بیماری های بدون علامت، آن دسته از بیماریها هستند که بطور آهسته یا سریع بدون اطلاع و آگاهی ما به بدنمان آسیب وارد می کنند. این بیماری های خوش خیم، باعث آسیب جدی یا حتی مرگ می شوند بدون آنکه هیچ گونه علائم درد، رنج و ناراحتی قابل مشاهده و تشخیص نشان دهند، تا اینکه دیگر بسیار دیر شده باشد. پیشگیری و چک آپ کردن روتین در موارد وجود چنین بیماریهایی در تاریخچه فامیلی تنها راه جلوگیری از این بیماریها و درمان آنها در مراحل اولیه می باشد.

۱۰- بیماری سلیاک (Coeliac/Celiac Disease)

بیماری سلیاک یک مشکل با هضم گلوتن است. گلوتن پروتئینی است که در غذاهایی مثل نان، بیسکویت، ماکارونی و غیره وجود دارد. ممکن است علائم مانند از دست دادن وزن با علت ناشناخته با وجود داشتن اشتهای عادی، خستگی، ضعف و نفخ نشان دهد. برخی از علائم دیگر نیز ممکن است ظهور یابد که ممکن است به بیماری ارتباط  نداشته باشند مانند ناباروری و سقط جنین. علائم این بیماری خیلی جدی نیست و همچنین می تواند با انواع مختلفی از بیماری های دیگر، که می توانند تشخیص اولیه را به تاخیر بیاندازد در ارتباط باشد. همچنین ممکن است بیماری سلیاک بدون هیچ نشانه ای داشته باشیم.

بیماری سلیاک (Coeliac/Celiac Disease)

۹- کلامیدیا (Chlamydia)

کلامیدیا یک عفونت منتقله از راه جنسی است که به آسانی منتشر می شود، زیرا غالبا باعث علائمی نمی شود. حدود ۷۵٪ از عفونت ها در زنان و ۵۰٪ در مردان بدون علامت هستند. علائم در زنان عبارتند از: ترشحات غیر طبیعی واژن که ممکن است بوی خونریزی بین عادت ماهیانه، عادت های دردناک، درد شکمی همراه با تب، درد هنگام رابطه جنسی، خارش یا سوزش در داخل یا اطراف مهبل (واژن) و درد هنگام دفع ادرار در حالی که علائم در مردان عبارتند از: ترشح مقدار کمی از ترشحات روشن یا شیری از آلت تناسلی، دفع ادرار دردناک، سوزش و خارش اطراف آلت تناسلی و درد و تورم در اطراف بیضه.

برای تشخیص، یک نمونه از مجرای خروجی مثانه در مردان و یا از گردن رحم در زنان با استفاده از سواب (swab) گرفته می شود. سپس سواب آزمایش می شود. سایر آزمایشات شامل بررسی ادرار از نظر وجود باکتری می باشد.

کلامیدیا (Chlamydia)

۸- سوزاک

سوزاک یک بیماری مسری است و اغلب از طریق تماس جنسی با فرد آلوده منتقل می شود. این بیماری هم در زنان و هم درمردان شایع است و توسط باکتری نایسریا گونوره (Neisseria gonorrhoeae)، که می تواند به راحتی به رشد و تکثیر در غشاهای مخاطی بدن  ادامه دهد، ایجاد می شود.  این باکتری نیازمند به محیط گرم و مرطوب برای ادامه رشد می باشد. گردن رحم (باز به رحم)، رحم و لوله های فالوپ (کانال های  تخم مرغی) در زنان و در مجرای خروجی مثانه (لوله ای که ادرار را از مثانه به خارج از بدن حمل می کند) در زنان و مردان بهترین نقاط برای رشد این باکتری ها هستند. این باکتری ها همچنین می تواند در دهان، گلو و مقعد نیز رشد کنند. گاهی اوقات علائم آنقدر خفیف است که مورد توجه قرار نمی گیرند.  برخی از عوارضی که ممکن است ظهور یابند عبارتند از:  ترشحات زرد یا سفید مایل به سبز از واژن، درد ناحیه تحتانی شکم یا درد لگنی، سوزش هنگام دفع ادرار، ورم ملتحمه چشم (قرمز، خارش چشم)، خونریزی بین دوره، خونریزی پس از مقاربت، سوزش در گلو (به علت به …. دهانی) و بیضه ها متورم و یا دردناک.

