پریود من به تاخیر افتاده است. آیا من باردار شده ام؟

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که پریودتان به تاخیر افتاده است و این سوال برای تان پیش آمده باشد که آیا حامله هستید یا خیر؟

در ادامه به تفصیل در مورد پروید شدن، دلایل تاخیر در پریود، روش های به تاخیر انداختن پریود و … خواهیم پرداخت. اما اگر یک پاسخ قاطع و دقیق برای سوال بالا نیاز دارید، سریع ترین و دقیق ترین برای اینکه از بارداری خود مطمئن شوید آزمایش خون و ادرار است. اگر شما احتمال می‌دهید میزبان یک مهمان کوچولو هستید، بهتر است هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

آزمایش خون می‌تواند حاملگی را حتی در ۶ یا ۷ روز اول آن مشخص کند و ۱۰ روز بعد از بارداری، بررسی احتمال حاملگی از طریق آزمایش ادرار نیز امکان‌پذیر است. آزمایش خون و ادرار، هر دو، با اندازه‌گیری هورمون HCG که فقط در بدن زنان باردار ترشح می‌شود، امکان تشخیص بارداری را بسیار راحت‌تر می‌کند.

تخمک در بارداری

بگذارید ابتدا به این مقوله بپردازیم که تاخیر در قاعدگی تا چند روز طبیعی است؟

عقب افتادن پریود تا چند روز طبیعی است؟

سیکل قاعدگی به زمان اولین روز پریود شما تا پریود بعدی گفته میشود. متوسط سیکل قاعدگی ۲۸ روز خواهد بود. در حالیکه در برخی ممکن است طول این دوره بیشتر و یا کمتر باشد حدود ۲۱ تا ۳۵ روز، که باز طبیعی است و جای نگرانی ندارد. اکثر پریود ها ۳ تا ۵ روز طول میکشد در حالیکه ۲ تا ۷ روز آن طبیعی است. پریود شدندر یک زمان مشخص در هر ماه اتفاق می افتد که البته ممکن است نامنظم هم باشد.

عقب افتادن پریود تا ۵ روز طبیعی است. اما از ۵ روز و بیشتر نشان میدهد که پریود شما عقب افتاده است. زمانی شما کامل پریود آن ماه خود را از دست میدهید که ۶ هفته و یا بیشتر پریود نشده اید.

عقب افتادن پریود

علت عقب افتادن پریود چیست؟

در سال های اول پریود شدن معمولا نوجوانان دارای پریود های نامنظم هستند. در این زمان بدن هنوز در حال تکامل است و ثابت نشده است و تخمدانها بطور منظم در هرماه تخمک آزاد نمی کنند. در نتیجه، سیکل پریود شما نامنظم خواهد شد و یا نزدیک بهم با فاصله دو هفته و یا دور از هم به فاصله ۳ ماه ممکن است رخ دهد. اگر شما برای دو سال است که پریود شد اید و آزمابشات شما سالم است، بی نظمی پریود ها جای نگرانی ندارد.

دلایل تاخیر پریود

زمانی که عادت ماهیانه دیر میشود و به تاخیر می افتد، اولین فکری که به ذهن میرسد بارداری است. در صورتی که امادگی بارداری را نداشته باشید و رابطه پرخطری را پشت سر گذاشته باشید ، دیر شدن پریود میتواند بسیار استرس زا و گاهی ترسناک باشد . ولی تاخیر در عادت ماهیانه و دیر شدن زمان پریود میتواند دلایل دیگری نیز داشته باشد .

تاخیر در پریود و عقب افتادن عادت ماهیانه به دلیل بارداری

اولیل و رایج ترین دلیل عقب افتادن عادت ماهانه ، بارداری است . این دقیقا همان چیزی است که شما فکر میکردید . حامله اید ! برخی از علائم اولیه بارداری دقیقا شبیه به علائم نزدیک بودن به پریود است . به همین دلیل تشخیص اینکه خستگی ، حالت تهوع ، تنفر از برخی از غذا ها ، حساسیت به بو ،درد زیر شکم ، حساس شدن سینه ها و … مربوط یه پریود است یا نشانه بارداری کمی مشکل است .

بهترین راه برای تشخص خانگی بارداری استفاده از تست بارداری خانگی است . این تست ها میزان هورمون بارداری موجود در ادرار شما را اندازه گیری کرده و حاملگی را تشخیص میدهند. در صورتی که “قاعدگی” منظمی دارید و در این ماه حداقل ۵ روز از زمان “پریود” شما گذشته است ، میتوانید از بی بی چک استفاده نمایید .

عقب افتادن عادت ماهیانه و پریود به دلیل استرس

فشار روحی و استرس علاوه بر چاقی ، افزایش فشار خون ، اختلالات خواب ، آکنه و جوش و … میتواند چرخه قاعدگی شما را نیز به هم بزند . زمانی که شما تحت فشار روحی و عاطفی هستید ، بدن شما هورمون ادرنالین و کورتیزول تولید میکند . در زمان های استرس و فشار روحی و یا نگرانی های فیزیکی ( مثلا در زمان زلزله و سیل و بلایای طبیعی ) مغز دستور کاهش فعالیت های غیر ضروری بدن را میدهد. در این زمان خون رسانی به ریه ها و عضله ها افزایش یافته و در عوض فعالیت های جنسی متوقف میشود . همین تغییر میتواند منجر به عقب افتادن پریود شود .

