از صدها فرمت گوناگون برای انتشار و اشتراک گذاری اطلاعات این روزها در اینترنت استفاده می‌شود که در بسیاری از موارد نیز پس از دانلود این گونه از فایل متوجه می‌شویم که ویندوز ما توانایی نمایش آن را به صورت پیش فرض ندارد و برای استفاده و مشاهده محتوای موجود در آن فایل نیاز است که برنامهٔ دیگری را بر روی سیستم خود نصب کنیم. فرقی نمی‌کند که فایل مورد نظر یک تصویر، ویدئو، سند و یا یک فایل فشرده شده باشد چون به را انتشار هر یک از این نوع داده‌ها از فرمت گوناگونی استفاده می‌شود. در این نوشته از سایت تورتک با نرم افزار رایگان و همه کاره Free Viewer آشنا می‌شویم که توانایی نمایش محتوای بیش از ۹۰ فرمت پر استفاده و کاربردی را به سیستم شما بدون نیاز به نصب هیچ نرم افزار اضافه ای می‌بخشد.

دانلود برنامه free viewer

آشنایی با برنامه رایگان Free Viewer

با نصب برنامه Free Viewer در سیستم خود از نصب نرم افزار چند گیگابایتی مانند مایکروسافت آفیس، فتوشاپ، نرم افزار بخش فایل ویدئویی و … برای نمایش فایل دانلود شده خود از اینترنت دیگر بی نیاز هستید و توانایی استفاده از رنج وسیعی از فایل با فرمت مختلف را در سیستم خود خواهید داشت. همچنین این برنامه کاملاً رایگان است و نیاز به وارد کردن شماره سریال و یا کرک کردن آن برای استفاده وجود ندارد.

فرمت پشتیبانی شده در این برنامه

برای اینکه بهتر با قابلیت برنامه Free Viewer و فرمت‌هایی که این نرم افزار از آن‌ها پشتیبانی می‌کند آشنا شوید در زیر نگاهی به امکانات معرفی شده توسط توسعه دهندگان این برنامه می‌اندازیم. توجه داشته باشید این امکانات تنها بخشی از قابلیت کاربردی Free Viewer هستند و با دانلود و نصب آن در سیستم خود می‌توانید از تمامی امکانات آن بهره ببرید.

  •  باز کردن و ویرایش اسناد: علاوه بر اینکه این نرم افزار از فرمت رایج فایل متنی و اسناد ساخته شده توسط مایکروسافت آفیس مانند docx، xlsx، pptx، doc و xls پشتیبانی می‌کند شما توانایی باز کردن و ویرایش فایل. odt را نیز که با برنامه Open Office ایجاد شده‌اند را دارید. برای سهولت در امر ویرایش این‌گونه از فایل نیز تمامی ابزار مورد نیاز برای ویرایش دستی آن‌ها در Free Viewer وجود دارد.
  •  باز کردن و ویرایش فایل تصویری و عکس: برنامه Free Viewer محیط جذابی را برای ویرایش فایل تصویری در اختیار شما قرار می‌دهد که در آن امکان باز کردن و نمایش اکثر فرمت تصویری رایج و حتی فایل خام عکس از دوربین دیجیتال شما وجود دارد. از معروف‌ترین این فرمت ها که شاید تا امروز نیز به آن‌ها آشنا شده باشید می‌توان به jpeg، jpg، gif، png، tiff، psd، arw، cf2، crw، org، raf و raw اشاره کرد.
  •  اجرای فایل صوتی و ویدئویی: با توجه به این موضوع که هر یک از فایل ویدئویی معمولاً با استاندارد خاصی و فرمت خاص خود در اینترنت توسط کاربران انتشار می‌یابند حتماً شما نیز با مشکل عدم پشتیبانی نرم افزار پیش فرض ویندوز با نام Windows Media Player با این گونه از فایل پس از دانلود روبرو شده‌اید. با استفاده از برنامه Free Viewer به سادگی توانایی اجرای اکثر فایل ویدئویی و فیلم مورد نظر خود را در ویندوز خواهید داشت. از رایج‌ترین فرمت استفاده شده در این زمینه می‌توان به avi، mpg، mpeg، mp4، mkv،۳gp، mp3، mid، flac، wma، ogg و swf اشاره کرد.
  •  استخراج فایل‌های فشرده: معمولاً برای کاهش حجم فایل انتشار یافته در اینترنت از نرم افزار فشرده ساز استفاده می‌شود و شما در هنگام استفاده از آن‌ها باید با نصب برنامه مربوطه آن فایل را به اصطلاح از حالت فشرده استخراج ( Extract ) کنید. با استفاده از این نرم افزار دیگر نیازی به نصب این‌گونه از نرم افزار مانند Win RAR و … را نخواهید داشت چون در این برنامه از طیف گسترده‌ای از فرمت فایل فشرده نیز پشتیبانی می‌شود. به سادگی با استفاده از Free Viewer توانایی استخراج فایل از حالت فشرده و نمایش آن‌ها را خواهید داشت. فرمت پشتیبانی شده در این زمینه نیز عبارتند از ۷z، zip، rar، gz، tar، tgz، jar و xpi که تقریباً تمامی فرمت رایج را در این زمینه پوشش داده است.

البته همان طور که گفتیم این موارد تنها بخشی از قابلیت این نرم افزار رایگان بود و با استفاده از آن با قابلیت خیلی بیشتری مانند یک Hex Editor پیشرفته و … نیز روبرو خواهید شد.

چگونه فایل‌ها را به صورت خودکار با این برنامه باز کنم؟

خود ویندوز شما در قسمت Open With قابلیت انتخاب برنامه پیش فرض برای باز کردن هر فرمتی را دارد اما اگر می‌خواهید به صورت ساده تری این برنامه را به عنوان برنامه پیش فرض برای بعضی از انواع فرمت انتخاب کنید تا از این به بعد با کلیک بر روی آن نوع فایل در ویندوز به صورت خودکار با این برنامه باز شوند تنها کافی است از منوی File این برنامه بر روی گزینه File Associations کلیک کنید.

با انجام این کار لیستی از فرمت پشتیبانی شده توسط Free Viewer نمایش داده می‌شود که با تیک دار کردن هر یک از فرمت ها می‌توانید این برنامه را به عنوان برنامه پیش فرض نمایش دهنده آن فایل در ویندوز انتخاب کنید.