نوشته های  پایین از لابلای نوشته ها، مقالات و سخرانی های  کورت ونه گات، طنز نویس، صلح طلب و رمان نویس تلخ نگر آمریکایی بیرون کشیده ایم، او عجیب طنز آمیز و تلخ و رنج دهنده و یاس آور می نویسد. ونه گات از مارک تواین میگوید، از عیسای مسیح میگوید، از آبراهام لینکن، از پزشکی قدیس به نام اگناز سملوایزا و از سفر مریخی ها به زمین و از همه مهمتر از جرج بوش و آمریکای امروز. درباره ی معنای هنر و ادبیات حرف میزند و درباره ی حماقت های جنگ های جهانی و جنگ عراق و از اینکه از دوازده سالگی سیگار پال مال بدون فیلتر میکشد و به خاطر اینکه بر خلاف نظر پال مال سازها سیگار هنوز باعث مرگ او نشده میخواهد شکایت کند!، و گویا به موسیقی هم علاقه داشته، از نوشته هایش کاملا معلوم است .

0_cdbba_323e3c16_orig

«اگر جدا دلتان می خواهد پدر و مادرتان را اذیت کنید، کمترین کاری که از شما بر می آید، رفتن به وادی هنر است! شوخی نمی کنم. با هنر نمی شود چرخ زندگی را چرخاند. هنر روشی بسیار انسانی برای تحمل پذیر تر کردن زندگی است. به خدا، سر و کله زدن با هر هنری، مهم نیست که کارتان را خوب بلد باشید یا نه، راهی است برای تعالی روحتان. توی حمام آواز بخوانید، قصه تعریف کنید، شعری برای یکی از رفقایتان بسرایید، حتی اگر شده یک شعر آبکی مزخرف. تا جایی که برایتان مقدور است این کارها را بکنید. پاداش عظیمی نصیبتان می شود. با این کار شما چیزی را خلق کرده اید.»

1212_SBR_LETTERS_Vonnegut.jpg.CROP.article250-medium

«مردی از سان فرانسیسکو در نامه اش به من اینطور نوشته:

چطور عموم مردم آمریکا این قدر احمق شده اند؟ مردم هنوز خیال میکنند بوش منتخبشان است، خیال میکنند او مراقب ماست و میداند چه کار میکند. چطور میشود مردم را با کشتنشان و نابود کردن کشورشان «نجات داد»؟ چطور میشود دست پیش بگیریم و حمله کنیم، چون شاید خیلی زود به ما حمله کنند؟ نه معنا، نه منطق، نه اساس اخلاقی هیچ یک در چنته او نیست مگر عروسکی احمق که ما را به لبه پرتگاه هل میدهد. چرا مردم نمیبینند دیکتاتور نظامی کاخ سفید لباس تنش نیست؟به او گفتم اگر شک دارد ما شیاطینی در بند جهنم هستیم، باید غریبه ی مرموز مارک تواین را بخواند که سال ۱۸۹۸ نوشته، یعنی خیلی قبل تر از جنگ جهانی اول(۱۹۱۸-۱۹۱۴). در داستانی که اسمش را به کتاب داده مطابق نظر مهیب خود و نظر من ثابت میکند نه خدا، بلکه شیطان بود که سیاره زمین را آفرید و «نژاد بشر را نفرین کرد.»

اگر تردید دارید، روزنامه صبح را بخوانید. مهم نیست کدام روزنامه. مهم نیست مال چه روزی.»

 

download

در جایی میگوید :
«اگر قرار باشد روز

ی بمیرم ، دور از جون البته ، این را روی قبرم بنویسید :
تنها دلیلی که او
برای اثبات  وجود خدا نیاز داشت ،
موسیقی بود .»

Kurt-Vonnegut0658

و همینطور:

«صرف نظر از اینکه حکومت ، چقدر فاسد و بی رحم و حریص است یا شرکت ها و رسانه ها و نهادهای خیریه و مذهبی ما ممکن است این طوری شوند ، موسیقی کماکان شگفت انگیز خواهد بود .»