سیگار چیست؟!

سیگار برگ بریده یا خردکردهٔ توتون که معمولاً در کاغذ نازک پیچیده شده‌است که برای «کشیدن دود» آن بکار می‌رود. سیگار به این معنی را فرنگی‌ها سیگارت می‌گویند. و در اصطلاح آنها به آنچه ما سیگار برگ میگوئیم، سیگار اطلاق می‌شود. نیکوتین موجود در دود تنباکو سبب مسمومیت خفیف و بروز حالت سرخوشی کوتاه‌مدت می‌شود.

اعتیاد به سیگار

اعتیاد به سیگار که در واقع وابستگی به نیکوتین است به سرعت حاصل می‌شود. تقریبا ۸۵٪ افرادی که فقط یک عدد سیگار کشیده‌اند به مصرف آن ادامه داده‌اند. نیکوتین با فعال کردن سیستم پاداش دوپامینی باعث اعتیاد به سیگار می‌شود.

فواید سیگار

 • سیگاریها بطور معمول از غیر سیگاری‌ها لاغرترند، حتی با وجود کالری‌های بیشتری که تغذیه می‌کنند.
 • سیگاریها کمتر در معرض ابتلاء به لخته‌های خونی در رگ‌ها پس از عملهای جراحی سنگین، هستند.
 • بیشتر تحقیقات نشان داده فشار خون بالا، در میان سیگاریها کمتر از غیر سیگاریها شایع است. این موضوع احتمالاً به دلیل وزن کمتر افراد سیگاری است چرا که فشار خون ارتباط مستقیم با وزن بدن دارد. با این حال بیماران مبتلا به فشار خون بالا بایستی از سیگار پرهیز کنند چون سیگار در آن‌ها احتمال بروز مشکلات قلبی ثانویه و اختلالات کلیوی را افزایش می‌دهد.
 • خونریزی پس از زایمان در سیگاریها کمتر دیده شده.
 • گلبولهای قرمز در خون سیگاریها حاوی مقادیر بیشتر گلوتاتیون و Catalase هستند و ریه‌ها را در برابر متابولیست O2 یا دی اکسید بهتر محافظت می‌کنند.
 • سیگار کشیدن در برابر بیماری پارکینسون از شما محافظت می‌کند.
 • زخمهای گوارشی در بین سیگاریها کمتر شایع بوده و معمولاً بعد از ترک سیگار بوجود می آید و یا بیشتر میشود.
 • خطر ابتلاء به زخم روده در بین غیر سیگاریها و کسانی که سیگار را ترک کرده اند بیشتر است.
 • فشار خون و خونریزی پس از وضع حمل در سیگاریها کمتر است.

