقل می‌شد، اما امروزه با پیشرفت صنعت و بهبود تکنولوژی راندمان این خدمات بسیار بالاتر از استاندارهای جهانی رفته است. البته باید این را هم در نظر داشته باشید که فن آوری های که این روزها به دست می آیند کملا نوین بوده و می تواند در صرفه جویی انرژی برای نمونه های قبلی خود جایگزین بسیار خوبی باشد. در بیشتر این این فن آوری ها سعی شده که ز آنرژی خورشیدی هم استفاده شود.

نوآوری و تکنولوژی در المان های شهری

برج نوری

برج نوری

برای مثال می توان به برج نوری و روشنایی اشاره کرد که در جای جای شهر از جمله محوطه های باز و پارک ها استفاده می شود، این برج های نوری سطح وسیعی را پوشش می دهند و نور را به خوبی در محیط توزیع می کنند. از طرفی هزینه نگهداری این برج ها بسیار کم تر از نمونه های قدیمی و تیر های چراغ برق است که در گذشته استفاده می شد و بازدهی کم آنها بر همه ثابت شده بود.

این برج های نوری دارای عمر بالا و بسیار طولانی می باشند و بعضی از مدل های آن برای تعویض لامپ ها دارای بالابر نیز هستند که از هر نظر امنیت را برای کاربر بوجود می آورد. از مشخصات فنی این برج روشنایی می توان به ارتفاع این برج ها که از ۱۲ تا ۳۰ متر هستند، اشاره کرد. بدنه این برج ها به صورت هرمی ناقص می باشد و با توجه به ارتفاع دارای ۶، ۸، ۱۲، ۱۴ و یا ۱۶ وجه می باشند و به این ترتیب قطر  وجوه آن از بالا به پایین تغییر می نماید. بساری از برج های نوری با داشتن مقاومت خوب در سازه خود می توانند در برابر بسیاری از بلایای طبعی مقاومت خوبی را داشته باشند. نوع دیگر از آنها قابل جابه جایی بوده و در بیشتر مکناه می توان از آناه استفاده نمود.

سپهر صنعت

سپهر صنعت

تعداد پروژکتورهای نصب شده بر روی این برج ها روشنایی از ۴ تا ۳۰ دستگاه متغییر بوده و سیستم های کنترل و فرمان در تابلوی مجزا در داخل بدنه برج های روشنایی نصب شده که باعث بالا رفتن امنیت آن شده است. نکته دیگر این است که کلیه قطعات به کار رفته در این برج ها و المان های شهری از بهترین نوع بوده و شرکت هایی چون شرکت سپهر صنعت در این بازار پیشگام و بی رقیب هستند. درباره بلندی این برج ها می توان گفت که در نوک این برج ها میله برقگیر نصب می کنند تا در برابر صاعقه و رعد و برق و ابرهای باردار محافظت شود.

تابلو روان

این تابلو ها از لامپ های ال ای دی ساخته شده است و مصرف آنها نسبت به لامپ‌های قدیمی به کار رفته در تابلوها بسیار کمتر بوده و هزینه بسیار جزئی را به مصرف کننده انتقال می دهد. این تابلوها اغلب برای ارسال پیام و تبلیغات به مخاطب و مشتریان به کار می رود و قابلیت ایجاد اشکال در رنگ های مختلف را بر روی تابلو فراهم می آورد. این تابلوها به صورت تک رنگ، دو رنگ، سه رنگ و یا چند رنگ در بازار وجود دارد و شما می توانید بر حسب نیاز و کاربرد کسب و کار خود از این تابلوها در اندازه های مختلف استفاده کنید.

تابلو روان

تابلو روان

از طرفی می توان گفت که استفاده درست از این تابلو روان بسیار مهم می باشد و نباید به صورت افسار گسیخته از آنها در شهرها استفاده شود، چراکه چهره شهر را خراب و زیبایی های بصری را از میان می برد. باید گفت استفاده از تابلوهای روان و تلویزیون های شهری باید در جای مناسب صورت گیرد زیرا نصب این تلویزیون ها در بزرگراه می تواند حواس رانندگان را پرت و باعث اتفاق افتادن حوادث جبران ناپذیری شود. بدون شک باید اذعان داشت که برج نوری و تابلو روان، از مهمترین المان های شهری هستند.

منبع:

http://www.meekhkoob.ir