عقب افتادن قاعدگی به دلیل بیماری

بیماری های سخت مثل آنفولانزا میتواند باعث تاخیر در پریود شود .

تاخیر در پریود به دلیل تغییر وزن

کاهش شدید و یا افزایش شدید وزن میتواند باعث اختلال در عادت ماهیانه شما شود . در صورت کاهش ناگهان و شدید وزن ، بدن شما استروژن لازم برای تخمک گذاری را آزاد نخواهد کرد و این تغییر باعث عقب افتادن پریود میشود . همچنین با افزایش یکباره و شدید وزن ، بدن استروژن زیادی تولید میکند که همین تولید زیاد هورمون میتواند پریود شما را تا ماهها قطع کند.  برای رفع این مشکل شما باید وزن خود را به حالت متعادل برسانید و از کاهش و افزایش شدید وزن و رژیم های سخت اجتناب کنید .

تاخیر در عادت ماهانه به دلیل ورزش سنگین

ورزش کردن برای سلامت بدن بسیار مفید است .ولی در صورتی که به یکباره شروع به انجام ورزش سنگین کنید ( مثلا برای کاهش وزن ) تولید هورمون استروژن در بدن شما دچار اختلال شده و چرخه تخمک گذاری و قاعدگی با تاخیر روبرو خواهد شد. در صورتی که شروع به انجام ورزش های سنگین به صورت حرفه ای و بلند مدت کرده باشید در معرض آمنوره یا از دست دادن عادت ماهانه برای سه ماه یا بیشتر ، قرار دارید .

عقب افتادن پریود به دلیل تغییر برنامه زندگی

تاخیر در ساعت های کاری ( مثلا کار شبانه بجای کار در روز ) شروع مسافرت و تغییر محل زندگی میتواند “سیکل قاعدگی” را دچار تغییر و تاخیر کند .

تاخیر در سیکل قاعدگی به دلیل شیردهی

در صورتی که تازه زایمان کرده اید و در دوران شیردهی هستید به دلیل وجود هورمون پرولاکتین در بدن ، تخمک گذاری انجام نمیشود و به همین دلیل پریود نخواهید شد . دوره قاعدگی شما باید شش تا هشت هفته بعد از زایمان شروع شود . در صورتی که این دوره بعد از ۳ ماه آغاز نشد ، به پزشک اطلاع دهید

تاخیر در پریود به دلیل استفاده اورژانسی از قرص ضدبارداری

در صورتی که رابطه پرخطری داشته اید و مجبور به استفاده اورژانسی از قرص پیشگیری از بارداری شده اید ، این کار میتواند قاعدگی شما را به تاخیر بیاندازد . همچنین در صورتی که به صورت مرتب از قرص های پیشگیری از بارداری استفاده میکردید و در این ماه به امید بارداری ، این قرص ها را کنار گذاشته اید ، باز هم احتمال عقب افتادن سیکل قاعدگی وجود دارد .

عقب افتادن قاعدگی به دلیل عدم تعادل هورمونی

سندروم تخمدان پلی کیستیک باعث از تعادل خارج شدن هورمون های جنسی زنانه میشود . همچنین با ایجاد کیست هایی در تخمدان ، میتواند باعث عدم تخمک گذاری شده و سیکل قاعدگی را نامنظم کند . سندروم تخمدان پلی کیستیک علاوه بر ایجاد قاعدگی های نامنظم و از دست رفتن پریود ، میتواند باعث پرمویی ، نازایی ، جوش و آکنه شود .

تاخیر در قاعدگی و پریود به دلیل مشکلات تیروئید

زمانی که غده تیروئید به درستی عمل نکند ، متابولیسم و سوخت و ساز بدن دچار مشکل شده و باعث ایجاد تغییراتی در چرخه سیکل قاعدگی میشود . در صورتی که دچار پرکاری تیروئید باشید ، احتمال دارد دوره قاعدگی شما بسیار کوتاه بوده و یا در یکماه دوبار پریود شوید . و در صورتی که دچار کم کاری تیروئید باشید به احتمال زیاد دچار تاخیر در سیکل قاعدگی خواهید شد .

تاخیر در پریود به دلیل پری منوپوز یا نزدیک شدن به یائسگی

زمانی که به دوران یائسگی نزدیک میشوید اختلالات قاعدگی دور از ذهن نیست . میانگین سن یائسگی در زنان ۵۱ سال است . در صورتی که اخیرا دچار عرق و گرگرفتگی شبانه ، خشکی واژن ، تاخیر در قاعدگی و تغییرات شدید خلق و خو شده اید ، احتمال در حال ورود به دوران یائسگی هستید .

فواید پریود شدن

چگونه می توانم پریود شدنم را کنترل کنم؟

در یک تقویم تاریخ شروع و پایان پریود خود را ثبت کنید.

غذاهای سالم بخورید و وزن خود را ثابت نگه دارید. اگر اضافه وزن دارید، رژیم مناسب به همراه ورزش داشته باشید و بیشتر از ۱ کیلو در هفته وزن کم نکنید.

