WeAre.ir: مطالب زیر برگرفته از صحبت های دکتر ابراهیم رزم پا متخصص گوش، حلق و بینی در گفتگو با ایسنا می باشد.

از هر ۱۰ نفر یک نفر خونریزی بینی را تجربه می‌کند. توصیه می شود که پنبه یا دستمال در بینی خود نگذارید زیرا ممکن است هنگام در آوردن آنها دچار مشکل شونید و مخاط بینی بیشتر دچار آسیب شوند.

خون دماغ

دلایل خونریزی بینی

خونریزی بینی را می توان به دو نوع جزئی و یا خیلی شدید تقسیم کرد. این نوع خونریزی ها به علت پارگی عروق مخاط بینی بدون محافظ، اتفاق می‌افتد و شایعترین محل خونریزی در اطفال و بالغین جوان قسمت قدامی تیغه بینی است که خونریزی این ناحیه را می‌توان به آسانی کنترل کرد. مشکل‌ترین و پیچیده‌ترین محل خونریزی بینی در قسمت خلفی – فوقانی جدار خارجی و تیغه‌ی وسط بینی است. این نوع خونریزی بیشتر در اشخاص مسن اتفاق می‌افتد.

شایعترین علت خونریزی بینی ضربه یا تروما است. ضربه‌های شدید باعث شکستگی استخوان بینی شده و ضربه‌های خفیف نظیر دستکاری بینی با انگشت آسیب به ناحیه لیتل وارد آورده و سبب از بین رفتن موکوس محافظ آن ناحیه می‌شود. عوامل موضعی، سیستمیک موضعی در کنار عمل‌های جراحی داخلی بینی و شکستگی‌های استخوان بینی، دیواره سینوس‌های صورت- کاسه چشم و قاعده جمجمه که می‌تواند سبب خون دماغ در افراد شود از عوامل اصلی بروز خونریزی در افراد است.

همچنین سرطان‌های متعددی می‌توانند با خونریزی‌های خودبخودی بینی تظاهر کنند. یکی از عوامل خونریزی شدید بینی در پسران، آنژیوفیبروم است که این تومور خوش خیم عروق که از ناحیه بینی- حلقی منشاء می‌گیرد ممکن است به صورت خودبخودی یا در پاسخ به ضربه خونریزی کند.

درمان خونریزی

معمولا درمان خونریزی بینی بسته به دلایل آن می تواند متفاوت باشد در واقع پزشک با گرفتن شرح حال از بیمار می‌تواند در خصوص درمان آن تصمیم گیری کند.اما باید بدانیم که نباید در مواقع خونریزی پنبه یا دستمال داخل بینی قرار داد. در صورتی که پنج دقیقه قسمت جلویی بینی را در سمت خونریزی به روی تیغه‌ی بینی با انگشت دست بفشاریم بسیاری از خونریزی‌های بینی مهار می‌شوند.