هر شئ  که دارای قدرتهای جادویی ذاتی در خود باشد را ابزار سحرو جادو می خوانند. این ابزارها ممکن است به خودی خود عمل کنند یا ابزاری در دستان شخص باشند که از آنها برای جادو استفاده می کند. اشیاء سحر و جادو به طور معمول در هر دو فرهنگ عامه و فانتزی مدرن یافت می شود. ریشه داستانی آنها به قدمت ایلیاد می رسد که در آن، کمربند جادویی آفرودیت (الهه عشق و زیبایی، ونوس یونانی) به عنوان افسون عشق استفاده می شود. این ابزار می توانند قدرت جادو گری به فرد بدهند و یا قدرت او را بالاتر ببرند. از این رهگذر ده مورد از بهترین موارد جادویی موجود در افسانه های کهن بشری نقل شده در کتاب های معروف جهان برای علاقمندان عزیز WeAre.ir در ادامه آورده شده است. اینک با هم این موارد را مرور می کنیم.

۹- زنجیره حقیقت (Truth Chain)

نوع عنصر داستان: زنجیره/ کمند
عملکرد: کشتن دروغگو
صفات خاص و توانایی: فشردن گلوی دروغگو تا حد مرگ
زنجیره حقیقت یکی از آیتم های جذاب جادویی است که در سری داستانی فابلی هاون (Fablehaven)، پرفروش ترین ادبیات فانتزی نیویورک تایمز نوشته شده توسط ” براندون مال” نشان داده شده است.
نامی از این آیتم آورده نشده است، اما در حقیقت یک گردن بند جادویی که بر گردن هر کس بسیته شود او را وادار به گفتن حقیقت می کند و اگر پوشنده آن دروغ گوید او را به مرگ سوق دهد. بر طبق افسانه، جادوگر مکان یکی از این زنجیره در گردن ترونیس (Thronis)، غول آسمان قرار داده است. ترونیس قادر به برداشتن آن نیست، در نتیجه سرنوشت خود را پذیرفته است که هرگز یک دروغ نگوید.

اشیاء جادویی- زنجیره حقیقت (Truth Chain)

۸- دست میداس (Hand of Midas)

نوع عنصر داستان: دست
عملکرد: هر چیزی را به طلا تبدیل می کند
صفات خاص و توانایی: تنها یک لمس می تواند حتی موجود زنده را به طلا تبدیل کند
پادشاه میداس در اساطیر یونانی برای توانایی های خود در تبدیل هر چیزی که لمس میکرد به طلا، محبوب است. این پدیده را لمس طلایی و یا لمس میداسی می گویند که از افسانه دست میداس در داستان هایی مثل علی بابا و ۴۰ دزد به تصویر کشیده شده است. بر اساس افسانه، این مصنوع قدرتمند باستانی که یک ابزار جذاب در آن زمان بود، به وی اجازه می دهد تا به هر چیز دیگر و یا حتی موجودات زنده را تنها با یک بار لمس به طلا تبدیل کند.

اشیاء جادویی- دست میداس (Hand of Midas)

۷- فرش پرنده (Flying Carpet)

نوع عنصر داستان: فرش
عملکرد: دستگاه حمل و نقل
صفات خاص و توانمندی ها: قابلیت پرواز
فرش پرنده، فرش افسانه ای است که می تواند برای جابجایی افرادی که بر روی آن سوار می شوند مورد استفاده قرار گیرد. محبوبیت داستان هزار و یک شب ایده توجه مخاطبان غربی را به فرش جادویی پرنده برانگیخت. در این داستان فرش جادویی تانگو (Tangu)، که فرش شاهزاده حسین نیز نامیده می شود یک فرش به ظاهر بی ارزش در ایران است که به عنوان یک فرش جادویی عمل می کند. سنت های ادبی فرهنگ های متعدد دیگر نیز از ویژگی های فرش جادویی برخوردار بوده اند.
نقل شده است که فرش سلیمان از ابریشم سبز با پود طلایی ساخته شده و طول آن ۶۰ و عرض آن نیز ۶۰ مایل بوده است.هنگامی که سلیمان بر فرش می نشست به سرعت و بوسیله باد به آنجایی که می خواست جابجا می شد.

