چرا گله معطرند؟

به هنگام بهار وقتی که در باغ قدم می زنیم، از بوی خوش گلها لذت می بریم. طبیعت گلهای زیبا را با رنگ های جذاب، شهد و بوی خوششان به ما بخشیده است تا به حال شده که در این  مورد فکر کنید که چگونه است که گلها بوی خوب می دهند؟ و یا اینکه چرا بوی خوب بهار نارنج با بوی خوب گل رز فرق می کند در حالی که هر دویشان بوی بسیار دلنشینی دارند؟.

حشرات و مگس ها نیز جذب گلها شده و بر روی آنها می نشینند. و با این کار دانه های گرده را به گل های دیگر  منتقل می کنند، پراکنده شدن دانه های گرده به عمل گرده افشانی گلها کمک کرده و در نتیجه منجر به تولید دانه ها می شود هر گلی دارای روغن خاصی می باشد که سبب می شود تا هر گلی، عطر خاصی داشته باشد.به تدریج که روغن موجود در گل شروع به تبخیر می نماید، بوی خوش گل نیز در هوا پخش می گردد. در حقیقت عطرهای مختلف از روغن گلها استخراج می شود.

برای ساختن عطرها مراحل گوناگونی طی می شود. در ابتدا گلها را در داخل ظرفی که در آن بخار وجود دارد نگاه می دارند، وقتی از ظرف بخار متصاعد می شود، روغن نیز به همراه آن بالا می آید، سپس بخار را از آب می گذرانند.

بنابراین روغنی که به وسیله ی بخار به بالا آورده شده بر روی سطح آب جریان می یابد. سپس روغن را از آب جدا می کنند. البته روش های دیگری نیز برای ساختن عطر ها وجود دارد. بیشترین میزان عطر در فرانسه تولید می شود. دیده شده که از ۱۱۰ کیلوگرم رز تنها یک اونس (۲۸ گرم) عطر استخراج شده است.

معمولا برای ساخت عطر ها از گلهای رز، رات کی ران، پاندوراس، سنبل و یاسمن استفاده می شود.