نوشته ی زیر چند کلمه حرف جدید و جالب در مورد خلاقیت است که از کتاب <<هنرمندانه بقاپید>> نوشته ی نویسنده ی بزرگ آستون کلئون انتخاب شده است.
اگر هنرمند هستید یا دوست دارید چیز جدیدی یا جالبی خلق کنید، باید مطالب زیر را بدانید. باید اینطور باشید. باید اینطور عمل کنید.

هنرمندانه بقاپید

 

 

                                                               ژنتیک ایده ها

هر ایده ی جدید ی، تنها ترکیب یا تلفیقی از یک یا چند ایده ی قبلی است. این ترفندی است که در دانشکدهای  هنر به دانشجوها می آموزند.

وقتی مردم یک چیز را اصیل میخوانند، نه دهم موارد منابع اصالتی را که در آن دخیل بوده اند، نمیدانند.اگر از تلاش برای اصیل بودن رها باشیم، می توانیم از تلاش برای ساختن هر چیزی از هیچ، دست برداریم و برای خود اعتبار کسب کنیم تا اینکه از آن فاصله بگیریم .

ویلیام رالف اینگ میگوید: اصالت چیست؟ دزدی کشف نشده.

                                                                      هوشمندانه دزدی کنید

البته باید از همه جا الهام بگیرید، هر چیز در هر جا که میبیند ارزش دزدیدن دارد را بر دارید و سریع آن را توی ذهنتان بگذارید. مغزتان ناخودآگاه این ایده و ده ها ایده ای که قبلا دزدیده اید را مونتاژ میکند و نتیجه می شود یک خلاقیت جدید و با اصالت… اما اگر فقط همه اش را از یک جا بردارید در بهترین حالت چیزی جز یک کپی بی ارزش نیست.

                                                                   آنقدر جعل کنید تا بالاخره آن را خلق کنید

تا به حال درباره <<فن درام نویسی>> چیزی شنیده اید؟ این یک اصطلاح تفننی برای بعضی چیزهاست که ویلیام شکسپیر در نمایشش به نام <<همان طور که دوست  داری>> حدود ۴۰۰ سال پیش، از آن یاد کرده است:

سراسر دنیا یک سکوی نمایش است، و مردان و زنان صرفا بازیگرند. آنها وارد می شوند و خارج می شوند و هر فرد در زمان حضورش بازی های بسیاری را انجام می دهد، به گونه ای دیگر می توان گفت، آن قدر جعل کنید تا بالاخره آن را خلق کنید.

من عاشق این نوشته هستم. دو راه برای خواندن آن وجود دارد:

۱) به چیزی وانمود  کنید که نیستید تا آن بشوید؛ جعل کنید تا زمانی که موفق شوید، تا زمانی که مردم آن گونه که می خواهید شما را ببینند .

۲) تا زمانی که واقعا چیزی خلق نمایید، وانمود کنید که در حال خلق چیزی هستید.

به گفته ی ” گان ا براین ” : شما حقه بازانه شروع می کنید و واقعی می شوید.

 

                                                                       شروع به کپی کردن کنید

اینجا در مورد تمرین صحبت می کنیم، نه دزدی ادبی. دزدی ادبی آن است که تلاش کنید کار شخصی دیگر را به نام خود در آورید. کپی کردن چیزی شبیه به مهندسی معکوس است. مانند مکانیکی که اجزای یک ماشین را جدا میکند تا ببیند چگونه کار می کند.

هیچ کس با یک سلیقه یا یک صدا به دنیا نمی آید. وقتی از رحم بیرون می آییم، نمی دانیم چه کسی هستیم. در ابتدا با وانمود کردن به این که قهرمانانمان هستیم یاد می گیریم. ما با کپی کردن یاد میگیریم.

البته باید بدانید، چیزی که کپی می کنید، کمی به ترفند نیاز دارد. تنها سبک و روش را کپی نکنید بلکه تفکر پشت آن را کپی کنید. شما که نمی خواهید تنها از نظر ظاهر، شبیه قهرمانانتان به نظر بیایید. فراموش نکنید شما میخواهید به فضای ذهن قهرمانتان نزدیک شوید…شاید توانستید بفهمید که آنجا دارد چه میگذرد .