زن امروز، مرد دیروز

دکتر کیهان نیا،روانشناس و مشاور خانواده، در کتاب خود با عنوان “زن امروز مرد دیروز” این چنین بیان کرده است : «زن امروز زنی ست که وکیل ، قاضی ،استاد دانشگاه و پرستار قوی و … است و برای خود دارای ارزش هایی می باشد اما مرد به صورت دیروزی باقی مانده است و مسئله شایسته سالاری دیگر مهم نیست ،مرد رفتارهایی که پدرش با مادرش اعمال کرده است رامیخواهد در زندگی خود پیاده کند ،به صورت مرد سالاری، که این خود باعث بروز مشکل می شود.»

علت های طلاق در سالهای اخیر

  1. بیکاری: مسائل اقتصادی که نقش مهمی دارد بر زندگی ها تاثیرمی گذارد.
  2. اعتیاد: که در بین آقایان جوان مد شد است اعتیاد به مواد مختلف که خانواده را به تشنج می کشد.
  3. گریز پایی: این قضیه گریز پایی، فساد و خیانت پنهان است و افراد به آن اشاره نمی کنند واین به دلیل رواج آزادی ،استفاده از کامپیوتر،اینترنت و چت و … است که امکان گریز پایی مازاد را افزایش داده است.
  4. اقتصاد ناسالم: امروزه به علت اقتصاد ناسالم عده ای نوکیسه که از لحاظ روانی ظرفیت پول دار شدن را ندارند به پول می رسند و این خود باعث بروز مشکل می شود.
  5. فهم و درک: فهم و درک زنان به علت رفتن به دانشگاه ها و خواندن کتاب های مختلف و افزایش احترام به خود افزایش یافته است و از آنجایی که مردها توانایی چنین کاری را ندارند می تواند باعث بروز اختلاف شود.

طلاق

پیامد های طلاق

احساساسات نادرست

بیشتر فرزندانی که حاصل طلاق هستند دارای تفکراتی هستند از قبیل: احساس بی پناهی کردن ، قربانی شدن، بی کسی می کنند،این احساسات مخرب است وفرد برای تحمل درد به سمت اعتیاد سوق پیدا می کند ،اعتیاد یعنی انصراف سازها ،فرد را از درد اصلی منصرف می کند.

رفتارهای ناهنجار

پدید زور گویی ، زورگیری و خلاف کاری است ، در تمام خانوادهای بد سرپرست یا بی سرپرست یا خانواده هایی که در آن طلاق انجام شده یا دچار اعتیاد هستند و به ور کلی تشنج و کشمکش وجود دارد دارای فرزندان معتاد و بزهکار می باشند و یا اگر فردی با یکی از این گونه افراد ازدواج کند دچار مشکلات در زندگی زناشویی می شود.

family-divorce-lawyer1

آیا فاصله سنی زوجین درطلاق تاثیرگذار است؟

در اسلام دختردرسن ۹سالگی و پسردر۱۵سالگی به سن تکلیف می رسد به عبارتی فاصله ی سنی ۶سال .البته این در رابطه با تکلیف شدن است که فرد بعد از تکلیف می تواند ازدواج کند. اما روانشناسان بر این عقیده هستیم که تفاوت سن زن و مرد باید چهار تاهفت سال باشد و مرد هم بزرگتر باشد تا بتواند اقتدار اداره ی زندگی را از نظر اقتصادی ،اجتماعی و بر خورد با دیگران را داشته باشد.

زنان و مردانی که زیر ۲۴ سال سن دارند و هم سن هستند احتمال آسیب پذیری این ازدواج هست.
در زنان و مردانی که سن زن بالاتر از سن مرد است وزیر ۲۴ سال سن دارند احتمالا این ازدواج هم آسیب پذیر است.
اگر زن و مرد ۳۰ سال به بالا سن داشته باشند به لحاظ این که به بلوغ اجتماعی رسیده اند احتمال بروز مشکل و طلاق کمتراست.
در حالت کلی سن پسر ۲۸ تا ۳۲ سال و در دختر ۲۴ تا ۲۵ است.
در بعضی موارد که سن ازدواج کمتر است اما با مراقبت پدر و مادر است این ازدواج منعی ندارد.

چرا در گذشته آمار طلاق کمتر بوده است؟

در گذشته زندگی ها قبیله ای و طایفه ای بود به عبارتی خانواده گستر بود و زن و مرد با پدر و مادرزندگی می کردند وافراد آموزش لازم را می دیدند در نهایت آسیب پذیری در این نوع ازدواج ها کمتر بود. در حال حاضر که زندگی ها هسته ای شده است و هر کس برای خودش به صورت مستقل زندگی می کند در نتیجه آسیب پذیری زیاد شده است .