فواید پریود شدن

دوران قاعدگی و پریود از نظر برخی ، نوعی تنبیه طبیعت برای زنان است که می توان گفت ***** ترین نوع تفکر است . پریود شدن اتفاق خجالت آور و یا نفرت انگیزی نیست و حتی می تواند برای زنان فوایدی نیز داشته باشد . با وجود اینکه بسیار از زنان با استفاده از روش هایی مانند مصرف قرص های پیشگیری از بارداری و …دوره های قاعدگی خود را متوقف می کنند ولی توصیه متخصصین این است که روند طبیعی قاعدگی خود را دستکاری نکنید . در ادامه این مطلب به برخی از فواید و مزایای پریود شدن اشاره می کنیم .

قاعدگی به شما در مورد برخی از بیماری ها هشدار میدهد

رنگ و بوی خون قاعدگی ، طول مدت قاعدگی ، منظم و یا نامنظم بودن قاعدگی ، قطع شدن پریود و … می تواند اطلاعاتی مفید و گاهی حیاتی در مورد سلامت ، به شما بدهد.هرگونه تغییر در میزان خونریزی و تاخیر در پریود می تواند نشانه مشکل در سلامت بدن شما باشد . برای مثال زمانی که شما در خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی ، دیابت و یا مشکلات مرتبط با باروری هستید ، چرخه قاعدگی شما دچار بی نظمی شده و یا کلا متوقف می شود . این هشدار می تواند شما را از خطرات بزرگی نجات دهد که آقایان از این نعمت محروم هستند .

قاعدگی باعث زیبایی شما می شود

اکثر زنان و دخترها در طول چند روز اول قاعدگی به دلیل کاهش شدید هورمون استروژن دچار افسردگی و تغییرات خلق و خو می شوند .پس از چند روز ، سطح هورمون استروژن افزایش پیدا کرده . اندورفین آزاد می شود که این تغییرات هورمونی می تواند باعث نوعی احساس شادی و سرخوشی در خانم ها شود . افزایش سطح هورمون استروژن باعث کاهش استرس عمومی بدن و همچنین جذابیت و شفاف شدن پوست و چهره شما خواهد شد . پوست صورت شما نرم تر و زیباتر می شود و کاهش جوش و آکنه در این روزها دور از انتظار نیست .

قاعدگی باعث تغییرات جنسی می شود

در دوران قاعدگی ، معمولا میل زنان برای برقراری رابطه جنسی افزایش پیدا میکند و میزان لذت جنسی در این دوران ، با روزهای معمولی متفاوت است .

قاعدگی می تواند به سم زدایی بدن کمک کند

خونریزی پریود می تواند به صورت طبیعی بدن شما را از سموم و مواد زائد پاکسازی کند . در طول قاعدگی بدن شما آهن زیادی دفع می کند که می تواند به نوبه خود باعث کاهش خطر ابتلابه بیماری های قلبی و عروقی شود که بازهم آقایان از این نعمت محروم هستند .

قاعدگی از پیری زودرس جلوگیری می کند

خونریزی قاعدگی به صورت طبیعی روند پیری را کند می کند و یکی از دلایلی که زنان بیشتر از مردان عمر می کنند همین پریود است . به گفته محققان ، کاهش میزان آهن موجود در بدن ، به جلوگیری از سکته مغزی کمک می کند .

قاعدگی جزو زندگی طبیعی یک زن است و تمام افراد مجبور به پذیرش آن هستند و این نعمت طبیعت ، به هیچ عنوان باعث شرمساری و خجالت نیست
در ویدئوی زیر می توانید نحوه و دلیل پریود شدن را ببینید.

چی بخورم زودتر پریود بشم ؟

تاثیر ویتامین c  برای سریع تر پریود شدن

با وجود اینکه شواهد علمی برای اثبات این موضوع وجود ندارد ولی به نظر می رسد مصرف ویتامین c می تواند به آغاز پریود شما کمک کند . تصور می شود ویتامین سی باعث افزایش ترشح هورمون استروژن و کاهش سطح هورمون پروژسترون  در بدن می شود که همین تغییرات هورمونی می تواند باعث تحریک رحم و آغاز خونریزی پریود شود .برای این منظور می تواند از مکمل های ویتامین C و یا میوه ها و خوراکی های حاوی این ویتامین استفاده کنید .

آیا آسپیرین برای پریود شدن موثر است ؟

با وجود اینکه اعتقاد عموم مردم بر این است که مصرف آسپیرین می تواند باعث شروع خونریزی پریود شود ، ولی هیچگونه شواهد علمی برای این موضوع وجود ندارد .

زنجبیل باعث شروع خونریزی پریود می شود

زنجبیل یکی از معروف ترین درمان های طبیعی برای باز شدن قاعدگی و منظم کردن دوره های قاعدگی است . همچنین مصرف زنجبیل می تواند از تهوع و استفراغ در دوران قاعدگی جلوگیری کرده و گرفتگی ها و دردهای عضلانی را کاهش دهد .

تاثیر جعفری بر باز شدن خونریزی پریود

جعفری حاوی مقدار زیاد ویتامین C است . همچنین جعفری خاصیت رقیق کننده خون دارد و انقیاضات رحم را تحریک می کند . ممکن است مصرف جعفری بتواند باعث شروع خونریزی دوران قاعدگی شما شود . فقط توجه داشته باشید که مصرف جعفری و چای و دمنوش جعفری در دوران بارداری خطرناک است . قبل از مصرف جعفری با هدف باز کردن قاعدگی ، مطمئن شوید که باردار نیستید و هیچگونه بیماری کلیوی ندارید .

