۹۰ درصد از زنان باردار مبتلا به خطوط بارداری می گردند. این خطوط ممکن است بر روی پستان ها، شکم، بازوها و ران ها ایجاد شود و معمولا خود را در ماه های ششم و هفتم بارداری نشان می دهد. این که شما تا چه اندازه مبتلا به این خطوط شوید بستگی به میزان اضافه وزن شما در حین بارداری و همچنین ژنتیک دارد اما می توان با انجام برخی ترفندها از احتمال بروز این خطوط بر روی پوست کاست.

زن زیبا, خطوط زایمان

ترفندهایی برای کاستن خطوط بارداری

۱- در طول بارداری هر روز مقدار زیادی آب بنوشید. اگرچه این بدان معناست که ناچارید مرتب به دستشویی بروید اما بدن و همچنین پوستتان دچار کم آبی نخواهد شد.
۲- مقدار زیادی میوه و سبزیجات میل کنید. روغن های سالم چون روغن زیتون می توانند در کاهش احتمال ابتلا به خطوط بارداری بسیار موثر باشند. مصرف مواد غذایی تازه و سبزیجات نیاز پوست شما را به ویتامین های C، E، A و همچنین روی تامین می کند.
۳- سعی کنید در طول بارداری، بیش از حد وزن اضافه نکنید. بزرگ شدن بیش از اندازه ی شکم، پوست آن را می کشد و به همان اندازه احتمال بروز خطوط بارداری را بیشتر می کند.
۴- جریان خون را در نواحی که بیشتر مستعد ابتلا هستند تسریع کنید. برای این منظور از برس های مخصوص پوست و یا لیف های زبر استفاده کنید و ۵ دقیقه در روز این نواحی را با ملایمت ماساژ دهید.
۵- رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشید. ممکن است باور نکنید اما با داشتن یک رژیم غذایی سالم نه تنها کودک سالمی خواهید داشت بلکه پس از بارداری موها و پوستتان نیز هیچ آسیبی نخواهند دید.
۶- در طول بارداری از مصرف مرطوب کننده دریغ نکنید. روزانه دو بار از مرطوب کننده برای پوست بدنتان، به ویژه در ناحیه ی شکم و پستان ها استفاده کنید. پس از زایمان نیز استفاده از مرطوب کننده را تا زمانی که به وزن قبل از بارداری نرسیده اید ادامه دهید. روغن ویتامین E نیز می تواند احتمال بروز خطوط بارداری را کم کند. می توانید این روغن را روزانه یک بار بر روی پوست خود بمالید.
۷- با صلاحدید پزشک از نرمش های ملایم و مخصوص بارداری استفاده کنید. بدن خود را ورزیده نگه دارید و از افتادگی پوست و عضلات جلوگیری کنید. برای جلوگیری از افتادگی و شل شدن عضلات، به میزان کافی پروتئین، کربوهیدرات و چربی میل کنید.
۸- تا حد ممکن از استرس دوری کنید. برای خود استراحت کافی در نظر بگیرید و از روش های تخلیه ی استرس چون تنفس عمیق بهره ببرید.