در جای جای جهان و در فرهنگ های مختلف، غذاهایی طبخ می شوند که طرفداران خاص خود را دارند اما از دید دیگر فرهنگ ها عجیب و چندش آور است. امروز در این مطلب شما را با ۱۰ مورد از غذاهای عجیب و غریب آشنا می کنیم.

۱- اسکامل (Escamole)

از لارو مورچه برداشت شده از ریشه های گیاه آگاو تهیه می شود. در مکزیک یک غذای بسیار خوش مزه محسوب می شود. حتی گاهی اوقات به عنوان “خاویار حشرات” نامیده می شود. گفته شده است که طعم آنها مانند کره و کمی معطر است.

۲- کنسرو ماهی شور (Surstromming)

نوعی ماهی کنسرو شده که که در سوئد عرضه می شود و در اثر تخمیر بوی غیر قابل تحملی دارد. لازم به ذکر است این غذا در جنوب ایران نیز به صورت سنتی تولید و طرفداران زیادی دارد. در جنوب ایران این غذا را با نام «سور» می شناسند. بوی بد آن به حدی است که شخصی که برای اول بار آنرا بوی می کند ممکن است دچار حالت تهوع شود! اما در عین بدبویی طعمی عجیب خوشمزه دارد.

۳- ساناکجی (Sannakji)

ماده اولیه این غذا گونه ایی از هشت پای ریز می باشد که مانند بسیاری از غذاهای شرقی به صورت خام وزنده و با روغن کنجد مصرف می شود.

۴- لارو (Casu Marzu)

این غذا ظرفی از جنس پنیر گوسفند محتوی لارو حشرات زنده است. البته این لارو ها  طول بیش از ۸ میلی متر ندارند اما امکان دارد تا طول ۱۵ سانتی متر نیز رشد کنند.

۵- چشم ماهی تن (Tuna Eyeball)

این موجود! که در فروشگاه های ژاپن عرضه می شود  طعمی شبیه ماهی مرکب دارد و خوشبختانه قبل ار خوردن پخته میشود.

۶- مارمولک های خشک شده (Dried Lizards)

برخی کشورهای آسیایی از این مارمولک ها برای تهیه سوپ استفاده می شود.

۷- کله پاچه (Khash)

هر چند که کله پاچه از غذاهای محبوب ایران است اما جز عجیب ترین غذاها شناخته شده است و ظاهرا در فرهنگ های مختلف هم طرفداران خاص خود را دارد.

۸- پودینگ دل و جگر (Haggis)

یک غذای اسکاتلندی است که ماده اولیه ی آن قلب، کبد و ریه های گوسفند است که آنرا در معده گوسفند به مدت ۳ ساعت می پزند.

۹- ماهی مرده و زنده (Ying-Yang Fish)

این خوراک ماهی که “مرده و زنده” نام دارد اول بار در تایوان پخته شد، دلیل این نامگذاری نیز این است که آشپز ها این غذا را طوری می پزند که نصف ماهی تازه است در حالی که نصف دیگر آن عمیقا پخته شده است!

۱۰- Ikizikuri

این غذا یکی از بیرحمانه ترین سروهای غذا است. مشتری ماهی را از آکواریوم انتخاب کرده و آشپز قسمتی از بدن ماهی را بریده و طبخ میکند ماهی را دوباره به آب برمیگرداند.