زردچوبه و تاثیر آن بر قاعدگی

زردچونه تاثیری مانند زنجبیل دارد و قاعده آور است . توجه داشته باشید که چند روش مختلف گیاهی نباید به صورت همزمان استفاده شود . اگر شما از دمنوش زنجبیل برای پریود شدن سریع استفاده کرده اید ، نباید از دمنوش زردچوبه استفاده کنید .

آرامش خود را حفظ کنید

استرس زیاد می تواند باعث تاخیر در قاعدگی شود . وقتی شما دچار استرس می شوید ، هورمون هایی مانند کورتیزول و آدرنالین در بدن شما تولید می شود که می تواند با هورمون های استروژن و پروژسترون در بدن شما تداخل ایجاد کرده و باعث تاخیر بیشتر در قاعدگی شود . زمانی که قاعدگی شما به تاخیر افتاده است ، اگر استرس و اضطراب داشته باشید ، این تاخیر بیشتر هم خواهد شد .

کمپرس آب گرم

استفاده از کمپرس آب گرم و یا حمام گرم می تواند به پریود شدن شما کمک کند .

رابطه جنسی

زمانی که از زمان قاعدگی شما گذشته است و پریود نمی شوید ، داشتن رابطه جنسی می تواند به شروع خونریزی کمک کند . زمانی که شما ارگاسم می شوید ، دهانه رحم گشاد تر می شود که می تواند کمک کننده باشد . همچنین رابطه جنسی با کاهش استرس و اضطراب شما ، باعث تنظیم هورمون های بدن شما خواهد شد.

درد قاعدگی

در دوران قاعدگی چی بخورم ؟

درد عضلات ، شکم درد ، دل پیچه ، حالت تهوع و گاهی استفراغ ، گرگرفتگی ، سر گیجه ، کمر درد ، بی اشتهایی ، گرفتگی عضلات و … مشکلات رایجی هستند که گاهی تحمل آنها سخت است . شاید به همین دلیل باشد که خانم ها در دوران قاعدگی سریع عصبانی می شوند و تغییرات خلق و خوی زیادی دارند . برای کاهش این ناراحتی ها و درد ها می توان از خوراکی هایی استفاده کرد . سعی کنید همیشه از روش های طبیعی و خوراکی برای تسکین دردهای دوران قاعدگی استفاده کنید . البته رژیم غذایی و تغذیه مناسب در زمانی که پریود هستید همیشه الزاما برای کاهش درد نیست . به دلیل از دست دادن خون زیاد در این دوره ، باید بیشتر به رژیم غذایی خود توجه کنید .

خوردن ماست در دوران قاعدگی مفید است

طبق تحقیقات اخیر ، خوردن ماست در دوران پریود می تواند علائم و دردهای قاعدگی را بهبود بخشیده و با تنظیم سیستم گوارشی ، به کمتر شدن درد شکم و تهوع و استفراغ کمک کند . از طرفی ، ماست حاوی مقدار مناسبی کلسیم است در در این دوره برای بدن شما ضروری است

خوردن موز در دوران قاعدگی توصیه می شود

موز مقدار بسیار خوبی پتاسیم و ویتامین B6 دارد که به کاهش نفخ کمک کرده و دردهای عضلانی را کاهش می دهد . میزان مناسب پتاسیم می تواند به تنظیم فشار خون کمک کند و همچنین اکسیژن رسانی به مغز را افزایش میدهد که می تواند باعث بهبود خلق و خوی شما در دوران قاعدگی شود . بهتر است بدانید آقابان نگرانی زیادی از بابت عصبانیت های زنان در زمان پریود دارند

در دوران قاعدگی ماهی بخورید

زمانی که پریود هستید ، توصیه می شود از ماهی های حاوی امگا ۳ استفاده کنید . امگا ۳ نه تنها برای سلامت قلب شما مفید است ، بلکه می تواند گرفتگی های عضلانی را بهبود بخشد .

وقتی پریود هستید ، کلم بروکلی بخورید

کلم بروکُلی منبع بسیار خوبی از فیبر ، ویتامین B6 ، ویتامین E ، آهن و منیزیم است که می تواند به کاهش گرفتگی های عضلانی و بهبود خلق و خوی شما در دوران قاعدگی کمک کند .

گوشت قرمز در دوران قاعدگی مفید است

در دوران قاعدگی به دلیل خونریزی زیاد ، نیاز بیشتری به آهن دارید . اگر گیاه خوار نیستید ، گوشت قرمز می تواند منبع مناسبی برای تامین آهن مورد نیاز شما در این دوره باشد . اگر گیاه خوار هستید می توانید از عدس ، لوبیا ، کلم بروکلی و … استفاده کنید

شکلات تلخ در دوران قاعدگی مفید است

شکلات تلخ دارای آنتی اکسیدان هایی است که به کاهش سرگیجه و نوسانات خلق و خو در دوران پریود کمک می کند . همچنین مصرف شکلات تلخ باعث ترشح هورمون هایی در بدن می شود که باعث شادی و آرامش شما می شود . شکلات هر چه تلخ تر بهتر !

