درازترین زبان دنیا در بین جانواران خشکی تعلق به یک نوع مورچه خواری است که در آمریکای جنوبی زندگی میکند د درازای زبان این نوع مورچه خوارها به شصت و یک سانتیمتر میرسد. مورچه خوارها به کمک زبان درازشان میتوانند تقریبا” به تمامی زوایای لانه مورچه ها دسترسی داشته باشند.

210px-Myrmecophaga_tridactyla_-Detroit_Zoo,_Michigan,_USA-8a

ولی درواقع بزرگترین زبان دنیا به وال آبی تعلق دارد که مساحت آن به دوازده متر مکعب میرسد وجالبتر از این وزن زبان وال آبی است که به  دو تن میرسد. زبان وال آبی تقریبا هم اندازه و هم وزن یک فیل آفریقایی کاملا بالغ است.

blue-whale-tongue-n-elephant

اخیرا گروهی از تصویربرداران نشنال ‌جئوگرافی به همراه زیست‌شناسی از دانشگاه نبراسکا لینکلن از زبان‌درازترین پستاندار جهان تصویربرداری کردند.این موجود که یک گونه کمیاب از خفاش‌هاست، درازترین زبان را در میان پستانداران دارد. این گونه که «خفاش شهدخوار لب‌لوله‌ای» نام دارد، سال ۲۰۰۵ در اکوادور کشف شد. این خفاش حدود پنج سانتی‌متر طول دارد، اما طول زبانش به ۹ سانتی‌متر می‌رسد؛ یعنی زبان این خفاش یک و نیم برابر طول بدنش است.

image

ناتان موچالا زیست‌شناسی که به کشف این گونه در جنگل مه‌آلود آندین کمک کرده است، درباره این گونه خفاش می‌گوید: «این خفاش‌ها می‌توانند در نزدیکی سطح زمین پرواز کنند و از این نظر شبیه مرغ مگس‌ هستند.« تصویربرداران نشنال‌جئوگرافی با استفاده از دوربین‌های ویدئویی با کیفیت تصویربرداری بالا موفق شدند برای نخستین‌بار از این خفاش هنگام مکیدن شهد یک گل لوله‌ای‌شکل (Centropogon nigricans) تصاویری را ضبط کنند. ویدئویی که نشنال‌جئوگرافی منتشر کرده است، این جاندار را در حال مکیدن شهد گل با زبان دراز خود نشان می‌دهد. در تصاویر کلوزآپ این ویدئو زبان این خفاش مثل یک مار وارد گردن بلند گل می‌شود و زمانی که زبان به شهد می‌رسد، تغییرشکل می‌دهد و اطراف آن خاردار و دارای برآمدگی می‌شود.

123

زبان درازترین سگ جهان با زبانی به اندازه ۱۱٫۴۳ سانتیمتر از آمریکا توانست در کتاب ثبت رکوردهای جهانی گینس رکورددار شود. مالک آمریکایی این سگ گفت: «پوگی» توسط صاحب قبلی اش در خیابان رها شده‌ بود که من آن را پیدا کردم و پس از مدتی متوجه شدم زبانش از دیگر حیوانات نوع خودش بلندتر است. مسئولان ثبت رکوردهای جهانی گینس پس از اندازه‌گیری زبان این سگ کوچک اظهار داشتند طول زبان آن از بزرگی کل بدنش هم بیشتر است.

 678458

زبان انسان ها بیش از ۵ تا ۷ سانتی متر از دهان خارج نمی شود و کمتر کسی می تواند بدون مشکل زبانش را به بینی برساند اما افرادی در دنیا دارند که رشد زبانشان متوقف نشده و حالا رکورددار بلندترین زبان دنیا هستند. گاستفان تیلورگ مردی ۵۱ ساله است که برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ توانست رکورد بلندترین زبان دنیا را به دست آورد. در آن زمان زبان گاستفان” نزدیک به ۹.۵ سانتی متر طول داشت. پس از “استفان” زنی با زبان ۹.۷۵ سانتی متری رکورد را به دست آورد و به مدت یک سال این رکورد را در دست گرفت. چندی پیش و در اندازه گیری های جدید استفان شانس خود را امتحان کرد و متوجه شد زبانش رشد بیشتری داشته است. این مرد در حال حاظر زبانی ۹.۸۰ سانتی متری دارد که در دنیا بی نظیر و منحصر به فرد است. حالا او رکورد درازترین زبان دنیا را بار دیگر به دست آورده است و ممکن است تا سال های آینده این رکورد پیشرفت بیشتری نیز داشته باشد.

Stephen-Taylor

زبان درازترین دختر دنیا با زبانی ۱۰.۵ سانتی متعلق به یک دختر آمریکایی است. این دختر خانم آمریکایی که تاپر نام دارد گفت: زبان من دو برابر زبان افراد دیگر طول دارد و خیلی بزرگ است. تاپر در سال ۲۰۱۱ میلادی به دلیل دارا بودن درازترین زبان توانست این رکورد را در کالیفرنیا بدست آورد و در کتاب رکوردهای گینس به ثبت برساند.