«بازی تاج و تخت» یک سریال آمریکایی فانتزی درام ساخت شبکه شناخته‌شده اچ‌بی‌او است که توسط دیوید بینوف و دی‌بی‌ وایس خلق شده است.

این مجموعه فانتزی حماسی در سال ۱۹۹۱ با آغاز نویسندگی کتاب «بازی تاج و تخت» توسط مارتین کلید خورد. چندین سال طول کشید تا کتاب به مرحله اجرایی برسد و اولین بار در سال ۱۹۹۶ به چاپ رسید. این اثر ابتدا قرار بود یک مجموعه سه‌گانه باشد اما بعدها به هفت کتاب گسترش یافت. پنجمین کتاب از این مجموعه با عنوان «رقصی با اژدهاها» در سال ۲۰۱۱ منتشر شد و نوشتن آن پنج سال به طول انجامید. رمان ششم یعنی «بادهای زمستان» هنوز آماده نشده و طرفداران بسیاری را سال‌ها منتظر خود نگه داشته است. داستان «نغمه یخ و آتش» در قاره‌های خیالی وِستروس و اِسوس به وقوع می‌پیوندد؛ جهانی که در آن فصل‌ها می‌توانند سال‌ها به طول بینجامند و قرن‌ها پیش جادو در آن وجود داشته اما بیشتر افراد باور دارند که حالا از بین رفته است. هر بخش از کتاب از نقطه نظر یکی از شخصیت‌های اصلی – و گاه فرعی – داستان تعریف می‌شود که تعداد آن‌ها در رمان اول ۹ شخصیت بود و در رمان پنجم به ۳۱ شخصیت رسید. سه خط داستانی اصلی با هم پیوند زده می‌شوند: جنگ میان خاندان‌های بزرگ برای کنترل وستروس و تخت آهنین پادشاهی آن؛ خطر رو به رشد «دیگران» که موجودات فراطبیعی هستند و فرای مرز شمالی وستروس حضور دارند؛ و در نهایت جاه‌طلبی‌های دِنِریس تارگَرین که دختر تبعیدشده پادشاه سابق وستروس است و می‌خواهد به حق موروثی خود دست پیدا کند.

game-of-thrones-real-life-locations-35

# ۱ مقر پادشاهی: دوبرونیک، کرواسی

King's Landing: Dubrovnik, Croatia

# ۲ جاده های مقر پادشاهی: تیره هجز، ایرلند شمالی

The Road From King's Landing: Dark Hedges, Northern Ireland

# ۳ وینترفل: قلعه Doune  در اسکاتلند

Winterfell: Doune Castle

# ۴ Astapor: صویره، مراکش

صُوَیره یکی از شهرهای کشور مراکش است. صویره یک شهر گردشگری است. صویره را از قدیم به عنوان یکی از بهترین لنگرگاه‌های کرانهٔ مراکش می‌شناختند. در خلال سدهٔ پنجم پ.م. هانو، دریانورد کارتاژی از صویره بازدید کرد و یک مقر بازرگانی در آنجا برپا نمود.

Astapor: Essaouira, Morocco

# ۵ Pentos: ورزازات، مراکش

وَرزازات (وَرزَزات) یکی از شهرهای کشور مراکش است. این شهر در مراکش جنوبی در چهارراه جاده‌های شهر مراکش و اگادیر قرار دارد و جزئی است از استان سوس ماسه درعه. یکی از بزرگ‌ترین استودیوهای فیلم‌برداری جهان در صحرای ورزازات قرار دارد. چندی از فیلم‌های تاریخی در ورزازات ساخته شده‌اند از جمله: آستریکس و کلئوپاترا، گلادیاتور، کوندون و در این اواخر اسکندر و پادشاهی آسمان. این شهر به دروازه صحرا مشهور است.

Pentos: Ouarzazate, Morocco

# ۶ عروسی Daenery و Dragos : پنجره لاجورد ، مالت

پنجره لاجورد قوسی بسیار قدیمی است که میلیون ها سال پیش و پس از فرو ریختن غاری از جنس سنگ آهک بوجود آمد.این قوس در جزیره گزو در مالت واقع شده و یکی از بزرگترین قوس های دریایی وهمچنین یکی از محبوب ترین جاذبه های توریستی این کشور است.پنجره لاجورد با ارتفاع ۵۰متری اش،منظره ای بسیار با شکوه را روی آب های مدیترانه ایجاد می کند.البته پس از سقوط چند تکه سنگ از قسمت بالایی این قوس،دیگر مقامات امنیتی اجازه نزدیک شدن به آنرا نمی دهند،چون تمین زده اند که چند سالی بیشتر از عمرش باقی نمانده است.با این حال هنوز هم ماجراجوهای بسیاری به دور از چشم نیروهای امنیتی خودشان را به نزدیکی این قوس زیبا می رسانند تا آنرا از فاصله ای نزدیک تماشا کنند.

