آچار فرانسه

آچار فرانسه چیست؟

آچار فرانسه نوعی آچار با اندازهٔ دهانهٔ متغیر است که به مهره‌ها و یا پیچ‌های شش گوش و یا چهارگوش می‌خورد. این آچار دارای دو فک ثابت و متحرک می‌باشد که فک متحرک آن با چرخاندن یک پیچ، به فک ثابت نزدیک و دور شده و در نتیجه قابلیت تطبیق با مهره‌های مختلف را پیدا می‌کند.

چه کسی آچار فرانسه را اختراع کرد؟

این ابزار در سال ۱۸۴۲ توسط ریچارد کلابرن مهندس انگلیسی اختراع شد. ۴۹ سال بعد و در سال ۱۸۹۱ جان پتر جانسون با بهبود در طراحی این آچار آن را به نام خود ثبت نمود. «آچار جانسون» نمونهٔ تکامل یافته‌تری از آچار اولیهٔ کلابرن بود.

بقیه کشورها به آچار فرانسه چی میگن؟

در بسیاری از کشورهای اروپایی مثل فرانسه، آلمان، اسپانیا و ایتالیا این آچار با نام کشور سازنده اش، انگلیس، «آچار انگلیسی» نامیده می‌شود. در بعضی کشورها مانند دانمارک یا اسرائیل به یاد توسعه دهنده  آن، «آچار سوئدی» خوانده می شود؛ در بعضی کشورها نیز مانند ایران، لهستان، مجارستان، اسلوونی و رومانی آن را آچار فرانسه می‌گویند. چینی ها، به آچار فرانسه میگن huo ban، که مطابق ترجمه همکاران میشه آچار قابل تنظیم. این در واقع معادل همون نام انگلیسی آچاره adjustable wrench/spanner.  در ترکیه به این آچار میگن ingiliz anahtarı که یعنی آچار انگلیسی.

این آچار در خود فرانسه چی نامیده میشه؟

clé anglaise یعنی آچار انگلیسی!  خود فرانسوی­ها میگن آچار انگلیسیه.

حالا کشور سازنده آچار (انگلیس) و کشور توسعه دهنده آن (سوئد) به کنار، از بین این همه کشور چرا ما میگیم آچار فرانسه؟