آسمان سرشار از زیبایی هایی است که همه نشان از قدرت پروردگار است. و انسان به دنبال ثبت زیبایی هاست. به همبن دلیل شاخه ای در عکاسی به نام عکاسی نجومی به وجود آمده است. عکاسی نجومی را به طور کلی می‌توان به دو دسته علمی و هنری تقسیم کرد. عکس‌های نجومی علمی، همان طور که از نام آن‌ها برداشت می‌شود، عکس‌هایی هستند که به عنوان یک ثبت علمی حاوی اطلاعاتی مستند و مستدل هستند و بنا به تعریف عکس‌های نجومی هنری تنها زیبایی بصری دارند. درباره مرز عکس‌های نجومی علمی و غیر علمی بحث‌ها و چالش‌های بسیاری مطرح شده‌است چرا اگر منطقی به موضوع نگاه کنیم مرز روشنی بین عکس‌های علمی و هنری نیست و دلیل هم آن است که هیچ عکس و ثبتی از آسمان وجود ندارد که تنها چشم نواز باشد و کاربردی علمی یا حداقل آموزشی نداشته باشد. صرف نظر از این دسته بندی کلی، دسته بندی دیگری موجود که عکاسی نجومی را تفسیم بندی می‌کند: عکاسی خطی یا عکاسی از رد ستاره‌ها، عکاسی نقطه‌ای از ستاره‌ها، عکاسی از اعماق آسمان، عکاسی از سوژه‌های متحرک.

در عکاسی از رد ستاره ها وقتی از ستاره‌ها عکاسی می‌کنیم، به دلیل طولانی شدن زمان نوردهی و گردش زمین به دور خود، ستاره‌ها مانند خطوط منحنی بر روی فیلم ثبت می‌شوند. اگر بخواهیم این مورد را بر طرف کنیم، دوربین باید به وسیله یک موتور درایو، در خلاف جهت حرکت زمین و با سرعت مناسب به گردش در آید. راه دیگر برای عکاس از رد ستاره ها این است که دوربین خود را طوری تنظیم کنیم تا در هر ثانیه یک عکس بگیرد. به مدت چند ساعت دوربین خود را در همین حالت رو به آسمان قرار دهید سپس با استفاده از نرم افزار Star-trail این عکس ها را با هم ترکیب کنید تا یک عکس از رد ستاره ها بدست آید. این نرم افزار را می توانید از اینجا دانلود کنید.

برای عکاسی از اعماق آسمان باید دوربین خود را بر روی یک تلسکوپ نصب کنید و با تنظیم لنز تلسکوپ بر روی سحابی ، سیاره و یا کهکشان مورد نظر شروع به عکس گرفتن نمایید.

سحابی

سحابی