اشیاء جادویی- فرش پرنده (Flying Carpet)

۶- چشم و دست وکنا (Eye and Hand of Vecna)

نوع عنصر داستان: چشم و دست
عملکرد: توانایی های مافوق بشری
صفات خاص و توانایی های: دادن توانایی های مافوق بشری به صاحب آن
چشم و دست وکنا دو شی ء پیوسته از قدرت های بزرگ در بسیاری از مبارزات برای سیاه چال و اژدها می باشد از جهان شاهین خاکستری نشئت می گیرد،  که آنها را به یکدیگر مربوط می کند، چشم به عنوان یک ریگ کوچک قرمز یا انگور چروکیده به نظر می رسد و دست به عنوان قطع دست چپ انسان، ناخن پنجه مانند سیاه و سوخته و بلند به نظر می رسد.
برای استفاده از دست، باید به استامپ ساعد چپ فرد تماس پیدا کند. دست جادویی خود را به استامپ فرد پیوند می زند، و از آن پس می تواند به عنوان یک دست عادی مورد استفاده قرار گیرد، هر چند  که آن دست ظاهر سوخته وفاسد خود را حفظ می کند. این دست مجموعه ای از قدرت های جادویی را به فرد می دهد، از جمله توانایی در پرتاب کردن گلوله هایی با قدرت جادویی، قدرت سوپرمن پیدا کردن و بسیاری قدرت های مافوق بشری دیگر است. توانایی های دیگر در صورتی بروز می یابد که فرد دارای چشم وکنا نیز باشد.!!!!
چشم با قرار دادن آن در سوکت خالی چشم فردی استفاده می شود. کاربران باید جرات داشته باشند تا چشم خود را از فضای خود بیرون آورند. چشم جادویی خود را به جای چشم پیوند می زند و ظاهر چشم چروک به خود می گیرد و با نور قرمز سیر ناپاک می درخشد.  دید این چشم بسیار بیشتر از چشم معمولی می شود و می تواند در مکان های تاریک ببیند و حتی قادر به دیدن تشعشعات نورانی جادویی است. می تواند در همه جهات ببیند و با خیره شدن به هرکس که بخواهد می تواند آنرا بکشد.!!

اشیاء جادویی- چشم و دست وکنا (Eye and Hand of Vecna)

۵- چوبدستی قدیمی (Elder Wand)

نوع عنصر داستان: چوبدستی
عملکرد: محافظت میزبان از آسیب
صفات خاص و توانایی: قدرت شکست ناپذیری به استفاده کننده آن

چوبدستی قدیمی، در طول تاریخ به عنوان چوب مرگ یا چوبدستی سرنوشت شناخته می شود و در سری هری پاتر ظهور پیدا کرده است.، یک چوبدستی بسیار قدرتمند ساخته شده از چوب قدیمی با هسته دم مویی تسترال (Thestral). ظاهرا قدرتمند ترین چوبدستی موجود است، و زمانی که توسط استاد واقعی آن استفاده می شود، شکست ناپذیر می شود.
آنطور که توسط آقای اولی واندر سازنده ترکه بیان شده است، چوبدستی هرگز به طور کامل برای کاربر جدید کار نمی کند مگر اینکه او به طور مستقیم خلع سلاح شده باشد، یا استاد قبلی را بکشد. رولینگ اعلام کرده است که چوبدستی در انتخاب استاد خود بی رحم است. در حالی که اغلب چوبدستی ها به استاد خود وفادار هستند، چوبدستی قدیمی تنها به قدرت پاسخ می دهد. اگر یک استاد به طور طبیعی بمیرد بدون اینکه شکست بخورد، قدرت ترکه برای هر صاحب دیگر از بین می رود و هرگز مثل اول آن نمی شود.

