بی خوابی شبانه

بی خوابی شبانه به شرایط افراد بستگی دارد و در نهایت منجر به بیماری” بی خوابی” می شود.
متخصصان سلامت خواب بر این باورند که اگر احساس تنش و استرس و نگرانی داشته باشید یقینا دچار بی خوابی شبانه خواهید شد و ذهن شما به بدن تان اجازه استراحت نمی دهد.
اگر در طول شب بیدار هستید و از این پهلو به آن پهلو می غلتید بهترین راه این است که از جا بلند شوید و به کار دیگری بپردازید که چشمان شما را خسته و فکر شما را آرامش بخشد.
برخی دوش آب گرم را توصیه می کنند و برخی خواندن کتاب را برای خسته شدن چشمان مفید می دانند. اما به یاد داشته باشید که هیچوقت از تلویزیون و کامپیوتر برای درمان بی خوابی شبانه خود استفاده نکنید. چون آنها فکر شما را بیدارتر می کنند.

نهایتا اگر این عارضه بسیار برای شما آزار دهنده می باشد می توانید بسته به اینکه در کدام مرحله از خواب (شروع خواب یا در ادامه خواب) مشکل دارید از قرص های خانواده بنزودیازپین یا فنوباربیتال استفاده نمایید. البته در ایالات متحده آمریکا، بیشترین قرص خواب آوری که استفاده می شود قرص زولپیدوم می باشد. فراموش نکنید که مصرف این قرص ها حتما می بایست با تجویز پزشک صورت گیرد. چون در مصرف آنها تحمل ایجاد می شود، تنظیم دوز آن بسیار مهم می باشد و در دراز مدت عوارض جانبی زیادی دارند.