مادران همواره تمایل دارند خود را قربانی نیاز های فرزندانشان کنند. و چه بسا در این راه سلامتی خود را نیز در خطر می اندازند. این مورد شامل زمان بارداری مادر نیز می شود. و مادران همواره آنچه را که مطلوب جنین است، بدون در نظر گرفتن سلامتی خودشان، انجام می دهند. در زیر به ۱۰ روش ساده و موثر برای سالم ماندن مادر و نوزاد در دوران بارداری اشاره می شود.

۱- نیازی نیست برای دو نفر غذا بخورید و خود را در معرض اضافه وزن قرار دهید. زمانی که حامله هستید تنها به ۳۰۰ کالری بیشتر نیاز دارید.

۲- خوردن میوه و سبزیجات تازه را در نظر داشته باشید. پختن آنها باعث از بین رفتن مواد معدنی موجود در آنها و نهایتا کم شدن سودمندی آن می شود. همچنین می توانید از غذاهای بخارپز استفاده کنید که مواد معدنی را تا حد امکان حفظ می کند.

۳- اطمینان حاصل کنید روزانه حداقل ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک (همان ویتامین B9) مصرف می کنید. این ویتامین نقش زیادی در توسعه سلولها و تشکیل بافت ها دارد.

۴- از خوردن هرنوع از الکل (بخصوص شراب) خودداری کنید. قطعا بعد از خوردن الکل، این الکل به نوزاد هم خواهد رسید و از آنجا  که نوزاد بسیار کوچک است، تحمل آن برایش بسیار دشوار خواهد بود و لذا دچار مشکلات ذهنی و جسمی خواهد شد.

۵- خواب بیشتر! در دوران بارداری به سبب تغییرات هورمون های مختلف، بدن شما و نوزاد به خواب بیشتری نیاز دارد. این وضعیت در ۳ ماهه اول بارداری شدید تر است.

۶- نگران نباشید! استرس و اضطراب مادر می تواند باعث تولد نوزاد کم وزن و یا زودرس شود. پس نگرانی و استرس را از خود دور کنید.

۷- ورزش، جنبش! از معجزه ورزش غافل نشوید. در این میان شنا و یوگا بهترین ورزش هایی هستند که مادران برای داشتن زایمان بهتر می توانند انجام دهند.

۸- مصرف حداقل ۲۵ میلی گرم در روز DHA در دوران بارداری. ( توصیه برخی از کارشناسان تا ۲۴۰ میلی گرم روزانه است.) DHA (اسید دوکوزاهگزانوییک) اسید چرب امگا – ۳ است که یک عنصر  مهم در ساخت مغز و شبکیه چشم است. این چربی ضروری باعث افزایش ضریب هوش نوزاد ( تست I.Q ) می شود.

۹- روزانه ۸-۱۲ لیوان آب بنوشید. آب ۷۵% از بافت ماهیچه ها را تشکیل می دهد. لذا کمبود آب در بدن باعث اختلال در سیستم فیزیکی بدن خواهد شد.

۱۰- به سالم ماندن خود ایمان داشته باشید و همواره و به طور منظم در این دوران با پزشک خود صحبت کنید. در مورد سوال پرسیدن خجالتی نباشید چراکه هر چه اطلاعات شما در این مورد بیشتر باشد، باعث افزایش اعتماد به نفستان خواهد شد.

زن باردار

شاد و سربلند باشید.