Daenery's And Dragos Wedding: Azure Window, Malta

# ۷ Braavos: سیبنیک، کرواسی

سیبنیک یک شهر تاریخی در کرواسی که در مرکز دالماتیا واقع شده و در مسیر رودخانه کرکا که به دریای آدریاتیک می‌ریزد قرار گرفته است، سیبنیک مرکز سیاسی، آموزشی، توریستی، صنعتی شهرستان سیبرنیک کنین می‌باشد. بر خلاف شهرهای دیگری که در امتداد ساحل دریای آدریاتیک قرار گرفته‌اند و توسط یونانیان، رومیان،… تاسیس شده‌اند، سیبنیک توسط کروات‌ها ساخته شد. در کاوش‌ها و حفاری‌هایی که در قلعه سنت مایکل انجام شد نشان دهنده این است که کروات‌ها از زمان گذشته در آنجا ساکن بوده‌اند. نام فعلی این منطقه برای اولین بار در سال ۱۰۶۶ توسط پادشاه کروات‌ها (پیتر کریسیمر پنجم) اسم گذاری شد و جزء قدیمی ترین شهرهای بومی نشین ساحل شرقی دریای آدریاتیک محسوب می‌شود.

Braavos: Sibenik, Croatia

# ۸ پل طولانی ولانتیس: پل رومی، کوردوبا، اسپانیا

پل رومی کوردوبا پلی واقع در کوردوبای آندلس در جنوب اسپانیاست که در اوایل سده یکم پیش از میلاد بر روی رودخانهٔ گوادالکیبیر ساخته شده است. رومیان سازندگان این پل بودند و احتمالاً آن را جایگزین پلی چوبی نمودند که پیشتر بر روی رودخانه کشیده شده بود. پل رومی کوردوبا در حال حاضر دارای ۱۶ قوس طاقی‌شکل است که یک طاق از پل اولیه کمتر دارد. طول آن ۲۴۷ متر و پهنایش ۹ متر است. جادهٔ رومی ویا آگوستا که رم را به کادیس متصل می‌ساخت به احتمال قوی از میان این پل می‌گذشت. در دوران چیرگی مسلمانان در قرون وسطی، برج کالاهورا و پوئرتا دل پوئنته (دروازهٔ پل) به‌ترتیب در انتهای جنوبی و شمالی پل ساخته شد با این‌حال پوئرتا دل پوئنته در سدهٔ شانزدهم میلادی بازسازی گردید و معماری‌ای متفاوت یافت. در سدهٔ هفدهم نیز تندیسی از رافائل قدیس بر میانهٔ پل قرار داده شد. پل رومی کوردوبا در طول تاریخ (به‌ویژه در سدهٔ دهم میلادی) چندین بار بازسازی و نوسازی گردید و در حال حاضر تنها قوس‌های چهاردهم و پانزدهم پل از سمت پوئرتا دل پوئنته مربوط به سازهٔ اولیه هستند. همچنین این پل بار دیگر در سال ۲۰۰۶ مورد بازسازی گسترده‌ای قرار گرفت.

Long Bridge Of Volantis: The Roman Bridge, Cordoba, Spain

# ۹ Yunkai و Pentos: آیت بن حدو، مراکش

آیت بن حدّو دژی یا کاخی است بر سر راه کاروانهای پیشین، بین صحرای بزرگ آفریقا و مراکش. این منطقه به عنوان میراث جهانی از ۱۹۸۷ در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است و دارای چندین قصبه زیباست که از بخت بد با هر طوفان بخشی از آن آسیب می‌بیند. هر چند که بیشتر ساکنان محلی بیرون از دژ زندگی می‌کنند، هنوز هم می‌توان ده خانواده را در درون کاخ دید. چندین فیلم پربیننده در درون این کاخ ساخته شده‌است