مضرات سیگار

 • از دست دادن موها – با تضعیف سیستم ایمنی افراد سیگاری در اثر مصرف مواد دخانی، بدن این افراد مستعد ابتلا به انواع بیماریها از جمله «لوپوس اریتماتوز» می‌شود که این بیماری می‌تواند عامل از دست دادن موها، ایجاد زخم‌ در دهان، جوش‌های پوست روی صورت، سر و دست‌ها شود.
 • آب مروارید (کاتاراکت) – افراد سیگاری ‌۴٠ درصد بیش از افراد دیگر در معرض ابتلا به آب مروارید، کدر شدن عدسی چشم و ممانعت از عبور نور و در نهایت نابینایی هستند.
 • چین و چروک – استعمال دخانیات باعث از بین بردن پروتئین‌های انعطاف دهنده پوست می‌شود؛ همچنین باعث تحلیل بردن ویتامین A و محدود کردن جریان خون در عروق پوست می‌گردد. پوست افراد سیگاری خشک و دارای خطوط و چین خوردگی‌های ریزی در اطراف لبها و چشمهاست.
 • ‌ضایعات شنوایی – افراد سیگاری ‌٣ برابر بیش از افراد غیر سیگاری به عفونت گوش میانی دچار می‌شوند.
 • سرطان پوست – افراد سیگاری ‌٢ برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر ابتلا به نوعی سرطان پوست (پوسته پوسته شدن، برجستگی روی پوست) قرار دارند
 • فساد دندانها – افراد سیگاری ‌۵/١ مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر از دست دادن زودرس دندانها هستند.
 • پوکی استخوان – منواکسید کربن یکی از اصلی‌ترین گازهای سمی در خروجی اگزوز اتومبیل و دود سیگار است، میل ترکیبی این گاز با خون بسیار بالاتر از اکسیژن است. این گاز باعث کاهش قدرت عمل اکسیژن در خون افراد سیگاری حرفه‌ای تا ‌١۵ درصد می‌شود. استخوان‌های افراد سیگاری تراکم خود را از دست داده و به راحتی شکسته می‌شود همینطور زمان التیام یافتن و جوش خوردن آنها پس از شکستگی تا ‌٨٠ درصد افزایش پیدا می‌کند.
 • بیماریهای قلبی – بیماریهای قلبی ـ عروقی ناشی از استعمال دخانیات بیش از ‌۶٠٠ هزار نفر را در سال در کشورهای توسعه یافته از بین می‌رود استعمال دخانیات باعث افزایش ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون، افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا و گرفتگی عروق و نهایتا ایجاد حمله قلبی و سکته می‌شود.
 • زخم معده – استعمال دخانیات مقاومت معده را در برابر باکتریها پایین می‌آورد؛ همچنین باعث تضعیف معده در خنثی سازی اسید معده و مقاومت در برابر آن بعد از غذا خوردن و بر جای ماندن باقیمانده اسید در معده و در نتیجه تخریب دیواره آن می‌شود. زخم معده افراد سیگاری به سختی درمان می‌شود و احتمالی بهبودی آن تا زمانی که فرد سیگاری اکثرا اندک است.
 • تغییر رنگ انگشتان – قطران موجود در دود سیگار در اثر استعمال مستمر دخانیات روی انگشتان و ناخنها جمع شده و باعث تغییر رنگ آنها به قهوه‌ای مایل به زرد می‌شود.
 • سرطان رحم و سقط جنین – استعمال دخانیات در دوران بارداری می‌تواند باعث افزایش خطر زایمان نوزاد با وزن کم و بروز مسایل بهداشتی در آینده شود. سقط جنین در مادران سیگاری ‌٢ تا ‌٣ برابر بیشتر است
 • تغییر شکل دادن سلولهای جنسی در مردان – استعمال دخانیات باعث کاهش تعداد اسپرم و کاهش جریان خون در آلت تناسلی مردان و ناتوانی جنسی در این افراد می‌شود. ناباروری جنسی در مردان سیگاری نیز متداول‌تر از افراد غیر سیگاری است.
 • ‌سرطان – بیش از ‌۴٠ عنصر سرطانزا در دود سیگار وجود دارد احتمال سرطان ریه ‌٢٢ مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری است. طبق تحقیقات بی شماری که انجام شده است در صورت ادامه استعمال دخانیات توسط افراد سیگاری، احتمال مبتلا شدن آنها به انواع سرطان‌های دیگر از قبیل زبان، دهان، غدد، بزاق و حلق (‌۶ تا ‌٢٧ برابر)، سرطان بینی (‌٢ مرتبه بیشتر)، گلو (‌١٢ مرتبه)، مری (‌٨ تا ‌١٠ برابر)، حنجره (‌١٠ تا ‌١٨ برابر)، معده (‌٢ تا ‌٣ برابر)، کلیه (‌۵ برابر)، آلت تناسلی مرد (‌٢ تا ‌٣ برابر)، لوزالمعده (‌٢ تا ‌۵ برابر) مقعد (‌۵ تا ‌۶ مرتبه) وجود دارد.
اندراحوالات سیگار، مطالب گذشته WeAre.ir را نیز از دست ندهید:

مضرات سیگار کشیدن

رابطه سیگار و سرطان

اولین بار پژوهشگران آلمان نازی بودند که رابطه بین سرطان ریه و دخانیات را ثابت کردند. اما تحت تبلیغات وسیع متفقین در جریان جنگ جهانی دوم بسیاری از موفقیت‌های پزشکی در آلمان نازی از یاد رفت به طوری که بسیاری از مردم گمان می کنند اولین بار دانشمندان آمریکایی و بریتانیایی به این مساله پی برده اند. مبارزه با دخانیات در آلمان نازی بسیار گسترده بود و جنبش مبارزه با دخانیات تحت پشتیبانی مستقیم هیتلر قرار داشت به طوری که نازی‌ها ترک سیگار و دخانیات را یک وظیفه ناسیونال سوسیالیستی می دانستند. یکی از شعارهای معروف در دوره رایش سوم برای ترویج سلامت مادران این جمله بود.
Mütter vermeidet Alkohol und Nikotin! Trinkt Süßmost! Süßmost baut auf
مادران از الکل و نیکوتین بپرهیزید! آب سیب بنوشید! آب سیب بدن را سالم میسازد.

