دیوارنگاری یا گرافیتی به تصویر کردن نقش‌ها، اشکال، حرف‌ها، نشانه‌ها، نمادها، الگوها و کلمه‌ها بر روی دیوارها و یا هر مکان عمومی‌ای که بتوان از آن به عنوان مکانی برای نوشتن، نقاشی، کنده‌کاری و خط‌کشی کردن استفاده کرد، گفته می‌شود. این نوع هنر، بخشی از هنرهای خیابانی و همینطور از عناصر اصلی فرهنگ هیپ هاپ بشمار می‌آید.. منظور از هنر خیابانی آن بخش از گرافیک است که در کوچه و خیابان و سطح شهر با آن برخورد می‌کنیم.

شروع این نوع از نقاشی به کشور ایتالیا و قرن شانزدهم میلادی بازمی گردد گرچه که خیلی ها اعتقاد بر این دارند که

این هنر تاریخچه‌اش بیش از این است و ریشه در سنگ‌نبشته‌های تاریخی غارها و کتیبه‌های باستانی دارد. دیوارنگاری در دوران مدرن، با اسپری یا رنگ پاش و قلم موها بیشترین کاربرد را در ترسیم دیوارنگاشته‌ها دارند که در سال‌های اخیر در قلمرو فرهنگ عامیانه تحول یافته و در شکل‌های متعدد پدیدار شده‌ است.

راستی اگر نقاشی خیابانی را دوست دارید باید پای فرار خوبی هم داشته باشید، چون شهرداری روی خوشی به این هنر شما نشان نخواهد داد، هرچه هم که هنرمندانه کشیده باشید .

نقاشی خیابانی OLYMPUS DIGITAL CAMERA street-artists-banksy-manson1 street-artists-borondo-circle1 street-artists-borondo-covering-eyes1 street-artists-borondo-holding-sketch1 street-artists-mentalgassi-fence1 street-artists-mentalgassi-smashed-face1 street-artists-mentalgassi-underpass1 street-artists-pavel-apes1 street-artists-pavel-bridge-night1 street-artists-pavel-crumbling-wall1 street-artists-pavel-girl-face1 street-artists-pavel-glasses1