کلامیدیا (Chlamydia)

۷- گلوکوم یا آب سیاه (Glaucoma)

آسیب عصب بینایی به عنوان گلوکوم یا آب سیاه شناخته می شود. این آسیب در نهایت منجر به از دست دادن بینایی (کوری) می شود. این بیماری در آغاز هیچ علامتی ندارد ولی می تواند در طول چند سال سبب کاهش بینایی و نهایتاٌ کوری شود. درمان زودرس می تواند مانع پیشرفت بیماری و کاهش دید بیمار گردد. گلوکوم زاویه باز از آنجا به این نام خوانده می شود که زاویه ای که مایع از آن خارج می شود “باز” است. با این حال، به دلایل نا مشخص، سرعت حرکت مایع از خلال شبکه تخلیه کند است. کندی حرکت مایع سبب تجمع آن و بالا رفتن فشار داخل چشم می شود و این افزایش می تواند سبب آسیب دیدن عصب بینایی و کاهش دید شود، مگر آنکه فشار چشم پایین آورده شود. گلوکوم زاویه باز در ابتدا علامت خاصی ندارد. دید طبیعی بوده و دردی وجود ندارد. با ادامه یافتن بیماری، بیمار متوجه می شود که هر چند اشیایی را که جلویش قرار دارند خوب می بیند ولی اشیایی را که در کنار قرار داشته و باید از گوشه چشم به آنها نگاه کند بخوبی نمی بیند. بیمار مبتلا به گلوکوم در صورت عدم درمان ممکن است ناگهان متوجه شود که “دید کناری” ندارد. درست مانند این است که دارد از درون یک لوله به اطراف نگاه می کند. ادامه یافتن بیماری ممکن است سبب از بین رفتن باقیمانده دید حتی در مرکز شده و بیمار کور شود.ا فراد بالای ۴۰ سال و  کسانیکه در خانواده شان سابقه این بیماری وجود دارد بیشتر در معرض خطر هستند.

گلوکوم یا آب سیاه (Glaucoma)

۶- تومور بدخیم بافت چربی (Liposarcoma)

Liposarcoma  تومور بدخیمی است که در سلول های چربی در بافت نرم عمیق، مانند آنچه که در داخل ران و یا در پشت پرده صفاق وجود دارد. بیماران معمولا هیچ علامتی را احساس نمی کنند تا زمانی که تومور تا حد یک جرم عمیق در بافت نرم رشد می کند. علائم درد یا اختلالات عملکردی پس از آن که تومور به اندازه کافی بزرگ شد، رخ می دهد. تومورهای خلف صفاق ممکن است نشانه هایی از کاهش وزن و لاغری و دردهای شکمی را نشان دهد. تومورهای بزرگ نیز با فشرده سازی کلیه یا حالب منجر به نقص عضو می شود. تشخیص با بررسی بافت شناسی از بافت، به عنوان مثال بیوپسی (تهیه نمونه های بافتی از حیوان زنده برای برسی کلینیکی) انجام می شود.

تومور بدخیم بافت چربی (Liposarcoma)

۵- رتینوپاتی دیابتی (Diabetic Retinopathy)

رتینوپاتی دیابتی یک بیماری چشمی است که در آن به شبکیه چشم صدمه  وارد می شود که به علت عوارض دیابت است. شبکیه قسمتی از چشم است که عکس می گیرد و عکسها و تصاویر را به مغز می فرستد. رتینوپاتی دیابتی در نهایت منجر به کوری می شود. این مشکل در صورتی که سطح قند خون در محدوده امن نباشد، رخ می دهد. رگ های خونی جدید که در داخل چشم گسترش می یابند ضعیف هستند و هر زمان ممکن است پاره شوند، این خون وارد چشم میشود و دید را تحت تاثیر قرار می دهد. خونریزی همچنین می تواند باعث شکل گیری بافت اسکار (بافت‌ همبند جای‌ زخم‌،) شود، که می تواند بر روی شبکیه چشم کشیده شود و باعث حرکت شبکیه چشم به دور از دیواره چشم شود. این جداشدگی شبکیه نامیده می شود. متاسفانه این بیماری هیچ نشانه ای را تا زمانی که دید را تحت تاثیر قرار دهد، نشان نمی دهد. معاینه منظم چشم توسط متخصص چشم تنها راه برای تشخیص و درمان به موقع رتینوپاتی دیابتی می باشد.

رتینوپاتی دیابتی (Diabetic Retinopathy)

۴- شکافت شریان کاروتید (Carotid Artery Dissection)

شریانهای کاروتید دو رگ خونی بزرگ هستند که از طریق گردن، خون را به مغز می برد. جایی است که در آن فکرکردن، سخنرانی، عملکرد حسی و حرکتی، وجود دارند. آنها می توانند در نتیجه تجمع پلاک ها تنگ شوند، در نتیجه سکته مغزی با احتمال بیشتر روی دهد. قطع شریان کاروتید جدایی لایه های دیواره شریان خون حمل کننده  اکسیژن به سر و مغز است، و شایعترین علت سکته مغزی در بزرگسالان جوان است.  مغز توسط دو جفت شریان موسوم به شریانهای کاروتید و مهره ای خونرسانی میگردد. به انسداد شریانهای تغذیه کننده مغز و به عبارتی محرومیت سلولهای مغزی از اکسیژن و مواد مغذی سکته اطلاق می گردد. در این حالت بخشی از مغز که جریان خون آن قطع گردیده دچار آسیب و اختلال در کارکرد عضو تحت کنترل آن می شود. آسیب میتواند دایمی، موقت و یا جزئی و یا کامل باشد. شکافت خود به خودی کاروتید می تواند اغلب در دهه پنجم زندگی رخ دهد. برخی از شکافت ها بدون علامت هستند و یا باعث علائم گذرای جزئی می شوند و تشخیص داده نشده باقی می ماند.

