ماساژ دادن صحیح بر روی پوست سر باعث تسریع جریان خون و تقویت و سلامتی و زیبایی موها و نیز تسریع رشد آنها می شود.در صورتی که دارای موی چرب هستید ماساژ دادن پوست سر خود رامحدود نمائید. زیرا خطر تحریک غدد چربی و افزایش تراوش چربی وجود دارد. بر عکس در مورد افرادی که دارای پوست سر و موی خشک هستند روش ماساژ دادن پوست سر بسیار مفید و سودمند است.
حرکات ماساژ باید با حرکات کوچک و بسیار ملایم و آهسته ای انجام گیرد. با خطی فرضی سر را به نیمه راست و چپ تقسیم نمائید.انگشتان دودست را کمی از هم باز کرده آنگاه در قسمت جلوی سر پنج انگشت دست راست را در طرف راست خط فرضی و انگشتان دست چپ را در طرف چپ خط فرضی بر روی پوست سر قرار دهید بطوریکه نرمه انگشتان با سطح پوست سر تماس پیدا کند. به آرامی و با حرکات ظریف پوست سر را به طرفین و عقب و جلو حرکت دهید. دقت کنید که انگشتان شما نباید روی پوست بلغزد و موها را ماساژ دهد بلکه این پوست است که روی استخوان جمجمه می لغزد.هر گاه احساس گرما در پوست سر پیدا کردید انگشتان خود را کمی به عقبتر جابجا کنید و همین عمل را تکرار نمائید. در موقع ماساژ تمام نواحی سر و بالای گوشها و شقیقه ها باید ماساژ داده شود.در روش دیگر برای ماساژ پوست سر انگشتان دستها را در هم کرده و کف دست را روی پوست سر تکیه می دهیم و سعی می کنیم همزمان با ماساژ کف دستها، پوست سر را بر روی سطح جمجمه حرکت دهیم.در ماساژ ناحیه ای از پوست سر که گرفتار ریزش مو شده با نوک انگشت که بر روی پوست سر قرار می دهیم سعی می کنیم ضمن وارد کردن فشار ملایم به پوست، حرکاتی مانند گردباد به آن بدهیم.در مجموع عمل ماساژ پوست سر بایستی با نهایت ملایمت و حوصله انجام گیرد. هر نوع ماساژ که با عجله و از روی بی حوصلگی و با خشونت انجام گیرد ممکن است به جای مفید بودن نتایج معکوس نیز به دنبال داشته باشد.پس از انجام هر ماساژ گرمی مطبوعی در ناحیه پوست سر احساس شده و یک حالت راحتی مخصوص به انسان دست می دهد که این احساس گرمی به علت زیاد شدن جریان خون پوست سر در نتیجه ماساژ می باشد.

ماساژ

ماساژ با گذاشتن فشار پوست سر را گرم می کند وشریانهای خون را برای افزایش گردش خون باز می نماید .افزایش گردش خون به این معناست که فولیکولهای مو مواد مغذی لازم برای رشد را به مقدار بیشتری دریافت می کنند حرکات مالشی پوست سر همچنین باعث ارامش بیشتر واسترس کمتر وتقویت ریشه ای مو می گردد .

اگر روغنهای مغذی برای ماساژسر استفاده کنید باعث کاهش بروز شوره سر وخشکی پوست می شود ودرفرآیند رشد مو موثر است . روغنها همچنین با اثر گذاشتن برساقه وریشه مو مشکلاتی مانند خشکی مو ، موخوره وشکنندگی ساقه مو را کاهش می دهند .

چگونه می توان ماساژسر را به شیوه درست انجان داد :

از روغنهای مغذی مانند روغن بادام ،روغن کنجد ، روغن آویشن ،روغن رزماری و… می توان برای ماساژ سر استفاده کرد ابتدا با قرار دادن ظرف روغن داخل آب گرم ،روغن را گرم کنید سپس انگشتان رابه روغن آغشته می نماییم .ماساژسر را منطقه به منطقه انجام می دهیم اولین منطقه خط رویش مو در پیشانی است وبه سمت عقب سر پیش می رویم .آخرین منطقه ناحیه انتهایی جمجمه ۱ سانتیمتر بالاتر از اولین مهره گردن می باشد . فشار انگشتان دستها باید در حد متوسط باشد .به صورتیکه افزایش گردش خون در پوست سراحساس شود وایجاد آرامش نماید .پس از آن که به منطقه انتهایی در ناحیه پشت سر رسیدیم .ماساژ سر را از ناحیه شقیقه آغاز می کنیم وبه سمت عقب می رویم .پس از انکه ماساژسر برای اولین بار انجام شد .برا بار دوم فشار انگشتان باید کمب بیشتر وحرکت دادن آنها سخت تر باشد . این مرحله ماساژباعث افزایش بیشتر وبهتر جریان خون وکمک به بر طرف کردن سلولهای مرده وخشک پوست سر می کند که مزاحم رشد مو هستند .مرحله ماساژمعمولا ۱۰دقیقه طول می کشد وپس از اتمام آن به مدت ۳۰ دقیقه روغن باید روی پوست سر بماند وپس از آن میتوان شستشو وحالت دادن موها را انجام داد .

چگونه می توان روغن مناسب برای ماساژ سر را انتخاب کرد :

اگر شما موهای خشک دارید که در آن شکنندگی ساقه مو و موخوره مشهود است می توانید روغن بادام ،روغن کنجد، روغن اسطوقدوس یک انتخاب مناسب برای موهای نازک است ومی تواند به تحریک فرایند رشد مو وهمچنین تنظیم چربی سر کمک کند .افرادیکه موهای نازک دارند همچنین می توانند ازفواید روغن نارگیل یا روغن رزماری بهره ببرند روغن نارگیل به کاهش ریزش مو کمک می کند وروغن رزماری فولیکولهای مو را برای رشد جدید تحریک می نماید .