از دوران مدرسه خوب به یاد داریم که انسان ها دارای حواس پنج گانه هستند (بویایی، چشایی، بینایی، شنوایی و لامسه). تصور وجود نداشتن هر یک از این حواس دردناک است چه برسد به تحقق آن. اما اگر ناگریز به از دست دادن یک حس باشید یقینا حس بینایی آخرین موردی است که هر فردی دوست دارد از دست بدهد. چرا که نه تنها ما با چشمان می بینیم بلکه با چشمانمان عشق می ورزیم، حرف می زنیم، می ترسیم و … .
امروز در این برگ از مجله به ذکر ۱۰ حقیقت جالب در مورد چشم انسان می پردازیم. ادامه مطلب را با ما باشید.

حقیقت ۱۰ ام: هر کسی در زمانی از عمر خود بالاخره به عینک نیاز پیدا خواهد کرد.

اگر سن شما زیر ۴۰ سال است و اکنون به راحتی می توانید این مقاله را بخوانید و همچنین دید دور خوبی نیز دارید، بنده به قطعیت به شما خواهم گفت که در سن حدودا ۴۰ سالگی به عینک مطالعه نیاز پیدا خواهید کرد. حدود ۹۹% از مردم جهان در سن ۴۳ تا ۵۰ سالگی به عینک مطالعه نیاز پیدا خواهند کرد. دلیل این امر نیز آن است که لنز چشم با بالا رفتن سن بتدریج توانایی تمرکز خود را از دست می دهد.

عینک

حقیقت ۹ ام: لنز چشمان شما از لنز هر دوربینی سریعتر است.

تصور کنید در اتاق نشسته اید. سر خود را می چرخانید و اشیاء را می بینید. چشم شما برای دیدن هر صحنه ای که شما از دید می گذرانید تمرکز (فکوس) می کند. البته شما هیچگاه متوجه این امر نمی شوید چرا که این امر ناخودآگاه صورت می گیرد. حالا تصور کنید که یک دوربین عکاسی برای فکوس روی یک صحنه چقدر زمان می گیرد.

لنز چشم

حقیقت ۸ ام: چشم های شما در سن ۷ سالگی کامل می شوند.

تا سن هفت سالگی چشمان شما در حال تکامل هستند و در این سن چشم های شما کامل و شبیه چشم بزرگسالان می شوند. به همین دلیل است که می بایست تنبلی چشم کودکان را قبل از رسیدن به این سن تشخیص داد و درمان کرد.

تنبلی چشم تا قبل از 7 سالگی

حقیقت ۷ ام: شما در روز ۱۵۰۰۰ بار پلک می زنید.

پلک زدن یک امر نیمه غیر اردای است و دقیقا همان کاری را انجام میدهد که برف پاک کن اتومبیل ها انجام می دهند. پلک زدن برای تمیز کردن و ازبین بردن آلودگی های سطح و بهبود وضوح دید شما بسیار حیاتی است. هر انسانی روزانه حدودا ۱۵۰۰۰ بار پلک می زند.

پلک زدن

حقیقت ۶ ام: هر انسانی در زمانی از عمر خود دچار آب مروارید خواهد شد.

اکثر مردم نمی دانند که آب مروارید چشم نتیجه طبیعی بالا رفتن سن می باشد همانند خاکستری شدن مو در سنین بالا. هانطور که کمتر انسان مسنی را می توان یافت که موی خاکستری نداشته باشد، کمتر کسی وجود دارد که در سن بالا دچار آب مروارید نشده باشد. متوسط سن افراد برای آب مروارید حدود ۷۰ تا ۸۰ سالگی می باشد. آب مروارید اشاره به تیرگی تریجی لمز در چشم و به طور معمول ۱۰ سال پس از شروع آن نیاز به درمان دارد.

آب مروارید چشم

حقیقت ۵ ام: تشخیص اولیه بیماری دیابت از چشمان صورت می گیرد.

دیابت نوع ۲ اغلب بدون علامت است، بدین معنی که فرد حتی نمی داند دچار این بیماری است. این نوع بیماری معمولا در طول تست چشم و با توجه به خونریزی های کوچک عروق پشت چشم دیده می شود. پس این مورد را بعنوان یک دلیل خوب برای تست منظم چشم خود در نظر بگیرید.

دیابت

حقیقت ۴ ام: شما با مغزتان می بینید نه با چشم.

چشم تنها به جمع آوری اطلاعات اشیاء اطراف می پردازد و آنها را به مغز می فرستد. در نهایت تجزیه و تحلیل های مغز، شما را قادر به دیدن اجسام می کند.

چشم و مغز

حقیقت ۳ ام: چشم به صورت اتوماتیک می تواند نقاط کور در تصاویر را پر کند.

شرایط خاص چشم مانند Glaucoma (آب سیاه و کوری تدریجی) و یا سکته مغزی علل هستند که باعث ایجاد نقاط تیره در دید شما می شوند. اما چشم انسان با توجه پیچیدگی های خدادادی می تواند این نقاط را با توجه با تصویر اطرافش درک و کامل نماید.

این مطلب را ببینید: ۱۰ بیماری خطرناک بدون علامت (تصویری)

عصب چشم

حقیقت ۲ ام: آب چشم (اشک) هم خشک می شود؟

اشک از سه جزء مختلف تشکیل شده است. آب، چربی و ماده مخاطی لزج مانند. نسبت هر کدام از این اجزاء مشخص می باشد. هرگاه این نسبت بهم بخورد، چشم شما خشک می شود. اما پاسخ مغز به این اتفاق تولید بیشتر آب و درنتیجه جبران این خشکی است.

اشک یا آب چشم

حقیقت اول: مراقب چشم های زیبایتان باشید.

چشم آبی زیبا