پژوهشگران آمریکایی کشف کرده‌‌اند که خصوصیات منتقل شده از طریق مولکول‌هایی غیر از DNA در اسپرم پدر ممکن است منشا استرس هر فرد باشد.

محققان پژوهشگاه دانشگاه پنسیلوانیا در ایالات متحده آمریکا پی برده‌اند که صفتی مانند میزان استرس در فرد از طریق پدر به فرزند منتقل می شود، اما منشاء آن در DNA فرد نیست.

در مطالعه تازه‌ای که در دانشگاه پنسیلوانیا در مورد موش‌ها انجام شده، مشخص شده که تجربه استرس موجب تغییر اسپرم موش نر در سطح مولکولی می‌شود و از طریق «اپی‌ژنتیکی» -از راهی غیر از کد DNA- توسط مولکولی به نام microRNA (ریز RNA یا mIR) منتقل می‌شود.

مدتی پیش پژوهش دیگری نیز در دانشگاه مک‌گیل کانادا با همکاری دانشمندان سوئیسی نشان داده بود که رفتارهای بهداشتی پدر در سال‌های پیش از تولد فرزندان، از همین طریق زمینه‌ساز بروز بیماری‌ها در نسل بعدی می شود.

به گزارش futurity.org در مقاله‌ای که در ژورنال Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده، سرنخ‌های مهمی در مورد درک چگونگی تأثیر پذیرفتن رشد مغزی کودکان و سلامت روان از تجربیات زندگی پدر ارائه و نشان داده شده است که چگونه فرزندان به روشی کاملاً بیولوژیک و رفتاری تحت تاثیر تنش‌های وارد آمده بر پدر قرار می‌گیرند.

image_13940801265739 (1)

تریسی ال. بِیل، استاد عصب‌شناسی دانشگاه پنسیلوانیا در این مورد می‌گوید: «به نظر من خیلی جالب است که استرس نسبتاً خفیف در یک موش نر این تغییر عظیم را در واکنش ریز RNA آغاز کند که رشته‌ای از تحولات را در نسل‌های بعدی پدید می‌آورد.»

بِیل در تحقیقات اولیه نشان داده بود که موش نر که پیش از تولید مثل با روش‌هایی مانند تغییر قفس یا انتشار بوی ادرار روباه تحت استرس قرار گرفته بود، با نشان داده بود، فرزندانی دارد که واکنش مشابهی به آن استرس نشان می دهند.

هنگامی که اسپرم پدران دارای استرس با همتایان بدون استرس آنها مقایسه شد، آنها متوجه تغییراتی در نه عدد ازmIR ها در حیوانات تحت استرس شدند. mIR ها بر خلاف برخی از انواع دیگر RNA، برای یک پروتئین کد به وجود نمی‌آورند؛ آنها در جهت خاموش کردن یا کاهش RNA های پیام‌رسان خاصی عمل می‌کنند و مانع از انتقال آنها به پروتئین می‌شوند.

این گروه پژوهشی قصد دارد در مرحله بعد بررسی کند که کدام عوامل بالادستی می تواند از ورود یک واکنش استرس غیر طبیعی به نسل بعدی جلوگیری کند. همچنین آنها امیدوارند که که به مطالعه نقش mIR ها در انسان و انتقال تنش به فرزندان انسان بپردازند.

این پژوهش با سرمایه موسسه ملی بهداشت روانی ایالات متحده آمریکا انجام شده است.

comparison-of-normal-sperm-and-abnormal-sperm-fa

تغذیه اثری مستقیم بر قدرت اسپرم دارد. مصرف کافی و متعادل غذاهای غنی از ویتامین C و آنتی‌اکسیدان‌های دیگر به پیشگیری از نقایص اسپرم کمک می‌کند و تحرک اسپرم را افزایش می‌دهد.

این در حالی است که عادات غذایی ناسالم، مصرف مشروبات الکلی، سیگار، مواد مخدر، کمبود روی، اسیدفولیک، ویتامین D، کلسیم به کاهش کمیت و کیفیت اسپرم، مایع منی و اختلالات ترشح تستوسترون منجر می‌شود. مشخص شده است که پدرانی که یک ماه پیش از باردارشدن همسرشان مشروب زیادی مصرف می‌کنند، صاحب فرزندانی با وزن کمتر می‌شوند و این کاهش وزن بر سلامت بچه و وضعیت زندگی آینده وی تاثیر زیادی خواهد داشت، چرا که الکل سبب کاهش سطح تستوسترون و افزایش اسپرم‌های غیرطبیعی می‌شود.

کمبود کوتاه‌مدت روی می‌تواند سطح تستوسترون و حجم منی را کاهش دهد. کمبود اسید فولیک در مرد سبب کاهش تعداد اسپرم می‌شود.

47628_147

باروری در سن بالا نه تنها برای خانم‌ها بلکه برای آقایان نیز دردسرساز است. با افزایش سن، تغییراتی در روند اسپرم‌سازی ایجاد می‌شود، به طوری که پس از ۳۰ سالگی سالانه حدود یک درصد از میزان تستوسترون مرد کم می‌شود و پس از ۴۰ سالگی قدرت باروری آنها تا ۷۰ درصد کاهش پیدا می‌کند. شکاف کام، لب شکری، سندرم داون و آکندروپلازی از جمله عوارض جنینی هستند که در صورت سن بالای پدر رخ خواهند داد.

۱ در یک تحقیق، افزایش مصرف قهوه از علل نارسایی باروری مردان ذکر شده اما در تحقیقی دیگر مصرف قهوه از علل تقویت قدرت باروری آقایان است، با توجه به این شرایط هم‌اکنون مصرف حداکثر یک تا دو فنجان قهوه در روز به آقایان پیشنهاد می‌شود.

۲ مثلا گرمای بیش از اندازه در شغل‌هایی مانند نانوایی، سونا، جکوزی از علل آسیب‌رسان به اسپرم ذکر می‌شوند. ۳ طبق برخی بررسی‌ها تلفن‌های همراه، کامپیوتر نوت‌بوک، به دلیل ایجاد میدان الکترومغناطیسی باعث آسیب رساندن به اسپرم می‌شود.