قرض تاخیر پریود

۲۰ روش موثر برای به تاخیر انداختن پریود

درمان های خانگی ،یک راه موثر برای به تأخیر انداختن دوره قاعدگی است که هیچ عارضه ای ندارد و استفاده از آنها بی خطر است. خواهر من ماه نوامبر گذشته ازدواج کرد و شب ازدواج پریود شد.
او کاملا ناراحت بود، فشارهای جسمی و روحی زیادی رو تحمل میکرد تا این که بیهوش شد ، تمام وقت درد داشت و حتی نمی توانست از عروسیش لذت ببرد این باعث شد که من در مورد این موقعیت ها محتاطانه رفتار کنم، و به دنبال راه کاری برای تاخیر در پریود باشم.
این بسیار مهم است که از این روش ها آگاه شویم ،زیرا زنان اغلب در محل ها یا مشاغل هستند که نیاز به کار بیشتر و استراحت کمتری دارند.

آیا تاخیر در چرخه قاعدگی ایمن است؟ تاخیر پریود مشکلی برای من نخواهد داشت؟

یکی از رایج ترین ترس های زن، روبرو شدن با آن است، آیا تأخیر در دوره قاعدگی روشی مطمئن است ، دوره ها ،نماد باروری هستند و هیچ کس نمی خواهد اثرات جانبی طولانی مدت بر روی سلامتی و یا توانایی بارداری خود ایجاد کند.
مصرف یک قرص به نام Norethisterone ،یک رژیم بسیار عادی برای زنان است اگر چه این دارو یک دارو تجویزی است، اما بسیار مفید است، زیرا می تواند دوره شما را تا ۱۷ روز به تعویق بیندازد ،
یکی دیگر از روش های معمول، استفاده از قرص های کنترل تولد است یک بسته قرص ضد بارداری حاوی بیست و هشت قرص است، از جمله بیست و یک قرص فعال و هفت قرص غیرفعال. زنان، اغلب هفت قرص غیر فعال را برای جلوگیری از خونریزی مصرف میکنند.
استفاده از این داروها، این باور را ایجاد کرده است که تاخیر در دوره ی قاعدگی ،عملی ضد طبیعت انسان است.

چه کاری می توانید انجام دهید، تا پریود و قاعدگی شما به تاخیر بیافتد؟

وقتی به سن مورد نظر برسید روش هایی وجود دارد که میتوانید استفاده کنید ، به طور معمول، زنان فقط قرص مصرف میکنند، تا چرخه را به تاخیر بیاندازند اما از آنجایی که می تواند سیستم تناسلی و سلامت شما را به شدت مختل کند، در این بخش از نمناک چند نکته وجود دارد که می توانید چرخه خود را به نفع خود کنترل کنید.

۱. افزایش یا شروع تمرین برای عقب انداختن پریود

این یک راه بسیار مهم است ، قبل از شروع قاعدگی، یک ساعت ورزش (مثل ایروبیک و یا بازی ورزشی تیمی)،انجام دهید نتایج خوبی در تاخیر دوره بدست می آورید. مطمئن باشید، که خیلی به بدن فشار وارد نکنید ؛

افراد مختلف ،ظرفیت های فیزیکی مختلفی دارند. در نظر داشته باشید که افزایش حرکات فیزیکی، می تواند درد عضلانی ایجاد کند بنابراین، قبل از استفاده از این روش ،حرکات کششی انجام دهید.

اگر در حال حاضر ورزش میکنید، می توانید به تدریج طول مدت تمرین خود را طولانی تر کنید با افزایش تمرینات ورزشی، باید در نظر داشته باشید که، برای کالری های از دست رفته باید بیشتر بخورید.

هیچ معیار دقیقی برای اثبات اعتبار این روش وجود ندارد، بنابراین نگران نباشید اگر نتیجه ای حاصل نشدحتی اگر جواب نگرفتید، حداقل ورزش کرده اید، که مزایای سلامتی طولانی مدت را به همراه خواهد داشت و چرخه قاعدگی متعادل می کند.

یکی دیگر از مزایای استفاده از ورزش منظم، این است که در طول دوره درد و گرفتگی کمتری ایجاد می کند و طول دوره کوتاه تر می شود.

۲. استرس عاطفی یا روحی

هنگامی که با سناریوهای افزایش اضطراب روانی مواجه می شوید، چرخه قاعدگی تغییر می کند ؛ اغلب اوقات، این تنش با تأخیر در دوره قاعدگی همراه خواهد بود. با این حال، آنچه شما می توانید انجام دهید این است که خود را درگیر کارهایی کنید که ذهن را خسته و درگیر کند.

از آنجا که هر کس واکنش های متفاوتی نسبت به این شیوه ها دارد، خود را برای نتایج نامطلوب آماده کنید ؛ تنظیمات هورمونی بدن بعضی از زنان، واکنش معکوس نشان می دهند و موجب شروع قاعدگی میشود در هر صورت، این مسیر را تنها زمانی انتخاب کنید که جایگزین نداشته باشید، و شما مستقیما به تأخیر افتادن دوره خود نیاز دارید.

صرف نظر از این عوامل خارجی، رژیم غذایی شما بیشترین تاثیر را بر روی چرخه قاعدگی شما دارد این ،ایمن ترین راه برای تغییر تاریخ های شماست، و همچنین بسیار راحت است به خاطر داشته باشید استفاده از این روش نیاز به برنامه ریزی قبلی دارد و زمان بر است.

۳. اجتناب از غذای تند

نظریه های زیادی در مورد غذای تند و تاثیر آن بر چرخه قاعدگی وجود دارد. هیچ نظریه علمی واقعی برای اثبات این رابطه، وجود ندارد. با این حال، اطلاعات شخصی افراد بیان گر این است که غذای تند، به دلیل گرمایی که دارد، موجب شروع قاعدگی میشود.