Yunkai And Pentos: Ait Benhaddou, Morocco

۱۰ Meereen: قلعه کلیس، کرواسی

Meereen: Kliss Fortress, Croatia

موسیقی
از نکاتی که از صحنه اول نمایش سریال توجه بیننده را به خود جلب می‌کند موسیقی تیتراژ آن است که توسط رامین جوادی، آهنگساز ایرانی-آلمانی صنایع فیلم، تلویزیون و بازی‌های ویدیویی ساخته شده است. او در کنار ساختن موسیقی «بازی تاج و تخت» به خاطر آهنگ‌های با گیتار نواخته شده فیلم‌هایی از جمله «مرد آهنی»، «حاشیه اقیانوس» و سریال‌های «فرار از زندان» و «فلش فوروارد» شناخته شده است. آهنگ فصل اول سریال که حدود ۱۰ هفته پیش از نمایش اولیه سریال توسط جوادی نوشته شده بود، توسط لیبل آمریکایی واریس سارابنده در ماه ژوئن سال ۲۰۱۱ منتشر شد. آلبوم‌های فصل‌های بعدی هم با اجراهایی از گروه‌های دِ نشنال، دِ هولد استدی و سیگور رُش منتشر شدند. آهنگ تیتراژ اینسترومنتال سریال توسط تعداد بی‌شماری از موسیقی‌دانان دیگر به شکل‌های مختلف کاور شده است.

تاثیرات فرهنگی
با وجود اینکه بعضی از منتقدان قبل از نمایش سریال به خاطر محدودیت‌های ژانری آن را دست کم گرفته بودند، موفقیت ادامه‌دار آن باعث گسترش محبوبیت موضوع‌های فانتزی و قبول شدن فانتزی توسط عامه مردم شد. به گفته ایان بوگوست طراح بازی‌های ویدیویی، منتقد و محقق، سریال «بازی تاج و تخت» توانست همان روند موفقیت اقتباس‌های سینمایی فیلم‌های سه‌گانه «ارباب حلقه‌ها» و مجموعه فیلم‌های «هری پاتر» را ادامه دهد و بازار سودمند جدیدی را برای ژانر فانتزی به وجود بیاورد.

معرفی خانواده ها:
تارگرین ها بخشی از امپراتوری باستانی “والریا” بودند که پس از مدتی از آن ها جدا شده و قلمرو مستقلی در جزیره “دراگون استون” بنا نهادند.اما دویست سال پس از استقلال یافتن تارگرین ها “والریا” ،سرزمین آبا و اجدادی آنها، در واقعه “رستاخیز والریا” نابود گشته و بیشتر اژدهایان موجود روی زمین نیز در آن حادثه از بین رفتند. ایگان تارگرین ملقب به “ایگان فاتح” که مدت ها سودای تصرف “هفت اقلیم” را در سر داشت، سر انجام به همراه دو خواهرش “ویسنیا” و “رنیس” و آخرین ۳ اژدهای باقی مانده در دنیا، با لشگری اندک به وستروس حمله کرد و شش قلمرو از “هفت اقلیم” را تصرف نمود. او در همان نقطه ای از وستروس که نخستین بار فرود آمده بود، شهری به نام “مقر پادشاهی” بنا نهاد و دستور داد تخت پادشاهیش را با ذوب شمشیر های دشمنان شکست خورده اش بسازند. این تخت، “تخت آهنین” نام گرفت. تارگرین ها برای اصیل نگه داشتن خون خود فقط با افراد خانواده خود ازدواج می کردند و ازدواج خواهر و برادر در این خاندان رواج زیادی داشت. در واقع دو خواهر ایگان فاتح، همسران اون نیز بودند! به خاطر این تشابه ژنتیکی، اکثر تارگرین ها موهای سفید و ظاهری نزدیک به هم داشتند. این پدیده درون همسری پس از قرن ها عوارض خود را در این خانواده نشان داده و باعث بروز مشکلات ظاهری و روانی در آن ها شد. آخرین پادشاه تارگرین ملقب به “شاه اریس مجنون” که این دیوانگی را به اوج خود رسانده بود، باعث تحریک سه خانواده بزرگ “هفت اقلیم” شد. سر انجام نیز حکومت سیصد ساله تارگرین ها در وستروس، با قیام این سه خانواده (براتیون،لنیستر و استارک) به پایان رسید.
توضیحات:
ویسریس تارگرین: تنها مرد باقی مانده از خانواده تارگرین که به همراه خواهر کوچکش به اسوس رفته است و سودای بازپس گرفتن حکوت آبا و اجدادش را در سر دارد.
دنریس تارگرین: شاهزاده تارگرین که پس از سقوط حکومت تارگرین به همراه برادرش به قاره اسوس رفته و با داتراکی ها وصلت می کند.
ریگار تارگرین: برادر ویسریس که خواهر ادارد استارک (معشوقه رابرت براتیون) را به قتل رساند. ایگان ششم: ایگان ششم در کودکی به قتل رسید، با “ایگان فاتح” اشتباه نگیرید!

