آکادمی جوایز اسکار، کار خود را در سال ۱۹۲۸ آغاز کرد و از آن زمان تا کنون ۱۰ فیلم برتر برنده این جایزه تغییراتی کرده است. جایزه اسکار قدیمی ترین مراسم اعطای جوایز در حوزه رسانه است که از آثار برتر هر سال در حوزه فیلم سازی حرفه ای تقدیر می کند. البته لازم به ذکر است که جایزه اسکار به خاطر توجه به شدت مغرضانه به فیلم های  آمریکایی در هالیوود و نادیده گرفتن برخی از بزرگترین فیلم های خارجی در طول تاریخ فیلم سازی مورد انتقاد قرار دارد.

 ۱۰ فیـلم بــرتــر بـرنـده جـایـزه اســــکـار از ابـــتـدا تـاکــــــنون

بسیاری از منتقدان، رسانه ها واهالی حرفه ای سینما لیست خود را برای ۱۰ فیلم برنده اسکار ارائه می کنند، با این حال با توجه به نظر بسیاری از تماشاگران و  منتقدان فهرست ۱۰ فیلم برتر برنده جایزه اسکار به شرح زیر ذکر شده است.

۱۰- در بارانداز

فیلم در بارانداز فیلم که موضوع آن  خشونت اتحادیه ها بود در سال ۱۹۵۴ ساخته شد. کارگردانی آن را الیا کازان(Elia Kazan) بر عهده داشت. این فیلم موفق به کسب ۸ جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی شد.

۹- از این جا تا ابدیت

فیلم از این جا تا ابدیت یک سال قبل از فیلم در بارانداز و در سال ۱۹۵۳ اکران شد و کارگردان آن فرد زینمان (Fred Zinnenmann) بود. این درام نیز توانست ۸ اسکار از ۱۳ اسکار نامزد کلی را به دست آورد، از جمله اسکار بهترین فیلم و کارگردان.

۸- بر باد رفته

فیلم بر باد رفته یک فیلم حماسی تاریخی آمریکایی بود. داستان از پولیتزر مارگارت میچل نویسنده رمانی با همین نام اقتباس شده است و در سال ۱۹۳۹ اکران شد. کارگردان آن ویکتور فلمینگ بود. فیلم بر باد رفته  ۸ جایزه اسکار را از دهمین مراسم اهدای جوایز اسکار به خانه آورد.

۷- آخرین امپراطور

فیلم آخرین امپراطور یک فیلم زندگی نامه ای بود که به زندگی Puyi آخرین امپراتور چین پرداخت. این فیلم نامزد جوایز مختلفی در شصتمین مراسم اهدای جوایز اسکار شد. این فیلم بزرگ  توسط برناردو برتولوچی(Bernerdo Bertolucci ) کارگردانی شد و برنده ۹ جایزه اسکار است.

۶- Gigi

این فیلم بزرگ یک شاهکار بزرگ موسیقی نیز بود که در سال ۱۹۵۸ اکران شد. کارگردانی آن توسط وینسنت مینلی (Vincent Minnelli) انجام شد و توانست  برنده ۹ اسکار، از جمله اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی شود.

۵- بیمار انگلیسی

فیلم بیمار انگلیسی با اقتباس از رمان Michael Ondaatje ساخته شد. این فیلم که در میانه فهرست  ۱۰ فیلم برتر اسکار قرار دارد  در سال ۱۹۹۶ اکران شد. این فیلم به کارگردانی آنتونی مینگلا (Anthony Mingella) ساخته شد و بعدها ۹ جایزه اسکار را در سال ۱۹۹۷ مراسم اهدای جوایز اسکار فتح کرد.

۴- داستان وست ساید

فیلم داستان وسد سایت یک فیلم موزیکال بود که در سال ۱۹۶۱به کارگردانی دو کارگردان: رابرت وایز (Robert Wise) و جروم رابینز (Jerome Robbins) اکران شد و توانست ۱۰ جایزه را از جوایز اسکار به خانه ببرد.

۳- ارباب حلقه ها – بازگشت پادشاه

این فیلم یک سه گانه بسیار موفق بود. قسمت سوم آن،بازگشت پادشاه، در مراسم اسکار جادوگری کرد. این فیلم که توسط پیتر جکسون(peter Jackson) کارگردانی شد ۱۱ جایزه از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین موسیقی متن و غیره را ازان خود کرد.

۲- تایتانیک

فیلم تایتانیک با بازی لئوناردو دیکاپریو (Leonardo Dicaprio) درسال ۱۹۹۷ اکران شد، که مخاطبان خود را مجذوب ساخت. این فیلم به کارگردانی جیمز کامرون (James Cameron)، یازده جایزه اسکار را در مراسم اهدای جوایز  به دست آورد.

۱- بن هور

فیلم بن هور بر اساس رمانی از لو والاس(Lew Wallace) در سال ۱۹۵۹ اکران شد، این فیلم با بازی چارلتون هستون (Charlton Heston) و کارگردانی  ویلیام وایلر (William Wyler)، در مجموع برنده ۱۱ جایزه اسکار در ۳۱ امین مراسم اسکار در سال ۱۹۶۰، از جمله اسکار بهترین فیلم و کارگردان شد.

در اینجا می توانید مطالب مشابه را ملاحظه بفرمایید: