با توجه به باور غلطی که هم اکنون در میان مردم در خصوص اهدا خون خانم ها وجود دارد، خانم ها می توانند سالی ۳ بار خون خود را اهدا کنند.

گروه خونی

متن زیر صحبت های بشیر حاجی بیگی مدیر کل انتقال خون استان تهران در گفتگو با اشگاه خبرنگان جوان می باشد.

بحث فرهنگ سازی در خصوص اهدای خون در خانم ها باید بیشتر از همیشه صورت گیرد چرا که اهدا خون خانم ها در ایران به نسبت سایر کشورها بسیار پایین تر است.
این باور غلطی است که در خصوص خون دادن خانم ها و مشکلات آنها در جامعه وجود دارد چرا که تمامی افراد چه خانم و چه آقا قبل از خون دادن کاملاً مورد بررسی جسمی قرار گرفته و در صورت دارا بودن شرایط آنها می توانند خون خود را اهدا کنند.
در کشور فرانسه ۵۱ درصد خانم ها خون خود را اهدا می کنند و این در حالی است که تعداد اهدا کنندگان خون مرد در این کشور ۴۹ درصد است.
شرط اهدا خون در کشور ایران برای آقایان ۴ بار و برای خانم ها سالی ۳ بار است که البته این پروسه به صورت کاملاً استریل انجام می شود و چنان چه قبل از اهدا خون مشاوره پزشکی و معاینه پزشکی صورت می گیرد فرد کم خون باشد اجازه داده نمی شود که خون خود را اهدا کند و بنابراین باید فرهنگ سازی درست در خصوص اهدا خون خانم ها در ایران صورت گیرد.
البته این امر را نمی شود انکار کرد که تقریباً خانم های ایرانی به دلیل شرایط فیزیولوژیکی دچار کم خونی هستند اما این امر دلیلی قانع کننده نیست که اهدا کردن خون را تحت شعاع قرار دهد.
هم اکنون در زمینه اهدا خون در سنین مختلف تا اندازه ای توانستیم موفق عمل کنیم چرا که با تهیه جزوه و کتاب در سنین راهنمایی و بازدید دانش آموزان از مراکز انتقال خون در بحث اهدا خون در بین جوانان موفق عمل کردیم.
البته هم اکنون افراد در رده سنی ۲۵ تا ۳۵ بیشترین رده خونی اهدا کننده را در کشور به خود اختصاص داده اند.