کیم جونگ ایل، دیکتاتور کره ی شمالی زندگی پر رمز و رازی داشته است. محل تولد او با ابهام روبرو است. اسناد شوروی نشان می دهد کیم جونگ ایل زمانی که مادرش در سیبری بود به دنیا آمده است اما در کتاب های درسی کره شمالی نوشته اند او هجدهم بهمن ۱۳۲۰ در منطقه کوهستانی بیدو در شمال کره به دنیا آمده و تشکیل رنگین کمان و ظاهر شدن یک ستاره در آسمان، تولد او را نوید داده اند. در حالی که اسناد منتشر شده از سوی روس ها نشان می دهد او چند ماه پیش تر در روستایی دور افتاده در نزدیکی مرز کره و شوروی به نام «ویاتسکو» چشم به جهان باز کرده است. همچنین در این کتاب ها آمده است زمانی که او به دنیا آمد مردمی که او را احاطه کرده بودند فکر می کردند او خدا است. آنها فکر می کردند با به دنیا آمدن او زمستان به بهار تبدیل شده است و علت را هم ظاهر شدن یک رنگین کمان در آسمان می دانستند. همچنین در کتب درسی کره ی شمالی این مطلب ذکر شده است که او زمانی که شش ماه داشت هم می توانست راه برود و هم می توانست صحبت کند.
او بعد از اینکه به قدرت رسید از رهبران بزرگ کمونیستی مانند استالین و مائو تعریف و تمجید بسیاری کرد. او در تمام مدارس یک دیپارتمان آموزشی به نام “کیم جونگ ایل” ایجاد کرد. این دپارتمان ها، وظیفه ی نشر سخنرانی های او را داشتند و کودکان باید هر روز بخشی از سخنان او را دیکته می نوشتند. بیش از ۴۰۰۰۰ ماکت از محل تولد او ساخته شده است و در سرتاسر مدارس این کشور توزیع شده است. او خودش را به عنوان جذابترین مرد بر روی کره ی زمین معرفی کرده است.


مردم کره ی شمالی باور داشتند که او قدرت های فوق بشری داشته و می توانست هر زمان که دلش می خواست وضعیت آب و هوا را تغییر دهد. اما همه این ها دروغی بیش نبوده که با استفاده از جهل و ناآگاهی ملت به خورد آنها داده شده بود. در واقع شاید یکی از دلایلی که مردم این کشور را اینگونه منزوی نگه می دارند این باشد که بتوانند با استفاده از همین جهل بر آنها حکومت کنند.

به راستی کیم جونگ ایل چکونه رهبری بود؟ بیاید کمی بیشتر در مورد زندگی مردم این کشور و رهبرش صحبت کنیم. یک طرف داستان مردم کره شمالی قرار دارند. شاید جالب باشد که بدانید در کره شمالی پوشیدن شلوار جین آبی تیره ممنوع و نشانه فرهنگ غربی است. داشتن آنتن های ماهواره و گوشی تلفن همراه هوشمند جرمی در حد جاسوسی دارد. پیتزا و فست فود نشانه ای از گسترش فرهنگ امپریالیسم به شمار می رود و به طریق اولی فیلم های هالیوودی نشانه شیطانی آمریکاست. شبکه اینترنت داخلی است و امکان اتصال به شبکه جهانی وجود ندارد. زندگی مردم وابسته به محصولاتی است که در زمین های کشاورزی می روید. طرف دیگر داستان کیم جونگ ایل قرار داشت. او عاشق مشروب و سیگار بود و گفته می شود یکی از بزرگترین کلکسیون های سیگار و مشروب های درجه یک متعلق به اوست. اطلاعات رسیده از این کشور نشان می داد که جوگ ایل در یکی از اقامتگاه های تفریحی خود سوله ای مخصوص از انواع و اقسام شراب های دنیا داشت. آن زمان تعداد بطری های این کلکسیون تا بیش از ده هزار بطری برآورد می شد. با وجود همه محدودیت هایی که در برابر فرهنگ غربی وجود دارد، رهبر سابق کره شمالی عاشق سینمای هالیوود، به خصوص مجموعه فیلم های جیمز باند بود. او یک الکلی قهار و یک سیگاری حرفه ای بود که افراط در نوشیدن الکل و دود کردن سیگارهای برگ کوبایی او را سه سال پیش از مرگش تا مرز مرگ برد و کم مانده بود یک سکته مغزی خطرناک جانش را بگیرد.

