همواره سوالاتی وجود دارند که ذهن ما را به خود درگیر می کنند و به دنبال جوابی برای اینگونه سوالات هستیم. چند نمونه از این سوالات را در زیر مطرح می کنیم و به پاسخگوی به این سوالات می پردازیم:

۱- آیا سیارات باید کروی باشند؟

بله، جاذبه گرانشی یک جسم به گونه ای عمل می کند که گویا از مرکز آن جسم سرچشمه می گیرد؛ درنتیجه جرمی که یک سیاره را شکل می دهد به طرف درون کشیده می شود. سیارات می توانند از مواد صخره ای، یخی یا گازی تشکیل شده باشند؛ اما تحت کشش شدید روبه داخل گرانش سیاره، همه آنها تا حدودی مانند سیالات رفتار می کنند. در صورت داشتن زمان کافی، مواد به طور طبیعی تمایل دارند همه جرم خود را تا جای ممکن به مرکز گرانش وارد بر آنها نزدیک کنند که باعث می شود سیارات شکل کروی به خود بگیرند.

۲- چه چیزی باعث چسپناکی چسپ می شود؟

چسپ ها از مولکول هایی ساخته شده اند که الکترون های آنها با الکترون های سطوح دیگر مواد پیوندهایی قدرتمند ایجاد می کند. اگرچه نوع دقیق این پیوندها و درنتیجه استحکام آنها طیف گسترده ای دارد، اما بسیاری از چسپ ها از پیوندهای کووالانسی برای ایجاد اتصال با دیگر مواد استفاده می کنند. در پیوند کووالانسی، الکترون ها میان چسپ و سطح ماده به اشتراک گذاشته می شود، که جداکردن آن دو از یکدیگر را بسیار دشوار می کند.

۳- آیا ظروف شیشه ای داغ شکننده تر هستند؟

دمای بالا مشکلی برای ظروف شیشه ای ایجاد نمی کند، بلکه توزیع غیریکنواخت دماست که مشکل ساز است. اگر لیوانی را درون یخچال بگذارید و دمای آن را تا ۴ درجه سیلسیوس پایین بیاورید، و سپس آب جوش درون آن بریزید، کف لیوان بی درنگ به دمای ۱۰۰ درجه سیلسیوس می رسد. از آنجایی که شیشه عایق خوبی است، چند ثانیه طول می کشد تا گزما به دیواره لیوان برسد. اختلاف دمای ۹۶ درجه ای باعث می شود محیط کف لیوان حدود ۰.۱۸ میلی متر منبسط شود، درحالی که اندازه دیواره لیوان ثابت می ماند. این اختلاف ابعاد، تنشی ناگهانی به لیوان وارد می کند که باعث شکستن لیوان می شود.

۴- آیا زمان در سیاه چاله متوقف می شود؟

پاسخ این سوال به این بستگی دارد که از منظر چه شخصی به مساله نگاه می کنید، اگر شخصی درحالی که ساعتی همراه خود دارد به درون سیاه چاله وارد شود، مشاهده می کند که ساعتش خیلی عادی مشغول کار است، حداقل تا زمانی که ذرات هردو آنها در اثر گرانش فوق العاده شدید سیاه چاله از هم بپاشند، اما برای ناظر خارجی، هرچقدر که ساعت به سیاه چاله نزدیک تر می شود، حرکت ان کندتر شده و با عبور از آستانه سیاه چاله (افق رویداد) حرکت آنها کاملا متوقف می شود.