این روزها واژه جعلی یک واژه محبوب در دنیای دیجیتال شده است. دنیایی که رسانه را به تسخیر خود در آورده است، با استفاده از توانمندی های ویرایش تصویر نرم افزارهایی نظیر فوتوشاپ، حتی برای حرفه ای ترین افراد نیز تشخیص یک تصویر واقعی از جعلی کاری غیر ممکن کرده است.

با هم به مرور سری تصاویر محبوب در دنیای دیجیتال می نشینیم که تا امروز شما فکر می کرده اید واقعی هستند و آن را به عنوان بخشی از دانستنی های خود به همراه داشتید.

۱. پشت صحنه شیر لوگوی MGM (metro goldwyn mayer)

اگر فیلم میبینید این عکس معرف حضورتون هست. عکس لوگوی کمپانی معروف MGM.

لوگوی MGM – metro goldwyn mayer

اخیرا در رسانه های دیجیتال تصویر با عنوان پشت صحنه تهه این عکس منتشر شد که همگان را از منظر حیوان آزاری ناراحت کرده بود. تصویر که در آن شیر بر روی دستگاه بسته شده تا تصویر این کمپانی گرفته شود. اما این تصویر جعلی است.

پشت صحنه شیر لوگوی MGM (metro goldwyn mayer)

واقعیت تصویر یک شیر را در دامپزشکی است که اکنون نیز بهبودی کامل دست پیدا کرده است. نگران نباشید 🙂

۲. مردی که یک موج برنج سرخ شده شگفت انگیز درست کرده است

مردی که یک موج برنج سرخ شده شگفت انگیز درست کرده است

تصویر مردی که در حال سرخ کردن برنج با مهارتی عجیب از سوژه های داغ دنیای دیجیتال بود. بسیاری برای تقلید از وی این روش را امتحان کردند اما غافل اینکه تصویر جعلی است و ماهیتابه مجسمه است که در یکی از فروشگاه های توکیو به فروش می رسد.

۳. پسر بچه سوریه ای که در کنار قبر والدینش خوابیده است

پسر بچه سوریه ای که در کنار قبر والدینش خوابیده است

این تصویر نیز جعلی است. حتی با وجود آگاهی از جعلی بودن آن نیز دلهره آور است. این تصویر با عنوان خوابیدن پسر بچه سوریایی کنار قبر والدینش دست به دست می شد که در واقعیت یک شوخی کودکانه بوده است.

۴. ونیز یخ زده!

ونیز یخ زده

ونیز یقینا از زیباترین نقاط دنیاست (البته به پای شیراز خودمون نمیرسه)، اما ادغام تصویر دریاچه بایکال در روسیه با شهر ونیز، تنها یک ایده هنرمندانه است. واقعیت ندارد.

۵. قلعه سحرآمیز!

قلعه سحرآمیز

شاید شما نیز با دیدن این تصویر دوست داشتید در این قلعه زندگی کنید اما در واقع این تصویر جعلی است. ادغام عکس سنگ معروفی در تایلند و عکس یک قلعه در آلمان است.

۶. سلفی خلبان نترس!

سلفی خلبان نترس

تصویر سلفی گرفتن یک خلبان در آسمان، ایده بی باکانه و احمقانه ای است! اما لازم است بدانید در واقع این سلفی بعد از فرود خلبان و بر روی زمین گرفته شده است.

۷. شیر سیاه منحصر به فرد

شیر سیاه منحصر به فرد

این بزرگوار نیز با فوتوشاپ اینگونه رنگ آمیزی شده است .

۸. چالش #۱۰_سال_بعد علیه جنگل زدایی

چالش #۱۰_سال_بعد علیه جنگل زدایی

چالش ۱۰ سال بعد، ترند این روزهای شبکه های اجتماعی است. در مورد تصویر بالا هر چند روح تصویر جهت مبارزه با جنگل زدایی قابل ستایش است اما خود تصویر در واقعیت، جعلی است.

۹. خرسی که یک دوچرخه سوار را دنبال میکند

خرسی که یک دوچرخه سوار را دنبال میکند

واضح است که تصویر واقعیت ندارد و با ویرایش تصویر قصد تهییج عکس را داشته اند.

۱۰. خرسی که عکاسان نشنال جئوگرافیک را دنبال میکند

خرسی که عکاسان نشنال جئوگرافیک را دنبال میکند

تصویر عجیبی از یک خرس که در حال دنبال کردن عکاسان مجله معروف نشنال جئوگرافیک است نشان از سختی کار این قهرمانان است. اما از آنجا که برای شما ثابت کرده ایم هیچ چیز در این دنیای دیجیتال قابل اعتماد نیست، این عکس نیز واقعیت ندارد. تصویر خرس بر روی این عکس ادغام شده است.

۱۱. دوچرخه سواری انیشتین و انفجار بمب

دوچرخه سواری انیشتین و انفجار بمب

تصویر جالبی از دوچرخه سواری نابغه جهان، انیشتین، که همزمان بمبی در دوردست منفجر شده است. اما واقعیت چیز دیگری است. و تصویر ادغام شده است.