در دهه شصت و زمانی که هنوز جوانی تازه کار در حکومت پدرش بود، مسئول امور تبلیغاتی کشور شد. تبلیغاتی که باید بر محور سینما و برنامه های تلویزیونی پایه گذاری می شد. همان دوران بود که باعث آشنایی او با تصاویر جذاب غربی شد. علاقه او به فیلم و سریال های غربی در کنار زن باره بودنش باعث شد رسوایی های مختلفی به بار آورد. او یک همسر و سه معشوقه رسمی داشت و هر زنی را که در کره شمالی بود، متعلق به خود می دانست و شوهرخواهرش که بعدها توسط پسرش اعدام شد، وظیفه تهیه زنان مورد نیاز را برای رهبر بر عهده داشت. با این حال او به زنان خارجی، به خصوص ستاره های مشهور موسیقی و سینمای کره جنوبی و ژاپن علاقه مند بود و دستور می داد آنها را از ژاپن یا کره جنوبی بربایند و پیش او بیاورند. این کار با پیچیده ترین عملیات اطلاعاتی سازمان جاسوسی کره شمالی انجام می شد و گاه رابطه پیونگ یانگ با سئول یا توکیو را تا مرز جنگ پیش می برد. یکی از معروف ترین این آدم ربایی ها در سال ۱۹۷۸ روی داد و طی آن خانم «شین سانگ اوک» بازیگر و کارگردان مشهور کره جنوبی و همسر سابق او «چه اون هویی» دزدیده و به کره شمالی منتقل شدند. این زوج هشت سال در کره شمالی باقی ماندند و به ساختن فیلم های تبلیغاتی برای کیم جونگ ایل پرداختند. آنها در سال ۱۹۸۶ از کره شمالی فرار کردند و خاطرات دوران اسارت شان را منتشر کردند. شاید برای شما جالب باشد کیم جونگ ایل به سریال های پر زرق و برق کره جنوبی بسیار علاقه داشت و برخی از این سریال ها را تا انتها دنبال می کرد. یک روزنامه چاپ سئول نوشته بود در جریان پخش سریال «یانگوم»، رهبر کره شمالی با اشتیاق فراوان آن را دنبال می کرده و ظاهرا به بازیگر نقش یانگوم، یعنی «لی یونگ آنگ» علاقه خاصی داشته است. بر اساس گزارش روزنامه «جونگ آنگ» یکی از سرگرمی های کیم جونگ ایل تماشای برنامه های تلویزیونی همسایه جنوبی از طریق ماهواره بوده است؛ امکانی که برای مردم کره شمالی ممنوع بود و همچنان دارنده تجهیزات ماهواره ای ممکن است در این کشور اعدام شوند.
شاید او هیچ گاه جزو ثروتمندان جهان محسوب نمی شد، اما ثروت او در مقابل فقر مردم کشورش، دوگانگی عجیبی از بی اعتقادی رهبر پیشین به شعارهای کمونیستی و دهقانی اش را نمایان می ساخت. رهبر سابق کره شمالی کلکسیونی از صدها خودرو داشت که بیشترین خودروهای آن متعلق به کمپانی های آلمان بود. بلند پروازی ها او و خاندانش باعث شد کره شمالی در سال ۱۹۸۰ میلادی دچار فروپاشی اقتصادی شود. امروزه این کشور یکی از منزوی ترین کشورهای جهان است. بعد از مرگ او مردم کره ی شمالی قبل از اینکه به سر کار و یا محل تحصیلاش بروند باید برای مجسمه های بزرگ او گل ببرند و به او با تعظیم کردن ادای احترام کنند.


امروزه این کشور کمی رویه خود را عوض کرده است و در برخی از زمان ها برخی از خبرنگاران خارجی توانسته اند وارد این کشور شودند و بتوانند از آنجا فیلم و عکس تهیه کنند. بیشتر مردم این کشور در فقر به سر می برند و امورات زندگی خودشان را با کشاورزی می گذرانند. رهبر فعلی با انتشار ویدیوهایی نشان می دهد که اوضاع اقتصادی کره ی شمالی رو به بهبود است.

منبع:

qajartime-inestagram