یک جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادراری با بیان اینکه ۵۰ درصد مشکلات ناباروری ها مربوط به مردان است خاطرنشان کرد:« اولین اقدام بررسی در مرد انجام دو مرتبه آزمایش تجزیه منی در یک مرکز با تجربه است در واقع با یک بار آزمایش نمی توان در مورد بیمار بودن یا طبیعی بودن مرد قضاوت کرد.»

مرد و بچه

دکتر محمد رضا صفری نژاد در گفت و گو با خبرنگار سلامت نیوز در خصوص تعریف ناباروری گفت:«بنا به تعریف سازمان بهداشت جهانی، زمانی می گوییم که یک زوج دارای مشکل ناباروری هستند که ۱۲ ماه یا یک سال از نزدیکی مرتب و منظم بدون پیشگیری آنها گذشته باشد. این بدین معنی است که زوجها خود را بیخودی متحمل هزینه و بررسی های تهاجمی نکنند. به عنوان مثال گاها زوجی بعد از شش ماه از ازدواج مراجعه می کنند و شکایت از عدم حاملگی همسر دارند. توصیه ما به این زوج ها مراجعه بعد از شش ماه دیگر است البته در بعضی موارد لازم است بررسی ها زودتر از یکسال نیز انجام شوند.»

«ناباروری استرس بزرگی برای خانواده ها بخصوص در کشور ما است و زوج ها گاها متحمل هزینه زیاد جهت تشخیص و درمان می شوند. برای تشخیص و درمان ناباروری در یک زوج، باید از پروتکل های استاندارد استفاده کرد چرا که پیروی از این پروتکل ها هم مقرون به صرفه است و هم زود به تشخیص می رسد.»

این جراح و متخصص بیماری های کلیه و مجاری ادراری در خصوص اولین اقدام برای بررسی ناباروری زوجین گفت:«در یک زوجی که با شکایت ناباروری مراجعه می کنند، اولین اقدام بررسی مرد است چرا که بسیار ساده و کم هزینه است. متاسفانه در کشور ما مثل بسیاری از جوامع دیگر، علل ناباروری را اغلب به گردن خانمها می اندازند، ولی باید دانست که علت ۵۰ درصد ناباروری ها زن و علت ۵۰ درصد دیگر مرد می باشد.»

«اولین اقدام بررسی در مرد انجام دو مرتبه آزمایش تجزیه منی در یک مرکز با تجربه است و به دلیل اینکه نتیجه آزمایش تجزیه منی بسیار متغیر است، حتما باید در دو نوبت به فواصل ۴ هفته صورت گیرد در واقع با یک بار آزمایش نمی توان در مورد بیمار بودن یا طبیعی بودن مرد قضاوت کرد لازم به ذکر است که قبل از انجام آزمایش منی مرد نباید بمدت سه روز انزال داشته باشد و نمونه تهیه شده باید ظرف یک ساعت مورد مطالعه قرار گیرد.»

دکتر صفری نژاد افزود:« در آزمایش تجزیه منی به دو نکته باید توجه داشت، کمیت و کیفیت اسپرم. کمیت اسپرم همان تعداد اسپرم است، ولی آنچه که اهمیت بسیاری دارد کیفیت اسپرم است. اسپرم باید حرکت و شکل طبیعی داشته باشد. اگر مردی صد میلیون اسپرم داشته باشد ولی اسپرم ها فاقد حرکت باشند، نابارور خواهد بود. »

وی درباره خصوصیات یک آزمایش تجزیه منی طبیعی خاطرنشان کرد:« طبق معیارهای سازمان بهداشت جهانی، یک آزمایش تجزیه منی طبیعی باید حداقل دو میلی لیتر حجم داشته باشد و ظرف ۶۰ دقیقه پس از انزال از حالت انعقادی خارج شود همچنین لازم استpH آن مساوی یا بیش از ۲/۷ باشد و تعداد اسپرم ها مساوی یا بیش از بیست میلیون در میلی لیتر باشد.»

