لیزر درمانی تاثیری درکاهش وزن ندارد و فقط برای کاهش سایز و اندازه برخی اندام های بدن مانند شکم، پهلوها و ران ها می تواند، موثر باشد.
بیشتر افراد دارای اضافه وزن پس از اینکه مدت ها به طور پراکنده از رژیم های غذایی و ورزش برای کاهش وزن خود کمک می گیرند، اما باز موفق به از بین بردن توده های انباشته شده چربی در ناحیه کمر، شکم و ران خود نمی شوند. این افراد پس از امتحان کردن این روش ها و ناامید شدن از آنها به روش های لاغری با استفاده از لیزر روی می آورند، اما آنها نمی دانند که آیا واقعا می شود برای لاغر شدن از میانبرهایی همچون روش های کاهش چربی با استفاده از لیزر مانند کویتیشن، لیپولیزر، کرایو لیپولیزر و لیپوماتیک بهره گرفت و آیا اصولا این روش ها جایگزین مناسبی برای کاهش وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش خواهد بود؟

اشتباهی که بسیاری از این افراد در گرایش به این روش ها مرتکب می شوند، آن است که کاهش چربی با کمک لیزر را روشی برای کاهش وزن در نظر می گیرند ؛ این درحالی است که این روش ها صرفا برای درمان چربی های محدود ناحیه شکم، پهلو، باسن و ران ها مناسب است.

1

 لیزر بیشتر در زمینه کاهش سایز موثر است و تاثیری در کاهش وزن ندارد. همچنین افرادی که دارای وزن های بسیار بالا هستند، ابتدا باید از روش های جراحی مربوط به کاهش وزن کمک بگیرند و در ادامه از لیزر برای از بین بردن باقی مانده چربی ها استفاده کنند. از لیزر می توان در کنار دیگر روش ها برای لاغری موضعی استفاده کرد، افزود:کاهش وزن فقط با رژیم مناسب و ورزش و فعالیت بدنی کافی محقق می شود، اما در ادامه می توان از لیزر به عنوان روشی کمکی برای مصرف چربی ها به عنوان منابع انرژی انباشته شده موضعی بهره گرفت.
با بهره گیری از لیزر کم توان محل لاغری تعیین می شود و با لیزر، چربی های داخل سلولی آزاد می شوند ؛ در ادامه بیمار باید با انجام فعالیت های مناسب بدنی چربی ها را دفع کند. استفاده از لیزر کم توان در مطب ها قابل انجام است و با چند جلسه می توان به نتیجه مورد نظر رسید.
در این روش از لیزر و ساکشن همزمان استفاده می شود که اقدامی تهاجمی بوده و به اتاق عمل نیاز دارد. در این روش سلول های چربی با لیزر تخریب شده و با ساکشن خارج می شوند.

 بهره گیری از این روش ها در افرادی که کاندیدای مناسبی برای انجام آن محسوب می شوند، منافاتی با سلامت ندارد اما باید برای رسیدن به نتیجه مطلوب در کنار استفاده از این روش ها، از رژیم غذایی مناسب، ورزش و فعالیت بدنی کافی برای اثر بخشی بهتر آنها استفاده کرد. در افرادی که نتوانند رژیم مناسب، ورزش و فعالیت بدنی لازم را رعایت کنند استفاده از لیزر کم توان به آزاد شدن دوباره چربی ها منجر می شود. در چنین شرایطی چربی های آزاد شده دوباره به داخل سلول ها برگشته و نتیجه ای از به کارگیری این روش ها حاصل نمی شود.

در چنین مواردی حتی بعد از کاهش سایز نیز اگر رژیم مناسب رعایت نشود از آنجا که تعداد سلول ها ثابت است، فرد دوباره افزایش سایز خواهد داشت. همچنین در مواردی که از لیپولیزر استفاده شده است مناطق دیگری نیز دچار افزایش سایز می شوند.