محل زندگی:
محل اصلی آنها جزیره “دراگون استون” بوده ولی پس از قتل عام تارگرین ها، باقیمانده اعضای این خانواده به شهر “پنتوس” (یکی از شهرهای آزاد قاره اسوس) گریخته اند.

مهم ترین خانوداه از نجیب زادگان سرزمین های شمالی استارک ها هستند که در قلعه وینترفل زندگی می کنند. تمرکز سریال “بازی شاهان” بیشتر بر روی اعضای این خانواده و به ویژه ارباب آن ها “لرد ادارد (ند) استارک” می باشد.
استارک ها نوادگان “انسان های نخست” هستند. انسان های نخست دوازده هزار سال پیش از فرود ایگان از قاره “اسوس” به وستروس آمدند. آنها شروع به قطع کردن درختان “ویروود” (که برای “فرزندان جنگل” مقدس بود) نمودند و به همین سبب فرزندان جنگل با آن ها وارد جنگ شدند که در نهایت هردو گروه مجبور به عقب نشینی و نوشتن پیمان نامه ای شدند که بر اساس آن مناطق جنگلی به فرزندان جنگل و بقیه وستروس به انسان های نخست رسید.
این قرارداد مدت ها پابرجا ماند تا اینکه ۴ هزار سال بعد (۸۰۰۰ ق.ف) در یکی از زمستان های طولانی وستروس و در دوره ای به نام “شب طولانی” موجوداتی وحشی و شیطانی به نام “دیگران” از سرزمین های شمالی به وستروس حمله کردند و این دو گروه با هم متحد شده و با این موجودات وارد جنگ شدند. سر انجام نیز موفق شدند “دیگران” را به سرزمین های شمالی بکشانند و شخصی به نام “برن استارک” دیواری عظیم به طول سیصد مایل بنا کرد که شیاطین سرزمین های شمالی را از وستروس دور نگه دارد. گروهی به اسم “نگهبانان شب” نیز برای محافظت از آن ناحیه تشکیل شد.
برن استارک که به “برن سازنده” نیز معروف است “قلعه وینترفل” را نیز ساخته و خاندان استارک را بنا نهاد. افسانه هایی نیز مبنی بر استفاده “برن” از غول های سرزمین های شمالی برای ساختن این بناها نقل گشته است. از زمان برن سازنده استارک ها فرمانروایان شمال بودند تا اینکه نوبت به “تورن استارک” رسید. تورن در مقابل “ایگان فاتح” زانو زد و از آن زمان استارک ها به عنوان “اربابان وینترفل” و “نگهبانان شمال” از نیمه شمالی وستروس برای پادشاه وستروس محافظت می کنند.

توضیحات:
وایلا: پانزده سال قبل از شروع شدن داستان و زمانی که “قیام رابرت” شکل گرفت، ادارد استارک از “وایلا” صاحب فرزندی حرامزاده به نام جان اسنو شد. تا کنون هویت وایلا مشخص نشده.
بنجن استارک: برادر لرد ند که فرمانده جنگجویان “نگهبانان شب” می باشد.
لیانا استارک: خواهر جوان لرد ند و معشوقه رابرت براتیون که به دست ریگار تارگرین (برادر ویسریس) کشته شد.
برن سازنده: با برن استارک (فرزند ادارد) اشتباه نگیرید!
محل زندگی :
استارک ها در ناحیه شمالی وستروس و در جنوب “دیوار” مستقر شده اند و تقریبا نیمی از وستروس را در اختیار دارند، “وینترفل” قلعه اصلی و مقر فرماندهی آن هاست.