اشیاء جادویی- چوبدستی قدیمی (Elder Wand)

۴- شیپور احضار کننده (Summoning Horn)

نوع عنصر داستان: شیپور
عملکرد: احضار هر کس در محدوده خود
صفات و توانایی های خاص: می تواند ارواح و مردگان را احضار کند
سه گانه بارتیمائوس یک سری فانتزی محبوب ساخته شده توسط Stroud Jonathan در سال ۲۰۰۶-۲۰۰۳ بود. سحر و جادو در این سه گانه توسط دو موجود ایجاد می شد، شعبده باز و یا نهاد جادویی احضار شده از جای دیگر . شیپور بزرگ عاج مانند در سه گانه “احضار شیپور” نامیده می شود که می تواند برای احضار هر موجود با دستور در یک لحظه بدون در نظر گرفتن اینکه او چقدر قدرتمند است مورد استفاده قرار گیرد، شکستن شیپور در حالی که ورد های صحیح خوانده می شود، به طور خودکار به اخراج احضار روح منجر می شود.

اشیاء جادویی- شیپور احضار کننده (Summoning Horn)

۳- چراغ جادوی علاءالدین (Magic Lamp)

نوع عنصر داستان: چراغ نفتی
عملکرد: زندانی کردن جن ها
صفات خاص و توانایی: احضار جن که می تواند سه آرزو را برآورده کند
چراغ جادو به عنوان جزء محوری قصه عامیانه علاءالدین شناخته می شود. این داستان یکی از داستان های کتاب هزار و یک شب و البته یکی از معروف ترین آنها است.
این داستان درباره یک جوان فقیر و بیکاره به نام علاءالدین، در شهر چین است که توسط یک جادوگر از مغرب (که خود را به عنوان برادر پدر مرحوم علاءالدین معرفی می کند) برای بازیابی یک چراغ نفت سوز عجیب از یک غار جادویی خرابه، استخدام  می شود و او غافل از قدرت نهفته شده در این چراغ جادو. علاءالدین به طور تصادفی سردر طلایی آن را می مالد. سپس اسرار این چراغ نفتی هویدا می شود و در می یابد که این چراغ میلیون ها سال قبل، برای زندانی کردن یک جن به خاطر اعمال و رفتارش برای همیشه، ساخته شده است. او یک زندانی قدرتمند بود که می تواند هر چیزی به جز خلاص کردن و رهایی پیدا کردن خود از درون چراغ انجام دهد، و موظف فرمانبرداری از هر کسی که صاحب چراغ است می باشد. او می تواند بطور کامل سه آرزوی صاحب چراغ را برآورده کند. اما نمی تواند آزاد شود مگر اینکه یکی از آرزوهای صاحب چراغ در آزادی او باشد. سالیان سال این چراغ پیدا شده و دوباره گم شده و این جن آرزوی اربابان خود را برآورده می کرده است. در حالی که علاءالدین به آرزوهای خود فکر می کند، آرزوی و عقیده جن را می پرسد وجن به او اذعان می کند که برای آزادی آرزو می کنم، چرا که او یک زندانی در این چراغ است. آخرین آرزوی علاءالدین آرزوی آزادی جن است. و در نهایت پس از یک میلیون سال زندان بودن در کمال تعجب و شگفتی این جن آزاد می شود.

اشیاء جادویی- چراغ جادوی علاءالدین (Magic Lamp)

۲- خنجر زمان (The Dagger of Time)

