مکمل غذایی After max

مکملهای غذایی

آنچه که در ورزش های قدرتی و مخصوصا، پرورش اندام در پیشبرد ورزشکار حرف اول را میزند، تغذیه مناسب است. پس از قهرمانی های پیاپی آمریکایی ها و کشورهای پیشرو در علم تغذیه در مسابقات بدنسازی و ورزشهای قدرتی، تقریبا این مسئله برای همه روشن شد که مکمل ها می توانند نقش بسیار مهمی را در کمک به موفقیت ورزشکار و رسیدن به اندام دلخواهش ایفا کنند. به همین منظور از حدود پنجاه سال شرکت های بسیار زیادی به ساخت مکمل های ورزشی و به خصوص مکمل های مخصوص بدنسازی روی آوردند. پودرهایی که مواد پروتئینی و ویتامینی مورد نیاز بدن را به صورت فشرده در خود جای داده اند و مصرف یک یا چند قاشقشان در روز می تواند سرعت و کیفیت عملکرد ورزشکار را به میزان زیادی افزایش دهد.

مصرف مکملها در بین ورزشکاران و به خصوص ورزشکاران رشته های قدرتی بسیار شایع است. مصرف مکمل به خودی خود نه تنها مشکلی ندارد بلکه بسیار هم خوب است. اما آنچه که در این میان نگران کننده است، عدم اطمینان کافی از فروشنده ها در مورد اصل بودن مکمل ها و عدم اطلاع ورزشکاران در مورد مکملها و نحوه ی مصرفشان و گرفتن اطلاعات از افراد نابلد که تنها به صورت تجربی اطلاعاتی در مورد مکملها و پودرها دارند. در حالی که مکمل ها عملکرد یکسانی را روی بدنهای مختلف با ویژگی های مختلف ندارند.

در این مجله تمام سعیمان را خواهیم کرد تا در این زمینه اطلاعاتی که برای ورزشکاران مفید است را در اختیار ورزشکاران کشور عزیزمان قرار دهیم.

آنچه که در زیر میخوانید خلاصه ای از همه چیز در مورد مکمل غذایی After max است.

After max

مکمل غذایی After Max

مکملی برای وعده پس از تمرین

این مکمل اصولا برای مصرف در وعده پس از تمرین طراحی و ساخته شده است و کمپانی سازنده نیز در تشریح محصول خود، آن را مکمل اختصاصی پس از تمرین معرفی کرده است. این کمپانی در ادامه بحث پیرامون محصولی که به بازار عرضه کرده است می گوید: هدف از تولید و عرضه این محصول هم کمک به ریکاوری هرچه سریعتر پس از اتمام تمرین روزانه و کمک به رشد جدی عضلات است.

 ترکیبات

در ترکیب این مکمل علاوه بر مقادیر زیادی پروتئین با کیفیت وی و پروتئین با ارزش تخم مرغ مقادیر زیادی از قندهایی با شاخص گلسیمی بالا نیز وجود دارد که وجود این قندها و ساده بودن فرمول شیمیایی این قندها به افزایش سریع میزان ترشح انسولین در بدن کمک می کند و حتما می دانید که بالا رفتن میزان ترشح انسولین در بدن نیز به خودی خود به رانده شدن پروتئین های موجود در ترکیب این مکمل به سمت و سوی  سلولهای عضلانی کمک می کند و درست به همین دلیل نیز می توان امید ریکاوری سریعتر از این محصول را امیدی تحقق پذیر دانست.

ذخایر گلوکوز

همچنین گفته می شود که قند موجود در ترکیب این مکمل علاوه بر افزودن بر میزان ترشح هورمون انسولین که در برخی موارد ورزشکاران به دلیل آنابولیک بودن این هورمون از نمونه های تزریقی آن نیز استفاده می کنند به احیاء شدن ذخایر گلوکوز که در جریان تمرینات سنگین و شدید روزانه تهی می شوند نیز کمک خواهد کرد.

الکترولیت ها

در ترکیب این مکمل همچنین مقادیر زیادی الکترولیت های با ارزش و ضروری نیز موجود است که بدن در مقطع زمانی پس از تمرین شدیدا با این عناصر و مواد معدنی نیاز خواهد داشت.

کراتین

معمولا افراد پس از تمرینات روزانه خود از مکمل های خالص کراتینی هم استفاده می کنند و این در حالی است که با مصرف این مکمل از مصرف کراتین در این وعده نیز بی نیاز خواهید بود چرا که به ادعای کمپانی سازنده، این محصول در هر سروینگ از آن که میل می کنید در حدود ۵ گرم کراتین باکیفیت را نیز وارد بدن می کند.

