h

شما میدانید چرا به بعضی خوردنی ها میوه و به بعضی ها سبزی میگوییم؟

به نظر شما دسته بندی میوه و سبزیجات چگونه است؟ منظورم این است که بر طبق چه ملاک هایی می گوییم مثلا گوجه گوجه فرنگی بیچاره یک سبزی بیش نیست در حالی که جناب سیب با افتخار یک میوه است. ملاک های این دسته بندی ها چیست؟

شاید خنده تان بگیرد و باورتان نشود وقتی بفهمید در حقیقت موز یک سبزی است(نویسنده: خب معلومه که باورمون نمیشه) و یا اینکه گوجه فرنگی یک میوه است(بازم نویسنده: این یکی که دیگه عمرا).

دسته بندی میوه و سبزیجات

به طور کلی قسمت گوشتی و خوردنی دانه هایی که از گلهای هر گیاهی به وجود می آید میوه نامیده می شود، در صورتی که تنه، برگها و گلهای سبزینه های گیاهی که به عنوان غذا مصرف می شود، سبزیجات نام دارد. اما اگر بخواهیم علمی صحبت کنیم، تعریف بالا درست نیست.

بر طبق اصول گیاه شناسی، قسمتی از گیاه که دانه دارد میوه نامیده می شود و قسمت باقیمانده که به عنوان غذا مورد استفاده قرار می گیرد سبزی نامیده می شود.

دانشمندان میوه ها را به سه طبقه تقسیم می کنند که عبارت اند از: ۱- میوه هایی که دارای مغز و دانه می باشند مثل پرتقال، سیب، هندوانه و … ۲- میوه هایی که دارای هسته می باشند مثل آلو، آلبالو، هلو، و … ۳-میوه های خشک مثل بادام، گردو و … .

حتما تعجب می کنید اگر بدانید که بر اساس علم گیاه شناسی نخود و لوبیا نیز جزو میوه جات هستند. خیار و کدو نیز میوه می باشند. اما کلم، شلغم، تربچه و گل کلم جزء سبزیجات می باشند.

مدت زمان طولانی بود که در آمریکا بحث و جدل بر روی سبزی یا میوه بودن گوجه فرنگی وجود داشت و سرانجام ساپرام کورت آمریکایی مجبور شد اینطور تصمیم بگیرد که بر اساس علوم گیاهی گوجه فرنگی یک میوه و بر طبق استفاده ی عمومی یک سبزی می باشد.

در سال ۱۸۹۳ ساپرم کورت با در نظر گرفتن این دو نقطه نظر اعلام داشت گوجه فرنگی از نقطه نظر تجاری یک سبزی می باشد، اما از نقطه نظر علمی یک میوه به حساب می آید. در واقع تعاریف علمی از میوه و سبزیجات با استفاده عمومی سازگاری ندارد. مثلا ما بعضی از میوه ها را سبزی می نامیم مثل نخود و بادمجان و همچنین بعضی از سبزیجات مانند موز خام را میوه می نامیم.