تاریخچه توتون و تنباکو در جهان

کریستف کلمب برای پیدا کردن راهی برای اثبات کروی بودن زمین به سرزمین های دور سفر میکرد و در این سفرها گام به سرزمینی نهاد که امروزه به کوبا معروف است.در کوبا بومیان برگهای گیاه توتون را درد اخل نی های استخوانی و یا در داخل نوعی چپق به نام “تاباکو”قرار می دادند که بصورت یک لوله توخالی Y مانند بود که قسمت دو شاخه آن در بینی جای می گرفت و سپس آن را می کشیدند و بدلیل بهره گیری از همین وسیله و واژه” تاباکو “بود که بعدا برگهای توتون بنام” توباکو” یا “تنباکو” شناخته و معروف شد.
کریستف کلمب هرگز تصور نمی کرد این وسیله رفع خستگی بومیان امریکا که حتی در مراسم مذهبی نیز آن را می سوزاندند، روزی بلای خانمانسوز و نیرویی مرگ آفرین برای جوامع بشری سراسر جهان باشد.چون وی هنگام باز گشت به اسپانیا ، مقداری از برگها و دانه های گیاه توتون را به عنوان یک گیاه جادویی و عجیب به آن کشور آورد و این آغاز ورود توتون از امریکای مرکزی به اروپا بود.

تاریخچه توتون و تنباکو در ایران

در ایران نیز در زمان شاه عباس اول، توتون وارد ایران شد و بتدریج بین مردم رواج یافت تا اینکه درسال ۱۳۱۶ هجری شمسی کارخانه دخانیات ایران با تولید سالانه ۶۰۰ میلیون نخ سیگار شروع بکار کرد و آن را به صورت انبوه در دسترس مردم قرار داد. در ایران سالانه ۵۰ هزار مرگ زود رس داریم که نقش مصرف دخانیات در بروز سکته و سرطان و بیماریهای ریوی مرگ زا در این تعداد مرگ و میر بسیار واضح و مشهود است. مشخص شده است که تنها ۵۰ در صد از سیگاریها پا به سن ۷۰ سالگی می گذارند و برای ۸۰ ساله شدن آنها ۸ درصد امید هست اما امید زندگی افراد غیر سیگاری تا سن ۹۰ سالگی ۳۰ در صد است.

تاریخچه دخانیات در جهان

کریستف کلمب در اولین سفر خود به آمریکا به سال ۱۴۹۲ متوجه شد اهالی آنجا دود حاصل از سوختن برگهای یک گیاه عجیب را به داخل ریه های خود می کشیدند. این مردم تصور می کردند برگهایی که دود می کنند برای مداوای بعضی ار بیماریهای سودمند است. آنان این برگها را در آیین های قبیله ای هم دود می کردند.کریستف کلمپ هنگام مراجعت به اسپانیا مقداری از برگها و دانه های آن گیاه عجیب را با خود برد. پس از آن که یک پزشک اسپانیایی در سال ۱۵۰۰ تخم این گیاه را برای کشت به اسپانیا آورد و تا سالها کشت و توسعه و استفاده از آن جنبه تحقیق داشت . بومیان آمریکا برای دور کردن آن گیاه از نوعی چپق بنام توباکو استفاده می کردند. لذا مردم اروپا این گیاه را توباکو نامیدند و در زبان فارسی با قرار دادن حرف «ن» قبل از حرف «ب» به «تنباکو» تغییر نام یافت.

در سال ۱۵۶۰ آن نیکوت سفیر فرانسه در پرتغال کتابی درباره خاصیت تخریری توتون انتشار داد و کلمه نیکوتین بعداً از اسم همین دیپلمات گرفته شد.

توتون در اواسط قرن ۱۶ میلادی به ژاپن وارد شد و کشت آن از سال ۱۵۹۶ میلادی معمول گردید. در ایالات متحده تا قبل از قرن بیستم چند از سیگار استفاده نمی شد اما در اوایل قرن بیستم به ویژه در خلال جنگ جهانی اول سیگار در آمریکا بسیار رایج و مردم پسند شد در حالیکه در دهه های پایان این قرن مصرف سیگار در کشورهای پیشرفته کاهش چشمگیری پیدا کرد.