گلوتامین

افراد معمولا پس از تمرینات بی هوازی از گلوتامین نیز استفاده می کنند و جالب است بدانید که این مکمل علاوه بر موارد یاد شده در هر سروینگ در حدود ۵ گرم گلوتامین نیز وارد بدن می کند و از این جهت مصرف این مکمل را می توان برای تامین نیاز بدن به این اسید آمینه نیز کافی دانست.

تائورین

در هر سروینگ این محصول در حدود یک گرم تائورین نیز وجود دارد. تائورین نوعی آمینو اسید غیر ضروری است به این معنی که خود بدن قادر به ساخت آن است. با وجود اینکه خود بدن قادر است در شرایط طبیعی این اسید آمینه را ساخته و نیاز خود را تامین ولی عواملی همانند عوامل زیر نیاز بدن به تائورین را افزایش می دهند چرا که بدن در این شرایط نمی تواند تائورین کافی بسازد:

*استرس

*بروز برخی بیماری ها

*خستگی های جسمی

*آسیب دیدگی های ورزشی

*تمرینات شدید و سنگین بدنی

وظایف تائورین

*گفته می شود که اسید آمینه تائورین در ترمیم، ساخت و همچنین در توسعه بافت عظلانی نقش بسیار مهمی ایفا می کند.

*تائورین از اجزای اصلی صفراست که به منظور هضم چربی ها، کنترل بالانس کلسترول خون و جذب ویتامین های محلول در چربی به آن نیاز داریم.

*تائورین به همراه فلز روی برای سلامتی چشم ها و برای تقویت حس بینایی لازم و ضروری است.

*گفته می شود اسید آمینه تائورین همچنین باعث متعادل شدن فشار خون نیز می گردد.

*تائورین برای درمان اضطراب، بیش فعالی، ضعف فعالیت های مغز، صرع و همچنین برای آب رسانی به مغز مفید است.

*مصرف تائورین باعث تحریک سیستم عصبی، افزایش انرژی، رفع خستگی، نشاط آوری، افزایش استقامت و رفع استرس می شود.

*ولی با این وجود، به این مورد هم باید توجه داشت که برخی پژوهش ها حاکی از آن است که مصرف تائورین احساس نیاز به مصرف الکل را در مصرف کننده ی این ماده افزایش می دهد.

مختصری در مورد این محصول

*در هر سروینگ از این محصول در حدود ۴۰ گرم پروتئین با کیفیت وجود دارد و این در حالی است که این روزها این مقدار پروتئین مرغوب در کمتر مکملی یافت می شود.

*در هر سروینگ از این محصول در حدود ۵ گرم کراتین مونوهیدارات یافت می شود که البته با به روی کار آمدن کراتین های اتیل استر دار و دیگر انواع کراتین این فرم از این ترکیب جایگاه خود را از دست داده است.

*در هر سروینگ از این محصول در حدود ۵ گرم گلوتامین و یک گرم تائورین نیز افزوده شده است.

*گفته می شود که این مکمل عاری از هرگونه شیرین کننده و طعم دهنده مصنوعی است.

پروتئین

تامین نیاز بدن به پروتئین در وعده غذایی پس از تمرین در تشدید رشد نقش غیر قابل انکاری دارد و زمانی که پس از تمرینات سنگین و شدید بدنی از پروتئین های زود جذب استفاده می کنید بالانس نیتروژن در بدن شما مثبت می گردد. با مثبت شدن بالانس نیتروژن نیز می توان امید داشت که توده پروتئینی موجود در عضلات مدام در حال رشد و توسعه باشند و نتیجه آن نیز به صورت افزایش حجم عضلانی بروز خوهد کرد.

عضلات

ناگفته پیداست در شرایطی که در تامین نیاز بدن به پروتئین ناتوان بوده و نیاز بدن به پروتئین را به خوبی تامین نکنید با از دست رفتن حجم عضلانی روبرو خواهید شد و حتما می دانید که پروتئین در وعده پس از تمرین از اهم مسائل است و بدن شما هرگز با کمبود این ماده کنار نخواهد آمد. و در صورت کمبودش بدنتان شما را تنبیه خواهد کرد.

این مکمل در هر سروینگ که پس از تمرین میل می کنید در حدود ۴۰ گرم پروتئین خالص و با کیفیت را وارد بدن شما خواهد کرد و بدین ترتیب می توان نیاز بدن به پروتئین را به خوبی برطرف کرد.