نوع عنصر داستان: خنجر
عملکرد: به عنوان یک سلاح و کنترل زمان
صفات خاص و توانایی: باعث می شود صاحب آن فناناپذیر و جاویدان شود.
شاهزاده ایران: ماسه‌های زمان نام فیلم سینمایی است که در پایان ماه مه ۲۰۱۰ در سینماهای جهان به نمایش درآمد. این فیلم بر پایهٔ یک بازی ویدئویی به همین نام ساخته شده است. خلاصه داستان به این شکل است که : الموت شهری است زیبا و باستانی که شاهدختی به نام «تهمینه» بر آن فرمانروایی می‌کند. «توس»، ولیعهد امپراتور ایران، به پیشنهاد «نظام»، وزیر شاه، به شهر الموت حمله کرده و آن شهر مقدس را پس از هزار سال تسخیر می‌کند. کاهنان الموت قرن‌هاست خنجری پنهان نگه می‌دارند که هر کس به این خنجر اسطوره‌ای دست یابد، می‌تواند زمان را به عقب برگرداند و سرنوشت جهان را دگرگون کند. این خنجر قدرت این را نیز دارد که جهان را به نیستی بکشاند، چرا که شن و ماسه‌ای که درون این خنجر قرار دارد قابلیت کنترل زمان را دارد. بنابراین کاهنین الموت خنجر را مخفی نگاه می‌دارند تا بدست نااهل نیفتد. اما اینک با تسخیر شهر بدست سپاه امپراتور ایران، خنجر طی ماجراهایی تصادفا بدست «دستان»، پسرخواندهٔ امپراتور ایران می‌افتد و بدین شکل داستان ادامه می یابد.

اشیاء جادویی- خنجر زمان (The Dagger of Time)

۱- حلقه (One Ring)

نوع عنصر داستان: حلقه
عملکرد:  نامرئی بودن
صفات و توانایی های خاص: توقف افزایش سن، تسخیر ذهن صاحب آن، قدرت مطلق
ارباب حلقه‌ها رمانی خیال‌پردازی حماسی (High fantasy) به قلم ج.ر.ر. تالکین (J. R. R. Tolkien) کلام شناس و استاد دانشگاه آکسفورد نگارش شده است. این داستان ادامه‌ای بر اثر پیشین تالکین با نام هابیت است که داستانی فاتنزی می باشد. داستان در سرزمین میانه اتفاق می‌افتد و در مورد ارباب تاریکی‌هاست که در جستجوی حلقهٔ یگانه که خود ساخته‌ ولی سال‌ها پیش در جنگ از دست داده می‌باشد. در این داستان ارباب تاریکی، سائورون می‌خواهد کل سرزمین میانه را تسخیر کند ولی آخرین اتحاد الف‌ها و آدم‌ها جلوی پیشروی سپاه او را می‌گیرد تا اینکه خود وارد جنگ می‌شود و پادشاه آدم‌ها، الندیل، را می‌کشد. پسر الندیل، شاهزاده ایسیلدور، درصدد انتقام کشته شدن پدرش به سائورون حمله می‌کند و با تیغهه ی شکسته ی شمشیر پدرش، نارسیل، دستی که حلقه ی یگانه بر آن بود را قطع می‌کند. جسم سائورون از بین می‌رود ولی روحش به دلیل اینکه با حلقه پیوند خورده‌است نابود نمی‌شود. تا وقتی که حلقه در آتش کوه هلاکت (همانجا که ساخته‌شده بود) از بین نمی‌رفت سائورون نیز زنده بود، ایسیلدور جذب حلقه شد و از بین بردن آن پرهیز کرد ولی در راه بازگشت از جنگ گروهی از ارک‌ها به او حمله کردند و وی را کشتند، حلقه در رودخانه افتاد و برای ۲۵۰۰ سال گم شد. تا اینکه گالوم آن را پیدا کرد، حلقه به او عمری طولانی و غیر عادی داد و او برای ۵۰۰ سال در غار زندگی می‌کرد تا اینکه حلقه از فرصت استفاده کرد از گالوم جدا شد و خود را در راه هابیتی به نام بیلبو بگینز قرار داد، ماجرای فیلم از اینجا شروع می‌شود و داستان رسیدن حلقه به فرودو بگینز و سفر او به ریوندل و از آنجا آغاز سفرش برای نابودی حلقه و خطرات راه می‌باشد.

اشیاء جادویی- حلقه (One Ring)