مهندسین همواره پیشگامان عرصه انجام و عمل بوده اند. چه بسیار پروژه هایی که فکر کردن به آنها نیز دیوانگی به نظر می رسید اما توسط مهندسین پیشگام، جامه عمل به خود پوشیده اند و به نمادی از قدرت و توانایی انسان تبدیل شده اند.
مهندسین امروز که اینگونه زمین را زیر پای خود رام نگه داشته است، هنوز در چگونگی مهندسی اجداد خود انگشت حیرت به دهن می ساید، هنوز ما بدرستی نمیدانیم که اجدادمان چگونه تخت جمشید را با ابزارهای آن زمان با این عظمت بنا کرده اند و یا اهرام ثلاثه با چه مهندسی اینگونه هنرمندانه خلق شده اند.
بگذریم، برگردیم به اکنون!ببینید مهندسین عمران چگونه توانسته اند پروژه هایی را به سرانجام برسانند که انسان با دیدن شکوه آن به قدرت و عظمت خداوند پی میرد.
با هم چند نمونه از پروژه هایی که روی کاغذ غیرممکن اما در عمل به بهترین نحو اجرا شده اند را با هم بررسی میکنیم.

پروژه حفاظت از سد مخزن Upper Tauum Sauk (آناپولیس، میسوری)

بزرگترین مخزن ذخیره آب در آمریکای شمالی ساخته شده از بتن فشرده با سیستم ها و ابزار پیچیده کنترل سرریز و تثبیت آب یکی از شاهکارهای مهندسی جهان است.

پروژه حفاظت از سد مخزن Upper Tauum Sauk (آناپولیس، میسوری) پروژه حفاظت از سد مخزن Upper Tauum Sauk (آناپولیس، میسوری)

چرخ فلکیرک (Falkirk)(اسکاتلند)

چرخ فلکریک در واقع یک کانال متحرک است برای اتصال دو کانال غیرهمسطح! که بیش از ۲۴ متر معادل یک ساختمان ۸ طبقه ارتفاع دارد. این چرخ کانال های Union و Forth و Clyde را به هم متصل میکند.

چرخ فلکیرک (Falkirk)(اسکاتلند) چرخ فلکیرک (Falkirk)(اسکاتلند)

مجموعه پل های Gravelly Hill (بیرمنگام، انگلستان)

جالب است بدانید این پل ها بدلیل پیچیدگی طراحی آن به «اسپاگتی جانسون» معروف شده اند. چه اسم برازنده ای! مجموعه پل مذکور در ۳۰ هکتار توسعه یافته است که دارای ۱۸ مسیر و در مجموع ۵۵۹ ستون بتنی است. همچنین از دو خط راه آهن و سه کانال و و دو رودخانه نیز عبور میکند. کار ساخت این پل در سال ۱۹۶۸ شروع و در سال ۱۹۷۲ پس از ۴ سال به پایان رسید. بعد از گذشت چندین سال هنوز هم این پل به عنوان یکی از پیچیده ترین پل های جهان شناخته می شود.

مجموعه پل های Gravelly Hill (بیرمنگام، انگلستان) مجموعه پل های Gravelly Hill (بیرمنگام، انگلستان)

جزیره پالم (Palm) (دبی، امارات متحده عربی)

این جزیره مصنوعی ساخت بشر، از حدود ۱۰۰ میلیون متر مکعب سنگ و شن و ماسه ساخته شده است. مطالح مورد استفاده آنقدر زیاد بوده که با آن می توان ۳ بار دور کره زمین دیوار کشید.

جزیره پالم (Palm) (دبی، امارات متحده عربی)

برج خلفه (دبی، امارات متحده عربی)

در زمان نگارش این مقاله، برج خلفه بلند مرتبه ترین سازه در جهان است که ارتفاعی در حدود ۸۲۹.۸ متر دارد. وزن این سازه حدودا ۵۰۰ هزار تن می باشد که با هزینه ای بالغ بر ۱.۵ میلیارد دلار ساخته شده است.

برج خلفه (دبی، امارات متحده عربی) برج خلفه (دبی، امارات متحده عربی)

پل گلدن گیت (Golden Gate) (سان فرانسیسکو، ایالات متحده)

این پل در سال ۱۹۳۳ با بودجه ۳۵ میلیون دلاری برنامه ریزی و البته دقیقا با همین بودجه نیز ساخته شد. جالب اینجاست که دو رشته کابل اصلی پل هر کدام از ۲۷۷۲ رشته سیم تشکیل شده اند که در مجموع بیش از ۱۲۸۰۰۰ کیلومتر طول کابل های آن می باشد. این پل سان فرانسیسکو را به بقیه خلیج متصل می کند.

پل گلدن گیت (Golden Gate) (سان فرانسیسکو، ایالات متحده) پل گلدن گیت (Golden Gate) (سان فرانسیسکو، ایالات متحده)

کانال پاناما

بیش از ۷۵ کیلومتر آبراه، که اقیانوس اطلس را به اقیانوس آرام متصل می کند. به این ترتیب کشتی ها می توانند از شمال به جنوب آمریکا تردد کنند. این کانال مسیر عبور را ۱۴۵۰۰۰ کیلومتر کوتاه تر می کند. جالب است بدانید در ساخت این آبره از بیش از ۲۷ تن دینامیت و ۴۰ هزار کارگر استفاده شده است.

کانال پاناما کانال پاناما

 

منبع: اختصاصی مجله WeAre.ir