: علاوه بر مشکل برگشت پذیری اثرات ناشی از لاغری با لیزراین نکته نیز اهمیت دارد که با وجود آن که لیزر کم توان عارضه ای ندارد ولی لیپولیزر روشی تهاجمی است که اگر درست انجام نشود، احتمال سوختگی پوست و آسیب های متعدد دیگر نیز بر اثر آن وجود دارد.

در لیزر کم توان، سلول های چربی سالم می مانند فقط اندازه آنها کوچک می شود و با رعایت نکردن رژیم غذایی مناسب دوباره به اندازه قبلی برمی گردند و در لپپولیزر سلول های سالم نواحی دیگر نیز به دلیل رعایت نکردن رژیم غذایی و کم تحرکی، افزایش سایز خواهند داشت.

 در صورتی که دو اصل رژیم مناسب و ورزش و فعالیت بدنی کافی پس از به کارگیری این روش ها رعایت شود، بهره گیری از آنها در کاندیداهای مناسب عوارضی نخواهد.

image_13940916211616

لیزر لیپولیز چگونه عمل می کند؟

این تکنیک منحصربه فرد به صورت داخل بافتی و توسط سوراخهای ۱ تا ۳ میلیمتری روی پوست عمل می کند. تحت بی حسی موضعی یک فیبر نوری کاملا باریک زیر پوست هدایت می شود و بواسطه طول موج مناسب، اشعه لیزر روی چربیهای بافتی اثر نموده و آنها را به صورت نیمه مایع در می آورد. در این روش برخلاف لیپوساکشن هیچگونه ناهمواری ایجاد نمی شود و سطح پوست کاملا صاف و یکدست خواهد شد. در چاقی های حفیف و متوسط فقط تاباندن اشعه لیزر جهت ذوب نمودن چربیها کافی می باشد و دیگر نیازی به مکش (ساکشن)نمی باشد ولی در چاقی های شدیدتر جهت حذف چربیهای لایه عمقی نیاز به ساکشن وجود دارد.

مراحل انجام لیزر لیپولیز

ابتدا تحت شرایط استریل موضع مورد نظر کاملا بی حس می شود سپس سوراخهای کوچک ۱ تا ۳ میلی متری روی پوست ایجاد می شود و فیبر نوری با انرژی معینی به چربیها تابیده می شود که باعث تخریب سلولهای چربی می شود. در صورتیکه مقدار چربی کمتر از ۵۰۰ سی سی باشد اقدام دیگری نیاز نیست و چربیها توسط سیستم لنفاتیک جذب می شوند و در غیر این صورت چربیهای مایع توسط مکش خفیفی تخلیه می شوند. این عمل حدودا ۲ ساعت طول کشیده و بیمار مرخص می شود.

مزایای لیزر لیپولیز نسبت به لیپوساکشن

  • مناسب ترین نقاط بدن برای لیزر لیپولیز بازو، غبغب، پشت ، پهلو ، شکم و رانها می باشند.

  • لیزر لیپولیز بسیار ظریف و با دستکاری بسیار کمتر و درد و تورم کمتری نسبت به لیپوساکشن همراه است. به علت ظرافت کار با لیزر نتایج نهایی بسیار ایده ال بوده و آثار ناهمواری برخلاف لیپوساکشن های معمولی وجود ندارد.

  • تابش لیزر در زیر پوست باعث تحریک و ساخته شدن کلاژن و سفت شدن همزمان پوست می شود.
    تاباندن لیزر در لایه سطحی باعث رفع سلولیت می شود.

  • از نظر میزان و مقدار حذف چربیها در بیمارانی که کاندید مناسبی برای عمل باشند هیچ فرقی با لیپوساکشن ندارد ولی نتایج کیفی و زیبایی بسیار بهتر بوده و عوارض آن ناچیز است.

  • از مزایای دیگر لیزر لیپولیز افزایش کلاژن سازی، سفت شدن و جمع شدن پوست بلافاصله پس از عمل می باشد.

  • میزان تورم نسبت به لیپوساکشن کمتر بوده و سرعت بهبودی بسیار بیشتر می باشد.