۱- آوای وحش

در سال ۱۹۰۴ جک لندن این داستان را که الهام از دوران فعالیتش به عنوان جست و جو گر طلا نوشته بود به قیمت دو هزار دالار به انتشارات مکس میلان فروخت تا به عنوان کتاب چاپ شود؛ کتابی که تنها در روز اول ۱۰ هزار نسخه فروخت و به سرعت به یکی از کتاب های کلاسیک و هموار پرفروش ادبیات دنیا تبدیل شد.

۲- ونوم (مرد عنکبوتی)

در سال ۱۹۸۲، یکی از طرفداران کمیک مرد عنکبوتی به نام رندی شولز، لباس جدیدی به رنگ تمام مشکی برای این شخصیت طراحی کرد. مارول از طرح وی استقبال کرد و آن را به قیمت ۲۲۰ دلار خرید. اگرچه داستان شولز هرگز چاپ نشد، اما لباس وی در قالب شخصیت منفی ونوم در داستان ظاهر شد و به پرفروش ترین مجموعه تبهکاری کمیک بوک ها تبدیل شد.

۳- ترمیناتور

در اوایل دهه ۸۰ میلادی، جیمز کامرون فیلم نامه ترمیناتور را نوشت. در آن دوران وی هنوز فیلم نامی گم نام و آس و پاس بود. وی اصرار داشت خود کارگردانی فیلم را به عهده بگیرد. گیلهورد از استودیو نیوورلدپیکچرز نیز تنها به یک شرط خواسته کامرون را قبول کرد؛اینکه کامرون کل حق امتیاز را به قیمت یک دلار به او بغروشد.

۴- مزرعه انگور قرمز

ونسان ونگوک تابلو نقاشی رنگ و روغن “مزرعه انگور قرمز” را در سال ۱۸۸۸ کشید. این نقاشی که گروهی از دروگران را مشغول کار زیر آفتاب سوزان نشان می دهد، تنها نقاشی بود که ونگوک در زمان حیاتش موفق به فروش آن شد. نقاشی که ونگوک آن را ۴۰۰ فرانک فروخت اما امروزه بیش از ۵۰ میلیون دلار قیمت دارد.

۵- کوکا کولا

جان پمبرتون فرمول کوکا کولا را در سال ۱۸۸۶ اختراع کرد. فروش این محصول در سال نخست تنها ۵۰ دلار برای سازنده آن درآمد داشت. پمبرتون ناامید، نهایتا حق امتیاز محصول خود را به قیمت ۱۸۴۸ دلار به آسا کندلر واگذار کرد؛ نوشیدنی که فروش آن در سال ۱۹۱۹ برای کندلر معادل ۳۴۱ میلیون دلار امروزی درآمد داشت.

۶- آهنگ تم جیمز باند

آهنگساز اصلی تم مجموعه جیمز باند،مانتی نورمن بود. اما تهیه کننده که از نتیجه کار راضی نبود جان بری آهنگساز را استخدام کرد تا آهنگ را بازآرایی کند. نتیجه کار بری آهنگ یگانه ای بود که امروزه می شناسیم. اما وی تنها یک دستمزد ۷۰۰ دلاری برای این کار دریافت کرد. در حالی که نورمن از حق تالیف آهنگ بیش از یک میلیون دلار بدست آورد.

۷- ژله

در سال ۱۸۸۵، می و پرل ویت، با ترکیب ژلاتین پودری و شربت میوه، ژله را تولید کردند. اما از آنجایی که بازاریاب های خوبی نبودند، بدون کسب درآمد قابل توجهب نهایتا امتیاز آن را به قیمت ۴۵۰ دلار به همسایه شان، فرانک وودوارد فروختند. اما وودوارد مستعد در همان سال اول ۲۵۰ هزار دلار از این محصول داشت که در سال ۱۹۰۶ آن را به یک میلیون دلار رساند.

۸- جلد آلبوم گروهبان فلفل

جلد این آلبوم که هشتمین آلبوم استودیویی گروه بیتل ها بود، توسط پیتر بیلک و همسرش جین هاورث طراحی شد. این دو بابت طراحی این جلد ۵۶۰ دلار دستمزد گرفتند، اما حق تالیفی به آنها تعلق نگرفت. فروش افسانه ای این آلبوم باعث شهرت جلد آن شد. مجموعا ۳۲ میلیون نسخه از آن فروش رفت. بدون آنکه سهمی به طراحان جلد برسد.

۹- سنجاق قفلی

والتر هاست، مخترعی آمریکایی بود که به دنبال راهی برای پرداخت بدهی ۱۵ دلاری به یکی از دوستانش بود. روزی که مشغول وقت گذرانی با یک تکه سیم برنجی بود، ایده ساخت سنجاق قفلی به ذهنش رسید. اگرچه وی اختراعش را به قیمت ظاهرا حدود ۴۰۰ دلار به شرکت دبلیو. آر. گریس فروخت؛ اما شرکت از فروش این محصول میلیون ها دلار درآمد کسب کرد.

۱۰- غراب 

اثر منظوم ادگار آلن، داستان کلاغی سخنگو ست که با عاشقی پریشان حال ملاقت می کند و شاهد سقوط آرام مرد جوان به جنون است. پو با زحمت فراوان این کتاب را تنها به قیمت ۹ دلار فروخت، اما این مجموعه باعث شهرت نویسنده شد. “غراب” امروزه یکی از مشهورترین و پرفروش ترین آثار تاریخ ادبیات دنیاست.