کم خونی چیست؟

کم خونی یعنی کاهش تعداد گلبول های قرمز خون که علل متفاوتی دارد ولی مهم ترین آنها کمبود آهن در بدن است.

علائم کم خونی

از علائم کم خونی می توان به پوست رنگ پریده، احساس خستگی و بی حالی، سردردهای پی در پی، یبوست، احساس تنگی نفس، سرد بودن انگشتان دست و پا و احساس سرگیجه و ضعف اشاره کرد.

به این هشدارها توجه کنید:
  • اگر به طور ناگهانی زخم هایی روی زبان یا دهان تان پیدا شد یا یک مرتبه دچار قطع قاعدگی شدید، نشان دهنده این است که دچار کم خونی هستید.
  • اگر بیشتر اوقات غذاهای فرآیند شده و آماده بخورید یا بعضی وعده های غذایی (مثل صبحانه) را از برنامه غذایی تان حذف کنید یا این که ریزه خواری داشته باشید و از همه گروه های غذایی استفاده نکنید، ممکن است آهن و سایر مواد مغذی را به مقدار کافی دریافت نکنید. اگر علائم ذکر شده در بالا را داشتید احتمالا دچار کم خونی هستید.
  • کم خونی می تواند در اثر مشکلات پزشکی اصولی و دریافت یا جذب ناکافی آهن در بدن به وجود آید. تنها راه تشخیص کم خونی، دادن آزمایش خون است. اگر فکر می کنید دچار کم خونی هستید حتما به پزشک مراجعه کنید.
  • اگر نسبت به کم خونی خود شک دارید، هرگز مقادیر بالای مکمل های آهن را مصرف نکنید، زیرا دریافت مقادیر زیاد آهن، مسمومیت زاست و عوارض بدی دارد.
  • برای تشخیص قطعی کم خونی باید به پزشک مراجعه کنید و خودتانبر اساس علائم بالا نمی توانید بگویید حتما دچار کم خونی هستید، زیرا علائم کم خونی مشابه علائم سایر بیماری ها است و کمبود آهن به تنهیی علت بروز کم خونی نیست.
  • اگر علائم بالا در شما ادامه داشت یا دچار یک مشکل خاص پزشکی هستید حتما به پزشک مراجعه کنید. اطلاعاتی که در این مقاله برای شما ارائه شده است نمی تواند جایگزین توصیه ها یا درمان تخصصی پزشکی شود.
کم خونی

حال ما به شما می گوییم که علائم شایع کم خونی چیست تا با مشاهده ی آنها به پزشک مراجعه کنید:
۱- به پوست خود دقت کنید. آیا پوستتان رنگ پریده است؟
در حالت کم‏خونی، حتی اگر رنگ پوستتان معمولی باشد، ولی لب‏های شما، کمرنگ‏تر از حد طبیعی است و پوست شما بی‏حال و خسته (شل) می باشد.
۲- آیا همیشه احساس خستگی و بی‏حالی می کنید؟ این ها از علائم شایع کم‏خونی است.
۳- آیا سردردهای پی در پی دارید؟ و یا اشتهایی برای غذا خوردن ندارید؟ این ها از علائم اولیه کم‏خونی هستند.
۴- آیا مبتلا به یبوست شده‏اید؟ این هم یکی از علائم اولیه کم خونی است و بدون هیچ‏ تغییری در عادات غذایی به وجود می‏آید (یعنی مثلا بدون کاهش مصرف میوه و سبزی، دچار یبوست می شوید).
۵- آیا تمرکز فکری برای شما سخت شده است؟ این مسئله روی کار شما یا انجام تکالیف درسی شما تاثیرگذار است.
۶- آیا دوست دارید مواد عجیب و غریب را که خوراکی نیستند، بخورید، مثل خاک یا کاغذ. چنین حالتی، «پیکا» نام دارد.
۷- به حالات روحی و روانی خود دقت کنید. کم‏خونی می‏تواند باعث احساس افسردگی شود.
۸- آیا احساس تنگی نفس دارید؟ گلبول‏های قرمز خون، بخش حیاتی فرآیند تنفس را تشکیل می دهند و این علامت در کم‏خونی متوسط تا شدید بروز می‏کند.
۹- آیا احساس می‏کنید انگشتان دست و پای شما همیشه سرد هستند؟ این حالت به دلیل کاهش جریان خون در انگشتان دست و پا، در اثر کم‏خونی اتفاق می‏افتد.
۱۰- آیا احساس ضعف یا سرگیجه دارید؟ در کم‏خونی شدید، هنگام برخاستن از رختخواب احساس ضعف زیادی دارید و یا هنگام بلند شدن از جایتان، احساس سرگیجه می‏کنید.

و نهایتا عرض می شود که تنها راه قطعی تشخیص کم‏خونی، دادن آزمایش خون است.

گروه خونی