چشمان زیبا

دکتر سید عبدالرضا طبسی در گفتگو با ستاد خبری نوزدهمین کنگره سراسری چشم پزشکی ایران اظهار کرد: برخی مواقع به علت اختلال در هماهنگی دو چشم، فرد دو بینی دارد اما فکر می‌کند که تار می‌بیند.

در این حالت، بیمار با بستن یک چشم و دیدن با چشم دیگر می‌تواند متوجه این مشکل بشود. اگر با دو چشم تار می‌بیند و با یک چشم درست می‌بیند مشخص می‌شود که دو چشم وی هماهنگی دید ندارد و باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند.

وی افزود: مورد دوم مربوط به عیوب انکساری چشم است. وقتی بیمار چشمش تار می‌بیند اگر چشمانش را تنگ کرد و نقطه‌ای که تار می‌دید شفاف شد او مشکل عیوب انکساری دارد و با تجویز عینک یا اعمال جراحی مشکل او حل می‌شود که صد البته تشخیص قطعی با چشم‌پزشک است.

عضو هیات علمی کنگره چشم‌ پزشکی گفت: دسته سوم کسانی هستند که در عصب بینایی‌شان مشکل دارند. این مشکل ممکن است ناشی از ضربه، التهاب، مسائل تغذیه‌ای و یا فشار باشد. مهم‌ترین نکته این است که این افراد بدانند به صورت ناگهانی دچار مشکل تاری چشم شده‌اند یا بتدریج؟

دکتر طبسی اظهار کرد: در این مواقع فرد بیمار باید به متخصص نوروافتالمولوژیست یا متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند تا مشکلش بررسی و حل شود.

وی گفت: بر اساس تحقیقی که به مدت ۱۵ سال روی بیمارانی که التهاب عصب بینایی داشته‌اند، انجام گردیده، مشخص شده در ۷۵ درصد موارد، این افراد به بیماری MS دچار شده‌اند که درمان خاص خود را دارد. اما در ۲۵ درصد موارد هم، طول درمان فرد کوتاه است. اما نکته مهم آن‌که باید بدانیم که هر التهاب عصب بینایی نشانه MS نیست.

وی همچنین گفت: آمار دقیقی در ایران وجود ندارد که چند درصد از افرادی که تاری چشم دارند با عینک مشکل‌شان حل می‌شود و چه تعدادی مشکل التهاب بینایی دارند. نوزدهمین گنگره چشم‌پزشکی ایران ازفردا به مدت ۴ روز در سالن همایش‌های رازی برگزار می‌شود.