قندهای ساده

مصرف قند و مخصوصا قند ساده در وعده غذایی پس از تمرین در تمامی مکاتب پرورش اندام توصیه شده است و ساده بودن این قند نیز شدیدا مهم قلمداد شده است.

در صورتیکه به ریکاوری سریع و بدون تاخیر و به مهار پدیده مخرب کاتابولیسم می اندیشید و در صورتیکه به افزایش حجم توده عضلانی فکر می کنید در این وعده باید قند کافی میل کنید. این قند از یک سو تامین کننده نیاز بدن به انرژی بوده و از سوی دیگر جایگزین کننده انرژی از دست رفته در حین تمرین خواهد بود.

الزام مصرف قند در این وعده را می توان از این دیدگاه نیز بررسی کرد که این قند مخصوصا در صورتی که از نوع ساده و زود جذب باشد با بالاتر رفتن سطح سرمی انسولین در خون ختم شده و در نتیجه به جذب بهتر و سریعتر پروتئینی که می خورید نیز کمک خواهد کرد.

در هر سروینگ از این مکمل در حدود ۴۰ گرم قند ساده نیز یافت می شود که وجود همین مقدار قند ساده و زود جذب از یک سو برای تامین انرژی مورد نیاز برای پرداختن به تمرینات سنگین و شدید که در طول روز دارید کفایت می کند و از سوی دیگر افزاینده شدید میزان ترشح طبیعی انسولین در بدن خواهد بود.

کراتین مونوهیدرات

در مورد تائورین با این مورد هم اشاره کنیم که این ترکیب به تسریع و تشدید انتقال مولکول های کراتین به درون سلول های عضلانی کمک می کند و از این نظر می توان این مکمل را تا حدود زیادی کارآمدتر از مکمل های کراتینی خالص ارزیابی کرد.

حتما می دانید که اصولا کراتین جذب مناسبی ندارد و لازم به ذکر است که سهم عمده ای از این ترکیب از بدن دفع می شود و مکمل سازان همواره در صدد یافتن راه حل هایی برای تسریع در جذب این ترکیب بودن اند و تائورین، گویا این مسئله را تا حدود زیادی مرتفع کرده است.

الکترولیت ها

در جریان تمرینات شدید و سنگینی که دارید به فراوانی عرق می کنید و مقدار زیادی از الکترولیت ها و عناصر و مواد معدنی نیز از طریق همین تعرقی که دارید از بدنتان دفع می شود.

ناگفته پیداست در صورتی که عناصر و الکترولیت های دفع شده از بدن را سریعا جایگزین نکنید با مشکلاتی از قبیل اسپاسم های عضلانی و دیگر مشکلات ناشی از بر هم خوردن بالانس الکترولیت ها در بدن مواجه خواهید شد و همچنین تامین نیاز بدن به الکترولیت ها در این وعده به رفع سریعتر خستگی از بدن نیز کمک می کند.
در هر سروینگ از این مکمل که اختصاصا برای مصرف در وعده پس از تمرین نیز تهیه و عرضه می شود در حدود ۵۲۶ میلی گرم پتاسیم و در حدود ۵۹ میلی گرم منیزیوم نیز افزوده شده است و از این نظر می توان این مکمل را تامین کننده نیاز بدن به الکترولیت نیز دانست.

گلوتامین

همانگونه که ذکر شد این ترکیب حاوی گلوتامین نیز بوده است و در وعده پس از تمرین وقتی گلوتامین موجود در این ترکیب وارد بدن می شود می توان چشم به تسریع محسوس ریکاوری داشت.

فرم دارویی

این مکمل به صورت پودر و در دو طعم وانیلی و شکلاتی و در بسته بندی های ۴، ۱۸ پوندی وارد بازار شده است. هر سروینگ از این محصول در حدود سه پیمانه یعنی در حدود ۹۷ گرم می باشد و با این توصیف می توان هر بسته از این محصول را برای ۲۰ بار کافی دانست.

نحوه مصرف

سه پیمانه از این محصول را با ۳۰۰ سی سی آب مخلوط کرده و در بازه زمانی سی دقیقه پس از تمرین میل می کنید که صد البته مصرف این مکمل بلافاصله پس از تمرین توصیه می شود. اگر چه این مکمل اختصاصا برای مصرف در وعده پس از تمرین تهیه شده است ولی یک الی سه ساعت قبل از تمرین و یک الی دو ساعت قبل از خواب نیز می توانید از این ترکیب استفاده کرده و نیاز بدن به مواد غذایی را تامین کنید.