مدت هاست که دوران بادرداری شرایط بسیار حساس و ظریفی می دانند و زنان در این دوران از انجام بسیاری از فعالیت های معمول روزانه چشم پوشی می کنند. اما حقیقت این است که بدن ما برای انجام این عمل منحصر به فرد ساخته شده است و یک زن حامله می تواند یک زندگی کاملا نرمال با رعایت چندین استثناء داشته باشد.  در همین راستا شما می توانید در دوران بارداری نیز، تمرینات ورژشی خود را با رعایت اعتدال داشته باشید. انجام ورژش مناسب نه تنها برای سلامتی شما قبل و بعد از زایمان مناسب است بلکه باعث جلوگیری از بزرگ شدن بیش از حد کودک و مشکلات به هنگام تولد و یا نیاز به سزارین می شود.
تحقیقاتی در دانشگاه اوکلند و آریزونا به صورت مشترک در مورد اثرات ورزش بر دوران بارداری انجام شده است. از ۸۴ زن شرکت کننده در این تحقیق، نیمی از انها ۵ بار در هفته روزانه ۴۰ دقیقه دوچرخه سواری تا ماه هشتم بارداری خود انجام داده بودند. و نیمی دیگر هیچ گونه ورزشی در برنامه هفتگی خود نداشتند.
کسانی که ورزش هفتگی داشتند، نوزادانی را که واریانس قدی بسیار کمی داشتند بدنیا آوردند. همچنین فرزندان آنها به طور میانگین ۵ اونس (۱۴۱ گرم) وزن کمتری نسبت به همتایان بدون ورزش خود داشتند.
نتایج همچنین مشخص کرد که اثر ورژش بر کندی رشد نوزاد نمی باشد بلکه باعث کم شدن مقدار چربی کودک متولد شده می شود که این خود عامل بازدارنده در چاقی های آینده اوست. دکتر Paul Hofman، محقق دانشگاه اوکلند، گفت: کاهش وزن نوزاد در هنگام تولد ممکن است خطر ابتلا به چاقی فرزند در اینده را نیز کاهش دهد.
وی همچنین اضافه کرد که: ورزش در دوران بارداری برای مادر و جنین مفید می باشند و ۳۰ دقیقه (و یا حتی بیشتر) ورزش روزانه با شدت متوسط را به مادران توصیه کرده است.
نتایج این تحقیقات در شماره اخیر مجله بالینی غدد داخلی و متابولیسم منتشر شده است.

ورزش در دوران بارداری برای مادر و نوزاد خوب است.

جستارهای مرتبط:

  • ورزش برای مادران
  • ورزش در دوران بارداری
  • حرکات ورزشی در دوران بارداری
  • آیا ورزش برای مادران ضرر دارد؟
  • آیا ورزش برای زنان حامله ضرر دارد؟
  • اثر ورزش بر مادر و نوزاد