خطای چشم جنسیت

در این تصویر دو صورت که یکی صورت زن و دیگری صورت مرد است را می بینید.

خطای دید جنسیت

اما باید بدانید هر دو صورت درواقع یکی هستند که آن نیز مربوط به یک دوجنسی بوده است. در تصویر سمت راست، با بیشتر کردن کنتراست، شما تصویر یک زن را می بینید و  در تصویر سمت چپ، که شبیه صورت مرد است، فقط کنتراست تصویر اولیه کم شده است. همانطور که می بینید با یک تغییر کنتراست در تصویر و بدون هیچ دستکاری چه خطای زیبایی! برای مغز بوجود آمده است.

این تصویر یکی از کاندیدهای بهترین تصویر خطای دید سال ۲۰۰۵ بوده است.

خطای دید صندوق

چندتا دایره می بینید؟

آیا در تصویر زیر دایره ای می بینید؟

خطای دید مکعب و دایره

با نگاه اول مطلقا شما هیچ دایره ای نخواهید دید اما باید بدانید که ۱۶ دایره در این تصویر وجود دارد. با دقت بیشتر به فاصله بین هر دو مکعب ها نگاه کنید… در بین هر دو مکعب یک دایره وجود دارد که مجموعا ۱۶ دایره میشود. اگر قصد دارید از خودتان نا امید شوید الان وقت مناسبیه!

محو شدگی Troxler

اگر ۱۰ ثانیه به مرکز تصویر زیر نگاه کنید، تصویر کاملا ناپدید می شود. این پدیده به Troxler fading معروف می باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد این پدیده، این صفحه را بعدا بخونید…

http://en.wikipedia.org/wiki/Troxler’s_fading

 خطای دید محو شدن

سایه ها

تصویر زیر را ببینید. مربع هایی که با A و B نامگذاری شده اند دارای رنگ مشابهی هستند یا خیر؟ قطعا جواب شما خیر است زیرامغز شما اینگونه تشخیص داده است. باید عرض شود که شما کاملا در اشتباهید. عکس را بر روی سیستم ذخیره کنید و اونو با فوتوشاپ یا برنامه paint ویندوز باز کنید. با ابزار “انتخاب رنگ” (color picker) رنگ خانه A را بگیرید و سپس با ابزار قلم یک خط رسم کنید. حالا همین کار رو برای مربع B هم نجام دهید. بله…. هر دو رنگ یکسان هستند. اگر با فوتوشاپ رنگ ها را انتخاب کردید میتوانید کد رنگ ها را هم ببینید… کد رنگ ها هم با هم برابرند یعنی هر دو رنگ دقیقا یک رنگ هستند.

خطای دید