مطلب قبلی
Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInShare on Google+Email this to someoneShare on FacebookShare on VkontakteShare on Odnoklassniki
مطالعه در موبایل

پرفروش ترین و پر مصرف ترین داروهای جهان

لیست مهمترین و پر مصرفترین داروهای جهان به سفارش نشریه WebMD از مشهورترین نشریات علوم پزشکی توسط متخصصانی از سازمان دارو و غذا، دانشگاه گلاسکو و انجمن علوم آزمایشگاهی آمریکا ارائه شده است.

متخصصانی از مراکز مختلف جهانی از جمله سازمان دارو و غذا، دانشگاه گلاسکو، انجمن علوم آزمایشگاهی آمریکا به همراه مورخ پزشکی استفان گرینبرگ لیستی از مهمترین و پر مصرف ترین داروهای جهان را ارائه کرده اند.

به منظور تعیین برترین داروها در قالب یک لیست ارائه شد. داروهایی مانند انسولین، پنی سیلین، واکسن آبله، آسپیرین و مورفین از جمله داروهایی هستند که شکی در پرمصرف بودن آنها در جهان وجود ندارد. در عین حال داروهایی مانند “اتر” اولین داروی بیهوشی جهان یا “سالوارسان” اولین داروی شیمی درمانی جهان نیز جایگاه ویژه ای در لیست به خود اختصاص داده اند.در بخشهای مختلف لیست گرافیکی اسامی ارائه شده از پر مصرف ترین و مشهورترین داروهای جهان نام این داروها به چشم می خورد:

پرمصرف ترین و مشهورترین داروها

“انسولین” داروی مخصوص درمان بیماری دیابت که در سال ۱۹۲۰ در کانادا ابداع شد.

“پنی سیلین” اولین آنتی بیوتیک جهان که در سال ۱۹۲۸ در انگلستان ابداع شد و بدون حضور آن حدود ۷۵ درصد از جمعیت کنونی جهان در اثر بیماریهای عفونی از بین می رفتند.

“واکسن آبله” ابداع دانشمند انگلیسی در سال ۱۸۷۶ است که به عنوان اولین واکسن جهان نیز شناخته می شود. این دارو باعث ریشه کن شدن بیماری آبله از جهان شد.

“مورفین” که در سال ۱۸۰۴ در آلمان تولید شده است و به عنوان یکی از قدرتمندترین مسکنها همچنان مورد استفاده قرار می گیرد از دیگر داروهای مهم جهان به شمار می رود.

“سالوارسن” نیز داروی دیگری است که در سال ۱۹۰۹ درآلمان و به منظور درمان بیماری سیفلیس ابداع شده است.

“آسپیرین” تولید شده در سال ۱۸۵۳ توسط دانشمندان آلمانی نیز به عنوان اولین داروی جهان شناخته می شود که برای درمان بیماریهای ساده و دردهای جزئی از گذشته تا کنون به صورت رایجی استفاده شده است. در حال حاضر سالانه ۴۰ هزار تن متریک (تن هزار کیلویی) در جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

“تورازین” به عنوان اولین داروی درمان اختلالات روانی که توسط فرانسوی ها در سال ۱۹۵۱ ابداع شده است، بزرگترین دستاورد درمان بیماری های روانی در جهان شناخته می شود.

“قرصهای ضد بارداری” تولید شده در سال ۱۹۵۷ در ایالات متحده و “اتر” اولین داروی بیهوشی جهان که در سال ۱۸۴۶ در آمریکا تولید شده است نیز از دیگر داروهای مشهور و پر استفاده در جهان به شمار می روند.

پرفروش ترین داروهای جهان

بخش جالب توجه دیگر این لیست به لیستی از پرفروش ترین داروهای جهان در سال ۲۰۰۶ تعلق دارد که توسط نشریه فوربس ارائه شده است. فوربس در این لیست اعلام کرده است که در سال ۲۰۰۶ در حدود ۶۰۲ بیلیون دلار دارو در سرتاسر جهان به فروش رفته است.

پرفروشترین داروی این لیست در سال ۲۰۰۹ به داروی لیپیتور داروی کنترل کلسترول خون تعلق دارد که ۱۲.۹ بیلیون دلار فروش داشته است.

در ادامه این لیست داروی قلب “پلاویکس” با ۵.۹ بیلیون دلار، داروی قلب “نکسیوم” با ۵.۷ بیلیون دلار، داروی مخصوص آسم “آدویر” با ۵.۳ بیلیون دلار، داروی کلسترول “زوکر” با ۵.۳ بیلیون دلار، داروی فشار خون “نوروسک” با ۵ بیلیون دلار، داروهای درمان اسکیزوفرنی “زیفرکسا” و “ریسفردال” به ترتیب با ۴.۷ و ۴ بیلیون دلار، داروی قلب “پریواسید” با ۴ بیلیون دلار و داروی ضد افسردگی “افکسور” با ۳.۸ بیلیون دلار به پرفروشترین داروهای جهان در سال ۲۰۰۶ تبدیل شده اند.

بر اساس گزارش ngpharma، در این لیست گرافیکی اسامی تاثیرگذارترین داروهای جدید در دنیا نیز منتشر شده است که به داروهایی مخصوص دیابت، پوکی استخوان، گرفتگی عروق، پیوند اعضا، مسکنها و دیگر عوارض فیزیکی اختصاص دارند.

مطلب بعدی

نویسنده مطلب

مسعود دکترای تخصصی (PhD) داروسازی، من که دارم در گدایی گنج سلطانی به دست کی طمع در گردش گردون دون پرور کنم گر چه گردآلود فقرم شرم باد از همتم گر به آب چشمه خورشید دامن تر کنم

مطلب مشابه

زیباترین خانه های درختی سراسر جهان
در این پست بدون شرح زیباترین خانه های درختی در گوشه و کنار جهان را خدمت