برخی از مواد غذایی که محتوای ادویه هستند، مانند؛ چیلی، فلفل، سیر، زنجبیل، پاپریکت و فلفل سیاه تشکیل شده اند را برای بازگشت دوره ی قاعدگی خود استفاده کنید.

۴.سرکه

سرکه، یک عنصر است که در هر آشپزخانه پیدا میشود. آن نیز یک راه حل موثر برای تأخیر دوره شما است.

چگونه از آن استفاده کنید:

در یک لیوان آب، ۳-۴ قاشق سرکه را اضافه کنید.
این مخلوط را حداقل سه یا چهار بار در روز بخورید.
سرکه، میزان علائم قاعدگی شما را کاهش می دهد.
بنابراین اگر ترکیب آب سرکه را به طور منظم مصرف کنید، دوره شما را به تعویق می اندازد و همچنین جریان را کاهش می دهد.

۵.عدس

حبوبات ،منبع پروتئین هستند. به خصوص عدس. علاوه بر این، جایگزین عالی برای قرص های تاخیر قاعدگی است.

چگونه از آن استفاده کنید:

پودر حاصل، باید به عنوان پایه برای ساخت سوپ استفاده شود.
شما باید این سوپ را حداقل ۷ روز قبل از تاریخ پریود مصرف کنید.
برای نتیجه بهتر، با معده خالی آن را مصرف کنید.

۶. جعفری

برگ جعفری، غنی از مواد مغذی است، از جمله ویتامین C، B12، K و A. برخی از مزایای آنها، این است که سیستم ایمنی بدن، سیستم عصبی و استخوان ها را تقویت میکنند.

همچنین، برای دفع مایعات اضافی بدن مفید هستند. بسیاری از زنان از توانایی آن در تاخیر دوره ی قاعدگی بی خبر هستند.

چگونه از آن استفاده کنید:

هنگامی که در شرایطی اضطراری قرار گرفته اید، برگ جعفری را انتخاب کنید.
مقداری برگ جعفری را در ۵۰۰ میلی لیتر آب بجوشانید.
از صافی عبور داده و مقداری عسل به آن اضافه کنید.
آن را در حالی که هنوز گرم است ،بخورید.
شما باید آن را حداقل دو یا سه بار در روز بنوشید ،تا چرخه خود را به تعویق بیندازید.

۷. ژلاتین

ماده ای که از کلاژن موجود در استخوان حیوانات ساخته شده است، ژلاتین دارای چند بعد مصرفی است. در حالی که این منبع عالی برای بهبود زیبایی و کاهش چین و چروک و علائم پوست مفید است، همچنین برای دفع استروژن اضافی بدن نیز، مفید خواهد بود.

استفاده از آن، چرخه را به تاخیر می اندازد. بر خلاف موارد ذکر شده دیگر، ژلاتین فقط در شرایط اضطراری قابل استفاده است.

یک بسته استاندارد ژلاتین را بردارید، آب گرم را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید تا یکنواخت شود.
به سرعت آن را مصرف کنید و می توانید دوره خود را حداقل چهار تا پنج ساعت به تاخیر بی اندازید.

۸.لیمو

این، یک ترفند بسیار راحت و ابتکاری است. لیمو ،منبع غنی از اسید سیتریک است و خواص اسیدی آن می تواند به نفع شما باشد. استفاده از آن ،جریان را متوقف میکند. همچنین، می توانید همراه با آب استفاده کنید.

اگرچه ،نتایج بین زنان متفاوت است، لیمو ممکن است در طول دوره بعدی شما درد بیشتری را ایجاد کند. پس بهتر است که از لحاظ ذهنی آماده باشید، اگر از لیمو برای تاخیر دوره ی خود استفاده میکنید.

۹. گیاه کیسه کشیش

این گیاه، برای تأخیر دوره ها موثر است. این گیاه، دارای خواص ضد هورمونیک است و خونریزی را به تاخیر میاندازد. به طور گسترده ای برای جلوگیری از جریان خون بیش از حد در هنگام خونریزی استفاده می شود.

چگونه از این استفاده کنید:

برای درمان، شما باید ۴-۵ برگ گیاه کیسه کشیش داشته باشید.
برگ ها را زیر نور خورشید خشک کنید.
یک لیتر آب آشامیدنی را بردارید و پودر را به آن اضافه کنید.
این آب آماده شده را روزانه و ۱ هفته قبل از شروع دوره بنوشید .

۱۰. عصاره یارو / تنتور

این یک گیاه شناخته شده است. به طور سنتی برای تنظیم مسائل هورمونی در زنان استفاده می شود.به همان شیوه، این می تواند به شما کمک کند،تا دوره های خود را به تاخیر بیاندازید.

برای درمان، شما باید عصاره یارو ( تنتور) را مصرف کنید.
هنگام مصرف تنتور شما باید ۵-۶ قطره تنتور را به نصف فنجان آب سرد مخلوط کنید و آن را همانطور که هست، بنوشید.
هنگام استفاده از فرم عصاره، شما باید ۱/۲ قاشق چای خوری از آن را به یک لیوان آب اضافه کنید و بنوشید.
شما باید ۱۰ روز قبل از شروع دوره آن رامصرف کنید.

