یک راننده کامیون در نامبیا یک بچه کفتار آفریقایی (Aardvark) نزدیک لاستیک های کامیون خود می یابد. او هر چه تلاش می کند مادر آن را پیدا کند به جایی نمیرسد و درنهایت تصمیم می گیرد او را به محل نگهداری حیوانات تحویل دهد. این بچه کفتار بدون مو و دو ماه سن دارد. موسس این محل نگهداری حیوانات (Dr. Erika de Jager) و همچنین دامپزشک مربوطه می گویند به نوعی عشق در یک نگاه !!!!!!!!!!!! را با این بچه کفتار تجربه کرده ایم. این حیوان نیاز به مراقبت بسیار زیادی دارد و هر چند ساعت باید به آن غذ ا داد. آنها این حیوان را E.T  نامگذاری کرده اند.

بعد از ۵ ماه مراقبت از این حیوان، آنها حیوان که اینک بالغ تر شده را به محیط وحش برگرداندند و جالب اینکه هر شب این حیوان به این محل مراجعه می کند و در جستجوی مادر خود Dr. Erika de Jagerعشق را می یابد…

 

نام انگلیسی : Aardvark

نام علمی : Orycteropus Afer

نوع : پستاندار

رژیم غذایی : همه چیزخوار

میانگین عمر در محدوده حفاظت شده : بیست و سه سال

اندازه : سر و بدن، ۱۰۹ تا ۱۳۵ سانت ؛ دم، ۵۳ تا ۶۶ سانت

وزن : ۵۰ تا ۸۲ کیلوگرم

 

درباره این پستاندار:

این حیوان در سرتا سر آفریقا در جنوب صحرای بزرگ آفریقا (Sahara) زندگی میکند. نام این حیوان از زبان بومیان آفریقای جنوبی آمده و به معنای خوک زمین میباشد، aarde به معنای زمین (earth) و varken به معنای خوک (pig).

یک نگاه کلی به بدن و پوزه دراز این کفتار  ، خوک را به یاد انسان می آورد. در بررسی دقیق تر متوجه میشویم که این کفتار ویژگی های دیگری از سایر حیوانات را نیز دارا میباشد از جمله گوش های خرگوش مانند و دم کانگرو مانند آن (علی رغم آنکه این کفتار به هیچیک از این حیوانات ارتباطی ندارد)

این حیوان شبگرد میباشد و عصرهای داغ آفریقا را زیر زمین در پناهگاه هایی که با پاها و چنگالهای پرقدرت خود (که به بیلچه هایی کوچک شبیه اند) حفر میکنند، میگذرانند. پس از غروب کفتار از چنگالهایش برای بدست آوردن غذای مورد علاقه اش یعنی موریانه، استفاده میکند.

هنگامیکه کفتار (که خرس مورچه هم نامیده میشود) سرگرم پرسه زدن در میان دشتها و جنگلها است ممکن است چندین مایل را در شب و به دنبال یافتن تپه های خاکی موریانه ها زیرپا بگذارد. یک کفتار گرسنه  تپه های سخت را با چنگال های جلویی اش سوراخ میکند و زبان دراز، چسبناک و کرم مانندش را برای خوردن حشرات بکار می اندازد. این حیوان میتواند سوراخ های بینی خود را ببندد تا از ورود گرد و خاک و حشرات به پوزه خود جلوگیری کند به علاوه پوست کلفتش آن را از معرض گزش ها حفظ مینماید. این کفتار روش مشابهی را نیز برای حمله به لانه مورچگان بکار میبرد.

کفتارهای ماده بطور معمول هر سال یکبار بچه به دنیا می آورند. کفتارهای جوان تا پیش از بیرون رفتن و به تنهایی یافتن غذا، تا شش ماه با مادرشان میمانند.