مدت هاست گوگل به عنوان بهترین موتور جستجوی وب شناخته شده است. جدای از تکنیک های جستجوی پیشرفته گوگل که به شما امکان جستجوی در یک سایت خاص،جستجوی یک فایل مشخص، جستجوی تصویر با تصویر و … را می دهد، میانبرهایی نیز وجود دارد که شما را در جستجوی هرچه سریعتر و البته حرفه ای تر یاری می کند. دانستن اینگونه میانبرها ضمن کارگشا بودن، سطح حرفه ای جستجوی شما را نیز بالاتر می برد. در ادامه با این میانبرهای ساده آشنا می شویم.

این میانبرها را در سرچ گوگل امتحان کنید:

جستجوی آب و هوا در گوگل
به راحتی و تنها با تایپ کلمه weather و نام شهر و یا کد پستی آن می توانید به اطلاعات آب و هوایی شهر مذکور را در جستجوی خود داشته باشید.
به عنوان مثال:
weather shiraz, iran

جستجوی آب و هوا با گوگل

زمان دقیق با گوگل
برای چک کردن ساعت دقیق یک شهر تنها کافی است نام آن شهر را با کلمه time به کار ببرید.
به عنوان مثال:
time shiraz

چک کردن ساعت با گوگل

ماشین حساب گوگل
تنها کافی است معادله خود را با یک علامت = در انتهای آن در گوگل جستجو کنید تا گوگل با ماشین حساب درونیش به سوال شما پاسخ دهد.
به عنوان مثال:
۵*۹+(sqrt 10)^3=

ماشین حساب گوگل

تبدیل واحد گوگل
برای تبدیل واحدها کافی است عدد مورد نظر را به کلمه in در واحد مربوطه جستجو کنید.
به عنوان مثال:
۱۰.۵ cm in inches

تبدیل واحد با گوگل

دیکشنری گوگل
با تایپ یک کلمه با عبارت define:، گوگل به عنوان یک دیکشنری معنی آن کلمه را با مترادف و متضاد ها و … برای شما لیست می کند.
به عنوان مثال:
define: good

دیکشنری گوگل

نفشه گوگل
برای دیدن نقشه گوگل نیاز نیست حتما به maps.google.com بروید. در همان صفحه جستجوی وب کافی است نام شهر مورد نظرتان را با عبارت map قبل از جستجو کنید.
به عنوان مثال:
map shiraz

نقشه گوگل

جستجوی عکس گوگل
می دانیم که برای جستجوی تصویر در گوگل باید به images.google.com برویم. اما جالب است بدانید که در همان صفحه جستجوی وب گوگل نیز میتوانید به حستجوی عکس بپردازید، تنها کافی است عبارت images را قبل از کلمه مورد جستجو بنویسید.
به عنوان مثال:

images book

جستجوی عکس گوگل