۱۱. ریشه شیرین بیان

این یک راه دیگر برای جلوگیری از وقوع دوره ها است. به طور سنتی، از آن برای درمان زخم های دهان استفاده می شود.اما در حال حاضر، آن را به عنوان یک درمان اثبات شده برای تعویق دوره قاعدگی استفاده میکنند. دارای مواد خاصی است که مانع انقباض رحم می شود و بنابراین دوره ها را به تاخیر می اندازد.

برای درمان، شما می توانید از ریشه شیرین بیان و یا پودر آن استفاده کنید.
هنگام استفاده از فرم پودر، فقط باید آن را در یک لیوان آب داغ مخلوط کنید و بنوشید.
اگر از ریشه استفاده میکنید، باید ریشه را در ۲ فنجان آب بجوشانید.
۱۵ دقیقه آن را بجوشانید.
این را ۵ روز قبل از شروع دوره مصرف کنید.

۱۲. دانه گشنیز

دانه گشنیز در هر خانه هندی موجود است.این می تواند دوره قاعدگی را تاخیر دهد.دانه های گشنیز، دارای خواص برای کنترل هورمون هستند و بنابراین می توانند دوره ها را تاخیر دهند.

برای درمان، ۲۰ گرم دانه گشنیز را در ۲ فنجان آب بریزید.
۱۰ دقیقه بجوشانید.
این آب را هر روز تا دو هفته قبل از شروع دوره قاعدگی، بنوشید.

۱۳. چای برگ تمشک

برگ تمشک، دارای مزایای سلامتی بسیاری است که تاخیر قاعدگی و بهبود سیستم تولید مثل را شامل میشود.

برای درمان، چند برگ تمشک و ۲ فنجان آب را بردارید.
۱۰ دقیقه آن را بجوشانید.
و آن را دو بار در روز، ۵ روز قبل از دوره مصرف کنید.

۱۴. انجیر

انجیر ، می تواند سطح هورمون ها را در بدن شما کنترل کند.و می تواند دوره را برای چند روز به تعویق بیاندازد.

برای درمان، تعدادی برگ انجیر و ۲ فنجان آب نیاز است.
۱۰ دقیقه آن را بجوشانید.
و سه بار در روز، چند روز قبل از شروع دوره بنوشید.

۱۵. خمیر تمبر هندی

اگر میخواهید دوره های خود را برای چند روز به تاخیر بیندازید، این خمیر میتواند یک مزیت باشد.این داروها ،می توانند هورمون ها را کنترل کنند و خونریزی را به تعویق اندازند.

برای درمان، ۱۵ گرم خمیر را مصرف کنید.
آن را به مدت یک روز در آب قرار دهید.
صبح روز بعد ،تمبر را برداشته و به آن نمک اضافه کنید.
شما حتی می توانید کمی عسل به آن اضافه کنید ،تا طعم را بهتر کنید.
حداقل ۲ هفته قبل از شروع دوره مصرف شود.

۱۶.چای دارچین

چای دارچین، دارای خواص رطوبتی است که به تأخیر افتادن دوره شما کمک می کند. این، می تواند بدن شما را آرام کند و همچنین گرفتگی قاعدگی را تسکین دهد.

برای درمان، ۵ اینچ چوب دارچین و ۲ فنجان آب نیاز دارید.
دارچین را تا زمانی که نصف شود بجوشانید.
از صافی استفاده کنید.
این آب را هر روز و دو هفته قبل از شروع دوره ،مصرف کنید تا دورههایتان را به تاخیر بیاندازید.

۱۷. لوبیای فرانسوی

مطالعات می گویند که اگر شما قبل از تاریخ دوره خود، لوبیای فرانسوی بخورید دوره به تاخیر میافتد.این تحقیق ،در مورد چند خانم انجام شد و نتایج قابل توجهی به دست آمد.

برای درمان، ۱ فنجان لوبیای فرانسوی را در سه فنجان آب جوش بیاورید.
آب مقطر و ۱ قاشق غذاخوری آب لیمو به آن اضافه کنید.
چند روز قبل از شروع دوره مصرف کنید.

۱۸. ریشه آنجلیکا

دونگ کوای یا ریشه آنجلیکا یک گیاه محبوب چینی است.از زمان های قدیم، برای درمان گرفتگی قاعدگی استفاده می شود.دارای خواصی است که می تواند هورمونهای قاعدگی را تحت تأثیر قرار دهد و چرخه ماهیانه را تاخیر دهد.

برای درمان، شما نیاز به ۴-۵ ریشه آنجلیکا و ۱ و نیم فنجان آب دارید.
۱۰ دقیقه آن را بجوشانید.

۱۹. دانه های خردل

استفاده از دانه های خردل ،می تواند دوره شما را چند روز به تاخیر اندازد.دارای خواصی است که می تواند سطوح استروژن را در بدن کاهش دهد و تاخیر چند روزه در چرخه قاعدگی ایجاد کند.

برای درمان، ۱ قاشق چای خوری دانه خردل را بپزید.
آنها را پودر کنید.
پودر آماده شده را با شیر مخلوط کنید.
شما می توانید کمی عسل به آن اضافه کنید.
شیر آماده شده را دو بار در روز، ۴ روز قبل از تاریخ واقعی دوره بنوشید.

۲۰.پوست انبه

این در دوران باستان برای کنترل خونریزی شدید مورد استفاده قرار میگرفته است.دارای خواص دارویی است که می تواند هورمون های قاعدگی را تحت تاثیر قرار دهد.شما ،می توانید دوره خود را برای یک یا دو روز با پوست انبه خنثی کنید.

