رپ یکی از مورد ظلم قرار گرفته ترین سبک ها در هنر مظلوم موسیقی است. سبکی که دولت حتی آن را به عنوان یک سبک موسیقی هم قبول ندارد، و اهمیتی هم به آن نمی دهد. الیته رپرها هم اهمیتی به دولت نمی دهند. با وجود تمام سنگ اندازی ها و محدودیت های دولت، فعلا این سبک از موسیقی به لطف هنرمندان پرقدرتش جزو پرطرفدارترین سبک های موسیقی در بین جوانان است. در شرایط کم لطفی دولت و برخوردش بدش با این سبک بر آن شدیم تا قسمت کوچکی از آن را با معرفی یکی از بهترین های این سبک جبران کنیم.

 محمدرضا ناصری آزاد رپر تهرانی متولد بهمن ۱۳۶۴ ، یکی از اولین، بهترین و قوی ترین رپرها و بیت سازهای ایرانیست که در هر دو هم بسیار موفق است. همه ی طرفداران رضا او را با نام پیشرو می شناسند. لقبی که خودش در اوایل ورود به دنیای رپ برای خود انتخاب کرد.

رضا پیشرو.

عمده ی معروفیت رضا پیشرو بخاطر “فلو” فوق العاده اش است. البته توانایی بالای کلمه بازی و شخصیت پر حاشیه و جذابش هم باید به این موضوع اضافه کنیم. اما بی شک آنچه که بیش از همه باعث شده تا آهنگ های رضا پیشرو در کوچه و خیابان و پشت ترافیک از ماشین ها و… شنیده شود فلو عالی اوست.

فلو یعنی نحوه ی ادای کلمات بر اساس ریتم موزیک و سوار کردن کلمات بر روی بیت(آهنگ). معمولا هر رپر فلو خاص خودش را دارد که در مورد پیشرو بسیار تند و روان است.  در واقع همین فلو است که باعث می شود شما از رپ های امینم خوشتان بیاید بدون اینکه حتی بدانید که چه می گوید.

آهنگ های قبرستون هیپ هاپ، کلافگی، گرگ و … را گوش کنید… حتی اگر به معنای جمله هم کاری نداشته باشید از ریتم کلمات لذت می برید. این یعنی فلو.

رضا پیشرو تقریبا با تمام رپرهای بزرگ ایران مثل هیچکس، بهرام، حصین، قاف، امیر تتلو،علی اوج، سوگند، ،عرفان، حسین تهی و… خوانده است اما فعلا میانه اش با گروه ملتفت و زدبازی شکرآب است و بیشتر با امیر تتلو، حصین و خواننده های جوان میخواند.

از پیشرو تاکنون آلبومهای “واقعیت تلخ”(۱۳۸۵)، “جهنم ساکت” (۱۳۸۶)، “آغاز اینجاست”(۱۳۸۹) و “دوران طلایی”(۱۳۹۱) انتشار یافته است و همکاری هایی هم در آلبوم های “جنگل آسفالت” ، “تبر” و “سیس” با رپرهای با کیفیتی مثل هیچکس و حصین و … داشته است.

وقتی که در سال ۹۱ آلبوم دوران طلایی از پیشرو بیرون آمد همه ی طرفدارهایش غافلگیر شدند، پیشرو در آلبوم دوران طلایی پسری کاملا سر به راه و آرام شده بود و بسیار با مفهوم و فلسفی میخواند.این روند در کارهای بعدی پیشرو هم ادامه داشت و مشخص بود که متن ترانه هایش را با وسواس بیشتری می نویسد. آلبوم دوران طلایی با استقبال خوبی مواجه شد و در تمام سایت های پر بازدی رپ آمار دانلود خیلی خوبی داشت، اما پیشرو از آن راضی نبود و بعدها در مصاحبه ای که با یکی از برنامه های ماهواره ای داشت اینطور گله کرد که: «مردم روی پر حاشیه ی من را دوست دارند، وقتی من با زدبازی کلکل می کنم و دیس و دیس بازی راه می اندازم اینطور جنجال به پا می کنند اما وقتی که از مشکلات جامعه می گویم، مشکلات جوانان… اینطور رفتار می شود.» شاید معتقد بود که این استقبال در حد و اندازه هایش نبوده است.

رضا پیشرو

ترک های “وقتی من مردم”، “سرزمین یخ” و “دوباره پادشام” سه تا از بهترین های این آلبوم بودند.

پیشرو آهنگ خوب قابل معرفی زیاد دارد که مشهور ترین آنها قبرستون هیپ هاپ است. این آهنگ یکی از زیباترین و ماندگارترینهای رپ فارسی شد و حتی مخالفان پیشرو هم آن را دوست داشتند. قبرستون هیپ هاپ در تمامی نظرسنجی های سایت ها و شبکه ها با اختلاف زیاد نمره ی عالی را کسب کرد.