شکافت شریان کاروتید (Carotid Artery Dissection)

۳- سرطان خون وابسته به مغز استخوان مزمن (Chronic Myelogenous (or Myeloid) Leukemia)

سرطان خون وابسته به مغز استخوان مزمن (CML) یک نوع سرطان و یک اختلال خونی است که در آن مغز استخوان باعث تولید مقادیر بسیار زیادی از گلبول های سفید خون می شود. این بیماری معمولا در حین یا بعد از میانسالی رخ می دهد، و به ندرت در کودکان رخ می دهد. سلول های سفید ناسالم خون به نام سلول های لوکمیک (در معرض سرطان خون) شناخته می شوند. CML ممکن است هیچ گونه علائمی نشان ندهد. علائم ممکن شامل خستگی، کاهش وزن بدون هیچ دلیل شناخته شده، عرق شبانه، تب و درد یا احساس پری در زیر دنده ها در سمت چپ باشند. CML باعث “کروموزوم فیلادلفیا”، یک اختلال که در آن بخشی از DNA از یک کروموزوم به کروموزوم دیگر جابجا شود، می شود. سرطان دارای ۳ مرحله است، عبارتند از: فاز مزمن، فاز تسریع شده و فاز Blastic. درمان عبارتند از: جراحی، شیمی درمانی، تزریق لنفوسیت اهدا کننده (DLI)، شیمی درمانی با دوز بالا با پیوند سلول های بنیادی، درمان بیولوژیک و درمان هدفمند.

سرطان خون وابسته به مغز استخوان مزمن (Chronic Myelogenous (or Myeloid) Leukemia)

۲- سرطان دهانه رحم (Cervical Cancer)

سرطان دهانه رحم یک بیماری بسیار خطرناک بدون علامت است که هنگامی رخ می دهد که سلول های غیر طبیعی روی دهانه رحم خارج از کنترل رشد می کنند جاییکه دهانه رحم قسمت پایین رحم است و به داخل واژن باز می شود. سرطان خوش خیم باقی می ماند و مورد توجه قرار نمی گیرند تا زمانیکه بسیار پیشرفته شود اما خوشبختانه سرطان گردن رحم، در صورت تشخیص به موقع اغلب می تواند به درمان بیانجامد.
تست پاپ برای تشخیص سرطان دهانه رحم انجام می‌شود ، اگر فعالیت جنسی شروع شده باشد و نیاز به غربالگری بیماری‌های منتقل‌شونده از راه جنسی ، وجود داشته باشد ، معاینه لگن زودتر از سنی که برای انجام تست پاپ توصیه می‌شود ، انجام می‌شود. در این صورت معاینه لگن لزوما شامل تست پاپ نخواهد بود. پاپ اسمیر هنگام معاینه لگنی انجام می ‌شود. دکتر با وسیله‌ ای به نام اسپکولوم، دهانه دستگاه تناسلی را باز می کند تا بتواند گردن رحم را ببیند. بعد با یک نمونه‌گیر(اسپچولا) و یک برس کوچک، سلول ‌های گردن رحم را جمع ‌آوری می ‌کند.  این نمونه به برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده می‌ شود.  این آزمایش دردناک نیست، اما معاینه لگنی ممکن است اندکی ناراحت کننده باشد. سرطان توسط یک ویروس به نام ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV ایجاد می شود. HPV با داشتن تماس جنسی با یک شریک که آن را دارد، منتقل می شود. برخی از نشانه ها عبارتند از: خونریزی از مهبل (واژن) است که طبیعی نیست، و یا تغییر در سیکل قاعدگی خود که قادربه توضیح نباشد، خونریزی زمانی که چیزی در تماس با دهانه رحم می آید ، از جمله در حین مقاربت جنسی و یا زمانی که شما دیافراگم میشوید، درد در طول رابطه جنسی و ترشح واژن است که آغشته به خون است.

سرطان دهانه رحم (Cervical Cancer)

۱- ایدز

ایدز یک بیماری پیشرونده و قابل پیشگیری است، این بیماری حاصل تکثیر ویروسی به نام اچ‌آی‌وی در بدن میزبان است که باعث تخریب جدی دستگاه ایمنی بدن انسان می‌گردد.  فرد مبتلا به HIV هنگامی به مرحلهٔ ایدز می‌رسد که شمار گویچه‌های سفید CD4+T آنقدر کم شود که نتوانند از پس انجام وظیفه معمولی خود برآیند. CD4+T یاخته‌های سفید خون هستند که واکنش‌های ایمنی بدن را متعادل و مهار می‌کنند. این بیماری با سرعت کم  پیشرفت می‌کند که ممکن است یک تا ۱۵ سال به درازی بکشد.

ایدز