از میان نُه خانواده پرقدرت وستروس، براتیون ها از بقیه جدیدتر و کم سابقه ترند، اما هم اکنون همین خانواده نه چندان کهن بر وستروس فرمانروایی می کنند. خاستگاه آن ها “سرزمین طوفان” است.
بر اساس افسانه ها، “دوران” نخستین پادشاه طوفان در زمان “انسان های نخست” عاشق “النی” الهه باد و دختر خدای دریاها شده و او را به همسری می گیرد. دوران با این کار سبب خشم خدایان و وقوع طوفان های همیشگی در این سرزمین گشته اشت.
او برای محافظت از سرزمینش قلعه های بسیار عظیم و مستحکمی بنا می کند که سالیان سال در برابر این طوفان های سهمگین و محاصره های طولانی دشمنان مقاوم مانده اند. عده ای بر این باورند که “فرزندان جنگل” در ساخت این قلعه های به دوران یاری رسانده اند و عده این دیگر معتقدند دوران از نصیحت های “برن سازنده”بهره گرفته است. آخرین پادشاه طوفان “آرجیلاک مغرور” نام داشت که به دست “لرد اُریس براتیون” – یکی از بی رحم ترین فرماندهان “ایگان فاتح” که بنا به روایتی برادر حرامزاده ایگان نیز می باشد – کشته شد. اریس براتیون با دختر آرجیلاک مغرور ازدواج کرد و حکومت “سرزمین طوفان” را به دست گرفت و بدین ترتیب فرمانروایی براتیون ها را پایه گذاشت. براتیون ها پس از “قیام رابرت” مدعی فرمانروایی وستروس شده و صاحب “تخت آهنین” شدند.
محل زندگی:
خاستگاه اصلی براتیون ها “سرزمین طوفان” می باشد اما پس از قیام رابرت تمام “هفت پادشاهی” تحت سلطه آن ها بوده و در “مقر پادشاهی” ساکن شده اند.

لنیسترها در حال حاضر ثروتمندترین خانواده در سرزمین وستروس می باشند که قوی ترین و مجهزترین سپاه وستروس را در اختیار دارند. این خانواده نیز در وستروس قدمتی دیرینه دارد و شکل گیری آن به زمان نبرد میان فرزندان جنگل با انسان های نخست برمیگردد. موسس این خانواده شخصی بسیار باهوش و درعین حال شیاد، به نام “لن زیرک” بود که با فریب و نیرنگ، قلعه ی کسترلی راک را بدون استفاده از سلاح و خونریزی و تنها به کمک هوش خود از چنگ صاحبانش درآورده و برای خود تصاحب کرده است. از آن پس، خانواده ی کسترلی (که از اقوام کهن وستروس بوده) منقرض شده و لنیسترها در قلعه ی کسترلی راک حکومت “پادشاهان سرزمین سنگی” را تشکیل دادند. با قیام تارگرین ها، این حکومت از لنیسترها صلب شد، لنیسترها تسلیم تارگرین ها
شدند و همچنان فرمانروایی بر سرزمین های غربی را برای خود حفظ کردند.
پس از قیام تارگرین ها و در دوران پادشاهی “تایتوس لنیستر” این خانواده ضعیف تر از همیشه شده بود اما با به قدرت رسیدن تایوین، لنیسترها دوباره شکوه و عظمت گذشته را پیدا کردند. تایوین مردی باهوش، حسابگر و در عین حال بی رحم است. همسرش “جوانا لنیستر” هنگام به دنیا آوردن پسر کوتوله اش (تیریون) از دنیا رفت. اون علاقه ی زیادی به دوقلوهای بزرگترش (جیمی و سرسی) دارد، اما دائما تیریون را برای مرگ همسرش سرزنش می کند. تایوین لنیستر، مشاور اعظم آخرین پادشاه تارگرین (آریس مجنون) بود و در هنگام قیام رابرت، بدون اینکه خود را وارد جنگ کند، در قلعه ی کسترلی راک منتظر ماند و پس از پیروزی قاطع رابرت، با لشگری به سمت مقر پادشاهی حرکت کرد. آریس تارگرین به تصور اینکه تایوین برای کمک به او آمده است، دروازه های مقر پادشاهی را برایش گشود. تایوین شهر را به تصرف خود درآورد و جیمی لنیستر، آریس مجنون را به قتل رساند. رابرت براتیون نیز به لنیسترها امان داد و فرمانروایی غرب وستروس را به آنها بخشید و با دختر تایوین لنیستر (سرسی) ازدواج کرد.
محل زندگی:
لنیسترها از ابتدا تا کنون در قلعه ی کسترلی راک، واقع در سرزمین های غربی وستروس سکونت داشته اند.
در نزدیکی کوهستان های اطراف سکونتگاه آنها، از معادن نقره غنی است و علت اصلی ثروت بیش از اندازه ی لنیسترها همین معادن نقره می باشد.