برای درمان، حدود ۱۲ میلی لیتر از عصاره پوست انبه را بردارید.
این را به یک فنجان آب اضافه کنید.
شروع به مصرف دو بار در روز کنید.
استفاده از این عصاره یک هفته قبل از شروع دوره می باشد.

موارد جایگزین چیست؟

به رغم اتخاذ این داروها ، هنوز احتمال دارد دوره قاعدگی شروع شود، و نتوانید درد آن را تحمل کنید. در چنین شرایطی، بهترین چیز برای انجام؟ این است که راهی برای روشن شدن جریان پیدا کنید، درد را کم کنید و آن را کوتاهتر کنید.برخی از این موارد، عبارتند از:

آب زیادی بخورید:آب نیز ،توانایی و مزایای خود را دارد. تومورها و خونهای قاعدگی را سریعتر از بدن خارج می کند.
میوه مصرف کنید:این به شما انرژی و مواد مغذی را می دهد .
درمان های گیاهی همیشه کارساز هستند، و برخی از گیاهان وجود دارد که به کاهش جریان کمک می کنند.
ورزش، می تواند به مشکلات دوره شما کمک کند.حتی اگر شما نمیتوانید آن را از طریق ورزش به تاخیر بیاندازید، مطمئنا با ورزش دوره قاعدگی آسانی خواهید داشت.
اگر هیچ کدام جواب نداد، سعی کنیدمنطقه رحم خود راماساژ دهید.
شما همچنین می توانید یک بسته گرم در قسمت شکمی خود قرار دهید.این، دو مزیت را به شما می دهد.هم درد را کاهش می دهد و گرما مایعات را سریعتر از بدن خارج میکند.
مقابله با قاعدگی ،راحت نیست. این، یک فرآیند طبیعی است که ما هر ماه برای سه دهه یا بیشتر آن را تجربه میکنیم. آنچه شما می توانید انجام دهید، این است که از روش های طبیعی استفاده کنید.

این را به عنوان یک نسخه پشتیبان نگهدارید.

درمان قاعدگی نامنظم

درمان پریود نامنظم و عقب افتادن قاعدگی

هیچ درمان خانگی برای قاعدگی نامنظم (پریود نامنظم) و عقب افتادن قاعدگی (تاخیر در پریود) وجود ندارد اما اطلاعات زیر ممکن است به شما در پیدا کردن علت این قاعدگی های نامنظم و عقب افتاده کمک کند:

 • رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید. اضافه وزن و یا کمبود وزن می تواند باعث پریود نامنظم و تاخیر در پریود شود.
 • اگر ورزش های استقامتی انجام می دهید، شاید مجبور باشید که از میزان تمریناتتان کم کنید. اگر با تاخیر در پریود مواجه هستید، برای مقابله با پوکی استخوان در مورد هورمون و مکمل های کلسیم با پزشک مشورت کنید.

اگر گمان می کنید باردار هستید، اگر بعد از آخرین دوره قاعدگیتان رابطه جنسی داشته اید، حتما تست بارداری را انجام دهید. اگر نتیجه مثبت بود موارد زیر را به دقت انجام دهید:

 • یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید.
 • سیگار و یا هر نوع دخانیات دیگری را مصرف نکنید.
 • از الکل و مواد مخدر به شدت بپرهیزید. الکل و مواد مخدر علاوه بر مشکلات قانونی و عرفی می تواند مشکلات جسمی و روحی بسیاری را برای خودتان و نوزادتان به وجود بیاورد.
 • از مصرف کافئین بپرهیزید و یا میزان مصرف آن را به حداکثر یک فنجان چای یا قهوه در روز برسانید.
 • برای پیشگیری از ابتلا به بیماری توکسوپلاسموز (toxoplasmosis) از تمیز کردن و یا دست زدن به محل زندگی گربه ها بپرهیزید.
 • از افراد بیمار دوری کنید.
 • از مکمل های ویتامین و اسید فولیک مخصوص دوران بارداری استفاده کنید. قبل از مصرف حتما اطلاعات کامل تر این محصولات را از پزشکتان درخواست کنید.
  اما اگر تست بارداری شما منفی بود و شما همچنان با علائم بارداری مواجه بودید بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا مورد معاینه قرار گیرید. به یاد داشته باشید که در هر شرایطی عادت های خوب، سالم و بهداشتی را در سبک زندگی خود بگنجانید.

اگر در طول درمان با هر کدام از علائم زیر رو به رو شدید به پزشک مراجعه فرمایید:

 • یک دوره قاعدگی به تاخیر افتاده
 • افزایش ادرار کردن
 • خستگی
 • بزرگ شدن و یا حساسیت به لمس شدن پستان ها
 • تهوع و استفراغ
 • تاخیر در پریود شما به اندازه ی دو دوره پشت سر هم طول بکشد.

 

اگر همچنان به پاسخ سوالات خود نرسیده اید این مطلب را از دست ندهید:

چرا قاعدگی من به تاخیر افتاده است؟

 

منابه مورد استفاده در این مطلب:

 • وب سایت نمناک namnak.com
 • وب سایت  pamuh.com
 • وب سایت مجله پاموه pamuh.com
 • وب سایت summitmedicalgroup.com
 • وب سایت پایگاه جامع زنان ایران