«برندن برول» نویسنده ای که در زمینه مطالب علمی و بهداشتی تخصص دارد مجموعه ای بی نظیر از تصاویر میکروسکوپی الکترونی جمع آوری کرده و در قالب کتابی به نام «ریزجهان» منتشر کرده است. تصاویر موجود در این کتاب هر سوژه ای را در خود گنجانده است.از غبارهایی که روزانه بر روی لوازم خانه می نشینند تا بخشهای مختلف بدن انسان. این تصاویر که با همکاری بیش از ۲۰ متخصص میکروسکوپی و با استفاده از تعدادی از میکروسکوپهای قدرتمند به ثبت رسیده اند در واقع سفری در میان جهانی مینیاتوری هستند که غیر ممکن ترین بخشهای زندگی انسان را در خردترین جزئیات نمایان کرده اند.

تصاویر با استفاده از میکروسکوپهای قدرتمند نوری و میکروسکوپهای الکترونی به ثبت رسیده اند، میکروسکوپهایی که موضوع عکس را با استفاده از الکترونها بمباران کرده و تصویر موضوع را با کمک رایانه خلق می کند.

این کتاب بر روی ۶ بخش از قبیل جانورشناسی، بدن انسان، و گیاه شناسی متمرکز شده است. به گفته «برول» این کتاب می تواند زیبایی پدیده هایی که برای دیدن بسیار کوچک هستند را به خوانندگان نشان دهد.

در ادامه برگزیده ای از این تصاویر که با استفاده از میکروسکوپهای اسکن الکترونی یا SEM به ثبت رسیده اند را مشاهده خواهید کرد:

[تصویر: 71231_382.jpg]
مورچه چوب با میکروچیپی در دهان

[تصویر: 71232_685.jpg]
سطح میکروتراشه سیلیکونی EPROM

[تصویر: 71233_517.jpg]
سطح پوست به ظاهر لطیف انسان به همراه تارهای مو

[تصویر: 71234_936.jpg]
پوست توت فرنگی

[تصویر: 71235_497.jpg]
می دانستید این همه باکتری روی زبانتان زندگی می کند؟

[تصویر: 71236_624.jpg]
گرد و غبار خانگی که در آن تراشه های چوبی، موی گربه، حشره ها و ترکیبات پیچیده دیده می شوند

[تصویر: 71237_671.jpg]
سر پشه

[تصویر: 71238_352.jpg]
کاغذ سیگار، کریستالهای آبی رنگ مواد افزودنی هستند که با تولید اکسیژن آتش سیگار را روشن نگه می دارن