تاریخچه دخانیات در ایران

در مورد ورود تنباکو به ایران دو روایت موجود است. بنا به روایت اول پرتغالیها هنگام تسلط بر سواحل جنوب ایران این گیاه را با خود به ایران آوردند. تاریخ ورود را بعضی سال ۹۹۹ هجری قمری (۱۵۹۰) میلادی و برخی دیگر ۱۰۰۸ هرجی قمری (۱۵۹۹) میلادی نوشته اند. بنا به روایت دیگر ساکنان مرزی ایران ضمن تبادلات مرزی کشیدن دود از ترکهای عثمانی را تقلید نموده اند. به همین دلیل به جای پیپ چپق بلندترکی در ایران مورد استفاده قرار گرفته است، هر چند که قلیان یقیناً ابتکار خود ایرانیان است.

تاریخچه تنباکو و سیگار

از حدود ۶ هزار سال قبل از میلاد مسیح گیاه تنباکو در امریکا شناخته شده ومورد استفاده قرار می گرفته است. بعد از کشف قاره امریکا توسط کریستف کلمب، اولین محموله برگ و دانه تنباکو در سال ۱۴۹۲ به اروپا برده شد. کریستف کلمب و همراهانش استفاده از تنباکو و نحوه کشیدن آنرا از بومیان سرخپوست امریکا آموخته بودند. به تدریج تنباکو به خاورمیانه، چین، هند و افریقا و استرالیا راه پیدا کرد. مصارف اولیه تنباکو به شکل کشیدن پیپ، انفیه زدن و یا جویدن تنباکو بوده است. اولین سیگارهای لوله ای شکل امروزه در قرن نوزدهم میلادی بصورت دستی پیچیده می شد و در انگلستان فروشگاههایی نیز مخصوص ارائه سیگارهای دست ساز تاسیس گردید. در سال ۱۸۸۱ نخستین ماشین تولید سیگار با ظرفیت ۱۲۰۰۰۰ سیگار در روز ساخته شد و پیرو آن اولین کارخانه تولید سیگار در سال ۱۹۰۱ در انگلستان تاسیس شد و پس از آن به سرعت کارخانه های بسیاری در سراسر جهان برای تولید سیگار ایجاد گردید.
به موازات رواج استفاده از سیگار و از اوایل قرن بیستم مطالعه در مورد مضرات آن نیز توسط محققین شروع شد و درسال ۱۹۵۰ ارتباط بین سیگارکشیدن و سرطان ریه به اثبات رسید. به مرور دامنه تحقیقات در باره اثرات سیگار بر سلامتی انسان وسیعتر و در زمینه های تخصصی تر به نتایج جالب توجهی رسید که در بخش بیماریهای ناشی از سیگار به آن پرداخته شده است.

توتون

ماخوذ از ترکی بوده و دارای برگهای پهن و درشت و گلهای سرخ یا سبز رنگ و ساقه ای یک متری است و از نظر تقسیم گیاه شناسی از گروه بادمجانیان است که در مناطق گرم و معتدل کره زمین می روید. ریشه عربی واژه توتون به “دخان ” ریشه انگیسی آن به تاباکو ، ریشه فرانسوی و آلمانی آن تاباک معروف است.
امروزه توتون تنها به عنوان یک ماده دود زا مطرح نیست بلکه به عنوان گیاهی با خصوصیات ویژه در میان گیاهان ، و به عنوان ماده غذایی مورد استفاده قرار می گیرد . زیرا پروتئین و اسید های آمینه موجود در توتون بسیار بالاتر از سویا بوده و با پروتئین کازئین شیر برابری می کند و از توتون می توان برای تهیه پروتئین های مخصوص تولید انرژی بهره گرفت و چقدر خوب است که از توتون برای تغذیه و کالری در جهان استفاده کرد و نه برای مرگ ۱۰ میلیون سیگاری در سال.

قلیان (غلیان)

قلیان از فرهنگ عربی گرفته شده و به معنی جوشش است.در هندوستان “حقه” و در سوریه “نفس “و در ترکیه و عراق به نام “نارگیله “مشهور است.قلیان از ابتکارات ایرانیان است که در زمان شاه عباس ساخته شده و بعد به کشورهای دیگر رفته است.چون دود ناشی از قلیان در آب کوزه قلیان تصفیه می شود دارای عوارض کمتری نسبت به سایر مواد دخانی است . تنباکو هم نوعی توتون است که نم کرده آن را در “سر قلیان “می ریزند و می کشند.علت انتخاب نام ” نارگیله “برای قلیان نیز این است که گاهی “کوزه قلیان ” را از گیاه نارگیل یا یک نوع کدو می ساختند. افرادی که قلیان می کشند ، چون پک های طولانی و عمیقی می زنند به عوارض بیماری ریوی ، به ویژه برونشیت مزمن ، آمادگی بیشتری دارند.