این استاد دانشگاه افزود:« در هربار انزال باید تعداد کل اسپرم ها بیش از ۴۰ میلیون باشد و ظرف ۶۰ دقیقه پس از انزال ۵۰ درصد اسپرم ها حرکت سریع و رو به جلو داشته باشند و بیش از ۷۵ درصد اسپرم ها زنده باشند همچنین باید بیش از ۳۰ درصد اسپرم ها شکل طبیعی داشته باشند و تعداد گلبول های سفید در مایع منی کمتر از یک میلیون در یک میلی لیتر باشد. یک مرد نابارور ممکن است در یک یا چند مورد از موارد اشاره شده مشکل داشته باشد.»

وی در خصوص شایعترین علل ناباروری در مردان گفت:« اگر مردی در آزمایش تجزیه منی مشکل دارد، باید از نظر علل آن بررسی شود اما باید گفت شایعترین علت وجود واریکوسل بیضه است که تشخیص واریکوسل با معاینه و سونوگرافی از بیضه ها است. اگر واریکوسل وجود داشته باشد، بهتر است بیمار عمل جراحی شود.»

این جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادراری ادامه داد:«یکی دیگر از علل ناباروری در مردان، کم کاری ثانویه بیضه است که در آن به علت کم کاری غده هیپوفیز، بیضه ها در تولید اسپرم مشکل پیدا می کنند که این مشکل را می توان با یک آزمایش ساده تشخیص داد.»

وی تاکید کرد:« یکی از علل مهم و شایع کم کاری ثانویه بیضه ها در جامعه ما مصرف مواد مخدر است. مشکل در مواردی است که مرد دارای اسپرم نیست و تعداد اسپرمها صفر گزارش شده است که در اصطلاح به آن آزواسپرمی می گویند. در این موارد باید هر چه سریعتر مشخص کرد که علت فقدان اسپرم انسداد در مسیر عبور آن است (آزواسپرمی انسدادی) یا بیضه ها اسپرم تولید نمی کنند (آزواسپرمی غیر انسدادی). با آزمایش خون، سونوگرافی و نمونه برداری از بیضه ها می توان به تشخیص رسید.»

دکتر صفری نژاد افزود:« در مردانی که دارای آزواسپرمی انسدادی هستند، در صورت امکان باید با جراحی انسداد را برطرف کرد درغیراینصورت باید از بیضه ها اسپرم را تهیه و لقاح مصنوعی انجام داد. در مواردی که علت آزواسپرمی عدم تولید اسپرم توسط بیضه ها است، کار مشکل تر می شود. در اکثر موارد اینگونه بیماران غیر قابل درمان هستند، ولی در تعداد اندکی از موارد نیز می توان با تجویز دارو بیضه را تحریک کرد تا اسپرم تولید کنند. یکی از دلایل آزواسپرمی غیر انسدادی، عدم نزول دو طرفه بیضه است که به موقع جراحی نشده و یا اصلا جراحی نشده است. »

«در برخی از موارد علت ناباروری در مردان وجود اختلال در انزال مثل عدم انزال است که بعضی از بیماری ها در مردان سبب می شوند که مرد یا دچار عدم انزال شود و یا اینکه دچار انزال پسگرد شود. شایعترین آنها آسیب به نخاع شوکی مثل قطع نخاع و بیماری دیابت است که درمان اینگونه بیماران نسبتا مشکل است و باید با استفاده از روشهایی، اسپرم را در این مردان تهیه و لقاح مصنوعی انجام داد. »

این استاد دانشگاه ادامه داد:«در انزال پسگرد، پس از انزال مایع منی وارد مثانه می شود و ادرار موجود در مثانه بسرعت سبب آسیب به اسپرمها می شود که برای تهیه اسپرم در این مردان از تمهیدات بخصوصی می توان استفاده کرد. بعضی از موارد عدم انزال به دارودرمانی خوب پاسخ می دهند و بیمار می تواند از راه طبیعی بچه دار شود.»