رپورتاژ آگهی/ سفر با هواپیما این روزها نقش بسیار تعیین کننده و مهمی در زندگی مردم دارد. شما می توانید در یک روز پای به چندین کشور مختلف بگذارید و در پایان همان روز به کشور خود بازگردید. بدون شک هواپیماها زندگی مردم جهان را متحول ساخته اند. اما باید گفت از زمان پیدایش هواپیماها کم نبوده اند کسانی که جان خود را در همین پروازها از دست داده اند. از ناپدید شدن برخی هواپیما گرفته تا سقوط و یا برخورد با برج و… همه و همه باعث کشته شدن خیلی از مردم شده است. در این مقاله به بحث در مورد ایمنی خطوط هوایی خواهیم پرداخت.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و رشد چشمگیر جدیدترین فناوری های هواپیما، خیلی از ایرلاین های مطرح دنیا تلاش کرده اند با بهره گیری از مدرن ترین هواپیماهای روز دنیا همچون ایرباس A380  علاوه بر بالا بردن کیفیت خدمات و جلب رضایت مسافران، ضریب امنیت را تا حد بسیار بالایی، بهبود ببخشند.

این موضوع باعث شده تا امروزه امنیت اولین و مهمترین اصلی باشد که مسافران در هنگام انتخاب بلیط هواپیما به آن دقت می کنند، بدون شک آنها ترجیج می دهند با ایرلاین هایی سفر کنند که امتحان خود را پس داده باشند و کمترین حوادث هوایی را متقبل شده باشند. بطور مثال اگر کیفیت بی نقص و منحصر به فرد هواپیمایی امارات را کنار بگذاریم، امنیت سفرهای هوایی با این ایرلاین تا حد بسیار زیادی تضمین شده است؛ چراکه اگر خطای فردی و یا نقص احتمالی در سیستم هواپیما وجود نداشته باشد، به ندرت پیش می آید هواپیماهای این ایرلاین عربی دچار سانحه شوند!

امنیت در سفرهای هوایی

امنیت در سفرهای هوایی

یا مثلا هواپیمایی کانتاس؛ این شرکت هواپیمایی استرالیایی که از نظر قدمت، سومین شرکت هواپیمایی دنیا نیز محسوب می شود، یکی از ایمن ترین خطوط هوایی جهان را در اختیار دارد که سالیان زیادی است که نام آن همیشه در فهرست ۱۰ شرکت هوایپمایی ایمن دنیا دیده می‌شده است.

اما متاسفانه در کشور ما بدلیل نبود هواپیماهای جدید و استفاده از همان هواپیماهای فرسوده یا خرید هواپیماهای دست دوم از برخی ایرلاین های خارجی به ندرت پیش می آید که در یک سال خبری از حوادث هوایی نشنویم. البته لازم بذکر است که اخیرا با توجه به ورود چند فروند هواپیمای جدید به کشور که متعلق به هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران(هما) می باشد، انتظار می رود حداقل سوانح هوایی این ایرلاین تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

هواپیماهای A321 و A330 جدیدی که تاکنون به ایران ایر تحویل شده اند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا بهره مند هستند و بی شک مسافران این هواپیماها می توانند با خیالی آسوده سفرهای هوایی خود را به انجام رسانند.

اما همچنان ایرلاین های دیگری نیز در کشورمان هستند که متاسفانه بدلایل مختلف که از جمله مهمترین آنها سن بالای هواپیما می باشد، دچار سوانح گوناگون می شوند؛ دو روز پیش یکی از هواپیماهای شرکت هواپیمایی تابان در اردبیل دچار سانحه شد و یکی از لاستیک های آن در زمان فرود ترکید و منجر به این حادثه شد تا اولین سانحه هوایی کشورمان در سال ۹۶ به نام این شرکت به ثبت برسد.

امنیت در سفرهای هوایی

امنیت در سفرهای هوایی

موسسه های بین المللی زیادی وجود دارند که هر ساله بهترین ایرلاین های دنیا را معرفی می کنند که از معروف ترین آنها می توان به SkyTrax اشاره نمود. طبیعتا عوامل مختلفی همچون کیفیت پروازها، ارائه خدمات، تاخیرهای پروازی و… در انتخاب این ایرلاین ها نقش بسزایی دارند اما بدون شک عامل اصلی در این انتخاب ها، مسئله امنیت می باشد. در طی سالیان اخیر بطور کلی ایرلاین هایی نظیر امارات(متعلق به کشور امارات متحده عربی)، قطریه(متعلق به کشور قطر)، سنگاپور ایرلاینز(متعلق به کشور سنگاپور)، ویرجین آمریکا(متعلق به ایالات متحده)، کاتای پسیفیک(متعلق به کشور هنگ کنگ)، اتحاد(متعلق به امارات متحده عربی)، اوا ایر(متعلق به کشور تایوان) و چند شرکت هواپیمایی دیگر ازجمله ایرلاین هایی بوده اند که توانسته اند علاوه سفری لذت بخش، امنیت جانی مسافران خود را نیز تامین نمایند.

از طرفی شرکت های هواپیمایی کشورهایی نظیر قزاقستان، نپال، افغانستان و چندنی کشور دیگر، برای چندمین سال است که جزء بدترین شرکت های هواپیمایی از نظر ایمنی شناخته شده اند. همچنین شرکت هواپیمایی ملی کره شمالی با وجود اینکه در سالیان اخیر حادثه هوایی خاصی را شاهد نبوده است، اما با توجه به هواپیماهای بسیار فرسوده خود همواره جزء یکی از بدترین شرکت های هواپیمایی جهان قلمداد می‌شده است.

اهمیت ایمنی در پرواز آنقدر اهمیت دارد که وقتی مسافری از داخل کشورمان قصد سفر خارجی داشته و برای تهیه بلیط هواپیمای سیستمی یا حتی چارتر به وب سایت های اینترنتی خرید بلیط همچون Safarme مراجعه می کند، ترجیح می دهد که بلیط هواپیماهای شرکت های خارجی را خریداری کند تا داخلی! امیدواریم ایرلاین های داخلی کشورمان نیز در آینده ای نه چندان دور به سطحی از اطمینان و کیفیت در اذهان عمومی برسند که بلیط هواپیماهای آنها به سختی پیدا شود و قابل خریداری باشد!

در خصوص وب سایت سفرمی که ذکر شد نیز بد نیست بدانید که شما از طریق این سامانه رزرو هتل و بلیط هواپیما می توانید انواع بلیط های هواپیمای شرکت های خارجی و داخلی و همچنین اکثر هتل های ایران را در آن رزرو کنید. توصیه می کنیم قبل از سفرهای بعدی خود حتما این موارد را انجام دهید تا هیچ گونه مشکلی از بابت محل اقامت خود نیز نداشته باشید و سفری لذت بخش را تجربه کنید.

منبع: http://www.astpi.ir